הסכם ממון על דירה לפני הנישואין

הסכם ממון על דירה לפני הנישואין

יש לך דירה לפני הנישואין? את/ה חייב/ת הסכם ממון!

הסכם ממון הוא כלי משפטי מומלץ ביותר לשם הגנה על דירץ מגורים.

מתלבטים האם לערוך הסכם ממון על דירה עם משכנתא (וגם ללא)?

כדאי מאוד שתקראו את המאמר הבא...

הסכם ממון להגנה על דירת מגורים לפני הנישואין

מבוא

סעיף 5 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973 מתייחס לזכות להסדר איזון משאבים של בני זוג נשואים, בפקיעת הנישואין עקב גירושין, או חו"ח במקרה של פטירה, וקובע, כך:

 

5. (א) עם התרת הנישואין או עם פקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג (בחוק זה – פקיעת הנישואין) זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסי בני הזוג, למעט:

(1). נכסים שהיו להם ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין;
(2). גימלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על-ידי המוסד לביטוח לאומי, או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני-הזוג בשל נזק גוף, או מוות;
(3). נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם.
(ב)  בפקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג יבואו, לענין הזכות, לאיזון המשאבים, יורשיו במקומו.

 

כעולה מכאן, בעקרון, הסדר איזון משאבים אינו חל על נכסים שהיו למי מהצדדים עוד לפני הנישואין.

 

משמעות הדבר הינה, כי רכוש פרטי, אשר מקורו מלפני מועד הנישואין, כלומר, כל הממון שנצבר ו/או נרכש ו/או היה בבעלות פרטית של כל אחד מהצדדים מלפני הנישואין, כגון: דירת מגורים, כספים, רכב, זכויות סוציאליות, מיטלטלין, וכיו"ב, אינו מהווה חלק מכלל "עוגת" הרכוש, אשר אותו מחלקים בין הצדדים בפקיעת הנישואין במסגרת הסדר של איזון המשאבים.

פסיקת בית המשפט העליון בסוגיית הסכם ממון על דירה לפני נישואין

בשנים האחרונות כרסמה פסיקת בית המשפט העליון בישראל במצב הדברים המשפטי האמור לעיל, ככל בנוגע לזכויות בדירת מגורים מלפני הנישואין.

 

במסגרת פסק דין בתיק שנדון בבית המשפט העליון בפני כבוד השופט אליקים רובינשטיין (ע"מ 10734/06, פלונית נ. פלוני) נדרש בית המשפט לנושא המדובר ונתן החלטה תקדימית, אשר מהווה הלכה מחייבת, הסותרת, לכאורה, את הקבוע בחוק יחסי ממון, ע"י שימוש בגישה פרשנית באמצעות דיני החוזים ועקרונות משפטיים כלליים של צדק ויושר.

 

התיק המדובר עסק בבני זוג אשר נישאו זל"ז בשנת 1978, כלומר חוק יחסי ממון חל עליהם. בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור מטעם הבעל ביחס לפסק דינו של בית המשפט המחוזי (כערכאת ערעור על פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון), אשר הכיר בזכותה של האישה לקבל מחצית מן הזכויות בדירת המגורים בה גרו הצדדים במשך כ- 22 שנים, וזאת למרות שעסקינן בדירה אותה רכש הבעל מכספו הפרטי ואשר נרשמה על-שמו (בבעלות מלאה בטאבו וללא משכנתא) עוד לפני מועד הנישואין.

 

בפסק הדין הבהיר כבוד שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, כי חוק יחסי ממון אינו מונע את האפשרות של בני זוג ליצור ביניהם יחסי שיתוף לגבי נכס/ים ספציפי/ים, במקביל למשטר הרכושי הקבוע במסגרת חוק יחסי ממון, גם כאשר עסקינן בנכס, אשר נרכש ונרשם על-שם אחד מהצדדים עוד מלפני הנישואין.

 

בפסק הדין נקבע, כי בנסיבות מיוחדות ומסוימות, תיתכן פיקציה משפטית, הקרויה - "חזקת שיתוף ספציפית בדירת מגורים", לאור מעמדה המיוחד של דירת המגורים המשמשת כקורת-גג של התא המשפחתי (להבדיל מנכס עסקי או אחר, כגון: רכב, דירה להשקעה, וכו').

 

כוונת שיתוף כאמור, לאו דווקא מחייבת לבוא לידי ביטוי במסגרת של הסכם פורמאלי ובכתב. אלא, ניתן להסיק את עצם קיומה מתוך נסיבות הענין, כאשר לענין זה אין רשימה סגורה. נסיבות רלבנטיות לקיום חזקת שיתוף ספציפית בדירה יכולות להיות: מגורים משותפים באותה הדירה לאורך תקופה ממושכת, לרבות הולדת ילדים משותפים שגדלו והתגוררו בה, הצהרות של הצדדים בעל-פה, שיפוצים והשבחות משמעותיים בדירה שמומנו במשותף, שווי מכלול הנכסים שיש לבן/בת הזוג האחר, ועוד).

 

עם כל הכבוד הראוי, בפסק דין זה קבע בית המשפט העליון תקדים משפטי, אשר, לכאורה, עשוי להיות בעייתי והינו אף מרחיק לכת, הן ביחס ללשונו המפורשת ותכליתו של חוק יחסי ממון והן לעומת ההלכה שהיתה נהוגה בפסיקה קודם-לכן; וזאת, בשני מישורים עיקריים, כלהלן:

 

  • הראשון: יצירת אותה חזקה משפטית חדשה, קרי - "חזקת שיתוף ספציפית בדירת המגורים", החלה על המשטר הרכושי של בני זוג, כל עוד לא נערך ביניהם הסכם ממון, הקובע אחרת.
  • והשני: נטל ההוכחה רובץ כעת על כתפיו של הצד שהינו הבעלים הרשום של דירת המגורים, אותה כאמור רכש עוד מלפני הנישואין, לשכנע את בית המשפט, כי במקרה המדובר לא מתקיימת החזקה האמורה, ועליו אף להראות ולהוכיח שהיה ביטוי חיצוני ואובייקטיבי לכך.

 

לא בכדי, בתוך כך, הוסיף בית המשפט העליון וציין במפורש בפסק הדין, כי "בן הזוג הרוצה להבטיח את בעלותו בדירה, טוב אם יעשה הסכם ממון".

 

כעולה מן המקובץ לעיל, הדרך המשפטית למנוע מצב של קיום "חזקת שיתוף ספציפית לגבי דירת מגורים" בין בני זוג, מחייבת אותם נכון להיום באקט מובהק וחד-משמעי, עם אלמנט משפטי מחייב ומוכח, לשלילת כוונת השיתוף ביחס לדירה, שכן לא מספיק להראות שרק תהא היעדר הוכחה לכך...

 

ההלכה האמורה לעיל אף אומצה ע"י בית המשפט העליון בשני פסקי דין שניתנו בשנת 2013.

מסקנה: הסכם ממון על דירה לפני נישואין - חשוב ומומלץ!

לכל מי שבבעלותו רשומה דירת מגורים לפני הנישואין (או תחילת הקשר הזוגי, במקרה של בני זוג ידועים בציבור) מומלץ מאוד לפנות אל עורך דין הסכם ממון מומחה ולערוך באמצעותו הסכם ממון מקצועי, כדי למנוע מצב בו לבן/ת זוגו יוקנו בעתיד זכויות בדירת מגורים של שלו/ה לפני הנישואין.

 

לאור המצב המשפטי המדובר, נכון להיום כל מי שיש בבעלותו דירת מגורים לפני הנישואין הלכה למעשה חייב לערוך הסכם ממון, שאחרת יהא חשוף בעתיד לתביעה משפטית בגין מחצית מהזכויות בדירה, במקרה של פקיעת הקשר ברבות הימים.

 

פסיקה זו הביאה לכך, כי בשנים האחרונות הסכמי ממון בישראל נעשו שכיחים. כאשר יש דירה מלפני הקשר - עריכת הסכם ממון הינה פעולה חיונית ומומלצת.

אולי יעניין אותך גם...

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.