גירושין ברבנות בהסכמה

גירושין ברבנות בהסכמה

כללי

גירושין הוא תהליך לא פשוט ומורכב הלוקח זמן מרגע ההחלטה של בני הזוג או מי מהם להתגרש ועד לרגע בו מוסדר הגט באופן סופי.
 
בישראל, כמדינה המשלבת דת ומדינה, במסגרת הליכי גירושין ישנו קשר הן עם המוסד אזרחי - בית משפט לענייני משפחה והן עם המוסד הדתי - בית דין רבני.
 
למעשה, רק עם ההגעה לבית הדין וביצוע טקס הלכתי המתיר את הקשר, ניתן לומר כי הגירושין התבצעו באופן סופי, וכל אחד מבני הזוג הוא פנוי ויכול ללכת לדרכו.
 
בארצנו, על מנת להתחתן יש לגשת אל הרבנות ולהירשם לנישואין, וכן לקיים טקס עם עדים. כך נדרש גם על-מנת להתגרש. מה משמעות הדברים? האם התלות גם בבית הדין הרבני מקשה על התהליך?

גירושין ברבנות בהסכמה

בני זוג מגיעים מלכתחילה למצב של גירושין כאשר יש ביניהם אי-הסכמות משמעותיות בסדר גודל כזה, אשר אינו מאפשר עוד המשך חיים משותפים תקינים. עם זאת, גירושין ברבנות בהסכמה הם לרוב הכרחיים. כלומר, כדי לבצע גירוושין בהסכמה, את הדיינים בבית הדין הרבני יש לשכנע, כי שני בני הזוג מסכימים לגירושין אלה. אם צץ ספק כל שהוא ברצונו של אחד הצדדים להתגרש, מבחינת ההלכה חובה על הדיינים לנסות ולהביא למצב של שלום בית.
 
לפעמים, לא רק בני הזוג עצמם צריכים לשכנע את דייני בית הדין הרבני, אלא גם עדים אותם יביא כל אחד מהצדדים כדי לתמוך בטענותיו.
 
יחד עם זאת, במקרים מסוימים ניתן לשכנע את בית הדין שאין מנוס מגירושין, ע"י הוכחת עילות גירושין המוכרות בדין, או אז בית הדין יכול להמליץ לצדדים להתגרש, לחייב מתן גט, ולעתים אף לכפות מתן גט (ובמידה ומי מהצדדים מסרב – ניתן להטיל סנקציות הקבועות בחוק, כגון: עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלות בפעולות בבנק, אי חידוש רישיון נהיגה, קנסות, ועוד).

להסכים או לא להסכים?

על מנת להגיע למצב של גירושין ברבנות בהסכמה, צריכים בני הזוג המעוניינים להתגרש לעבור תהליך שבסופו יגיעו להסכמה מסוימת הקשורה להמשך חייהם וחיי הקרובים להם - ילדיהם.
 
כדי להתיר את קשר הנישואין על בני הזוג לערוך הסכם גירושין המאגד בתוכו את כל הנושאים הקשורים לארגון חייהם מחדש לאחר הפרידה: כיצד מחלקים את הרכוש המשותף שצברו -  לשם כך יש לעשות הפרדה בין נכס שרכש אחד מהם בנפרד לבין נכסים שנרכשו במסגרת חיי הנישואין (ובמקרה שיש לצדדים הסכם ממון, יש לחלק את הרכוש בהתאם לקבוע בו); מזונות שישלם הבעל לאישה, הסדרי המשמורת והראיה של ילדים קטינים - האם יהיה הורה משמורן או שהמשמורת תהיה משותפת. לשם כך יש לדון בנושאים כמו היכן יגור ההורה השני וכיצד יש לנהוג על מנת שלא לטלטל את חיי הילדים באופן שלא יעמדו בו.
 
הסכם גירושין ניתן לערוך גם בין כותלי בית המשפט, או בית הדין הרבני, כאשר כל אחד מבני הזוג מיוצג על ידי עורך דין, וניתן לערוך גם באמצעות עורך דין לענייני גירושין ומשפחה המשמש גם בתור מגשר גירושין. הוא מהווה צד אובייקטיבי ומקצועי, המאפשר לבני הזוג לדון בנושאים שבמחלוקת ולהסדירם, עד לעריכת הסכם הגירושין.

מה קורה כאשר אין הסכמה?

כאמור, וכעקרון, בישראל רק גירושין ברבנות בהסכמה מקבלים תוקף. ברם, מה קורה כאשר אין הסכמה להתגרש? לא מעט נשים מסתובבות כשהן עגונות ומסורבות גט ונפלו בין הכיסאות.
 
מחד, הן אינן יכולות להמשיך את חייהן עם בן הזוג ממנו הן רוצות להתגרש; ומאידך, עדיין לא קיבלו את הגושפנקא לפתיחת דף חדש. במצב זה על הצד המעוניין בגירושין להוכיח את צדקתו ולהציג לבית הדין הרבני את עילתו לרצון לפרק את הנישואין, כלומר, להוכיח שיש לו עילה או מספר עילות לגירושין.
 
עילות אלה יכולות להיות, למשל, אלימות, התמכרות של הצד השני לסמים או אלכוהול ואי מוכנות מצידו לפתור את העניין, ועוד.
 
על-מנת לשכנע את בית הדין הרבני, כי הפתרון היחיד והמוצא האחרון הוא גירושין נדרשת יכולת שכנוע אשר לעיתים קיימת רק אצל עורך דין גירושין וענייני משפחה.

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.