הסכם ממון לפני נישואין

הסכם ממון לפני נישואין

מעוניינים לערוך הסכם ממון טרום נישואין?

לפני הכול, נאחל לכם - מזל טוב!

באתר זה תוכלו למצוא את המדריך המקצועי והמקיף ברשת על הסכם ממון.

משרדנו מתמחה בעריכת הסכמי ממון מקצועיים, לרבות הסכם ממון לפני נישואין.

נשמח לסייע לכם בכל שאלה ובקשה בנושא.

מבוא

פגישה של פחות משעה במשרדנו עם עופר ומיכל (שמות בדויים), זוג צעיר בשנות השלושים המוקדמות, אשר עמד לפני חתונה, הספיקה לנו על מנת להבין, כי אולי, למן ההתחלה, עדיף להם שבכלל לא יינשאו. מניסיוננו, בני זוג, אשר לא מצליחים לתקשר באופן חיובי ומכובד ולהסכים על סעיפים הגיוניים במסגרת הסכם ממון - סיכוייהם לשרוד בעתיד את מערכת הנישואים, ככל הנראה, אינם גבוהים במיוחד...
 
הסכם ממון לפני נישואין (הקרוי גם הסכם ממון טרום נישואין, או הסכם נישואין) הינו חוזה משפטי ייחודי, אשר עליו אנו ממליצים לזוגות העומדים לפני נישואין לחתום לפני החתונה, על מנת להגן על זכויותיהם למקרה של גירושין. עסקינן במסמך משפטי, אשר הינו מקובל בכל רחבי העולם הנאור, ואף במדינת ישראל, מאז ומתמיד.
 
בשנים האחרונות, הסכם ממון כבר אינו דבר חריג, אלא הפך ליותר ויותר נפוץ ומקובל בחברה הישראלית.
 
דומה, כי קיימות לכך שתי סיבות בולטות, והן:
 
 • הראשונה -  הסטטיסטיקה העגומה של השיעור הגבוה של מקרי גירושין בישראל;
 • והשנייה - הגיל הממוצע לנישואין שעלה בישראל בהדרגה, כאשר כיום, בלא מעט מקרים, בני הזוג ו/או מי מהם כבר מגיעים לחתונה עם הישגים אישיים ופיננסיים, כולל כסף ו/או רכוש שהוענקו לו ע"י ההורים במתנה ו/או נתקבל בירושה.
 
אם כך, מה עושים כאשר לפני חתונה, כאשר צד אחד מביא לנישואין ממון רב יחסית, כגון: רכב, דירה, חסכונות, זכויות בעסק, וכו', בעוד שהצד השני מתהדר בחשבון עו"ש עלוב למדי, או שלעתים אף מצוי ביתרה שלילית?
 
אנו נסביר לכם כאן, מהו הסכם ממון לפני נישואין, מה הוא כולל, מהם יתרונותיו, כיצד מעלים את הנושא של הסכם ממון לפני נישואין מול בן הזוג, כיצד מומלץ לערוך את ההסכם, כיצד יש לאשר הסכם ממון לפני נישואין, איך נוכל לסייע לכם בעריכת הסכם ממון מקצועי, ועוד.
 
כמו כן, לתשומת לבכם, באתר זה קיים מאגר משפטי מקצועי ושימושי, בו תוכלו למצוא את כל מה שחשוב לדעת על הסכמי ממון בישראל.
 
לעיון בדף הראשי בקטגוריית הסכמי ממון באתר זה - נא לחצו על הקישור הבא.

מי חותם על הסכם ממון לפני נישואין ומדוע זה כדאי?

לרוב, לפני חתונה ראשונה, חותמים על הסכם ממון טרום נישואין זוגות המתחתנים בגיל מבוגר יחסית ו/או כאשר מי מהם כבר צבר לעצמו כסף ו/או רכוש, וכן במקרה שההורים של מי מבני הזוג הם אמידים ומתכוונים להעביר בעתיד סכום כסף משמעותי לזוג הצעיר.
 
לעריכת הסכם ממון לפני נישואין שתי מטרות בולטות:
 
 • הראשונה: הסכם ממון לפני נישואין יחסוך לבני הזוג מלחמות והליכים משפטיים יקרים ומתישים למקרה שיחליטו בעתיד להתגרש, ומבטיח להם, כי בעזרת הפלטפורמה המשפטית של הסכם הממון יוכלו להסדיר את ענייני הממון שלהם, תוך הבטחת חלוקה הוגנת ועניינית. זוהי מטרה מבורכת ומובנת מאליה, אותה קל יחסית להציג בפני הצד השני.
 • השנייה: זו גם המטרה הבעייתית יותר, אשר תכליתה להגן על הצד האמיד יותר ולהבטיח, כי בעת גירושין יישאר בעל ההון האישי שלו ולא ייאלץ לחלקו, בעל-כורחו, עם הצד השני, במקרה של גירושין.
 
האם עצם העלאת הדרישה מצד מי מבני הזוג לעריכת הסכם ממון אמורה להדליק נורת אזהרה אצל בן הזוג השני? בהחלט לא. הנורה צריכה להידלק רק כאשר תוכן ומהות הדרישה הינו פוגע בבן הזוג השני, או בזכויותיו הסבירות, או כאשר השיחות על הנושא של הסכם ממון הופכות להיות עוינות, צורמות ולא בסגנון מכובד.
 
במקרה של בני זוג בפרק ב', אשר כבר חוו גירושין, על אחת כמה וכמה במקרה של מאבקי גירושין מכוערים, הנושא של הסכם ממון, בין אם הסכם ממון טרום נישואין ובין אם הסכם ממון בין ידועים בציבור, הינו מאוד שכיח ונפוץ בישראל.
 
ברם, לפעמים שואלים אותנו – מדוע שגם בחורה צעירה, המתחתנת בפעם הראשונה בחייה, תהא מעוניינת לחתום על הסכם ממון לפני נישואין שכזה? ואנחנו שואלים – מדוע לא?
 
שהרי, אם בן זוגה הינו אדם אמיד, או "מסודר", אשר יש לו כבר דירה מפוארת, חסכונות, נכסים מניבים, וכיו"ב, והוא יכול להעניק לה חיי מותרות מפנקים וברמה גבוהה, אשר נשים מסוימות אחרות רק יכולות לחלום עליהם, האם עליה לוותר עליו אך ורק עקב החשש, כי במקרה של גירושין עתידיים היא תיאלץ לרדת ברמת החיים אליה הורגלה במהלך שנות הנישואין?
 
והאם במקרה ההפוך, דווקא אותה בחורה היתה היא זו שצברה רכוש רב ו/או נולדה למשפחה אמידה, שהרי האם לא היא בעצמה היתה היא חפצה לערוך הסכם ממון, כדי להבטיח את רכושה ו/או רכוש משפחתה...?!

כיצד להציג את הנושא בפני הצד השני?

אין ספק, כי עריכת הסכם ממון לפני חתונה אינו תהליך רומנטי ו/או נעים במיוחד. לכאורה, מה הקשר בין זוגיות טרייה, אהבה, נישואין וכוונה לבנות תא משפחתי חם ויציב לבין מחשבות על חלוקת הכספים בזמן גירושין?
 
לפיכך, אנו נתקלים במקרים רבים, כאשר מתקשר למשרדנו אחד מבני הזוג, בדרך כלל הצד שמביא עימו רכוש לחיי הנישואין והוא זה ששוקל ו/או חפץ לערוך הסכם ממון לפני חתונה, ומבקש לקבוע איתנו פגישה ראשונה בנפרד, במהלכה תוהה ומתלבט, בין היתר, כיצד עליו להציג עניין זה לצד השני.

להלן נגיש לכם מספר טיפים שימושיים בסוגיה:

1. אל תתמקד באינטרס שלך, כי אתה חפץ להגן על עצמך וממונך, אלא, כי תסביר לבן הזוג השני, כי אתה מעוניין לקבוע פלטפורמה משפטית מסודרת, על מנת למנוע משניכם להגיע בעתיד למצב של מלחמות בהליכים משפטיים, אם חלילה תתגרשו, הכרוכים בזמן רב, אנרגיה וכסף.
 
2. חשוב להסביר לבן הזוג השני, כי המטרה שלך הינה גם להגן עליו במקרה של גירושין, ע"י הבטחת עתידו הכלכלי. במקרים מסוימים, הסכם ממון הוגן יהא משתלם לבן הזוג השני ועדיף על פני מה שיוכל להשיג במקרה של מחלוקת משפטית על הרכוש, לפי החוק.

3. באופן כללי, מומלץ להציג את הדרישה ואת תוכן הדברים באופן של תקשורת ושיחה מכובדת ובאווירה נעימה ורגועה, ברגישות ובתבונה, תוך הדגשת הצדדים החיוביים והיתרונות הרבים של עריכת הסכם ממון לפני חתונה.
 
4. בנוסף, ניתן להתייעץ תמיד עם משרד עורכי דין המומחה לתחום של עריכת הסכמי ממון, עוד לפני השיחה עם בן הזוג השני, על מנת לוודא מה מצבך המשפטי ומהן האפשרויות והפתרונות המשפטיים העומדים לרשותך, לרבות הדרך הנכונה להצגת הדברים בפני בן הזוג, כל זאת לפי הנתונים, הנסיבות, המטרות, הצרכים, השאיפות והתוכניות הספציפיים שלך.

יתרונות נוספים של הסכם ממון לפני נישואין

הזירה המשפטית של גירושין ודיני משפחה הינה מורכבת ומסועפת. כידוע, יש שתי ערכאות שיפוטיות בנושאי גירושין: בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. הנושא הקרוי 'מרוץ הסמכויות' עשוי להביא לחיכוכים ומריבות בעת גירושין.
 
עכשיו, תארו לעצמכם שבני הזוג עורכים ביניהם הסכם ממון לפני החתונה ובמסגרתו קובעים איזו ערכאה תהא מוסמכת לדון בענייניהם הכספיים במקרה של מחלוקת וגירושין.
 
תהליך גירושין הינו מורכב וקשה. הסכם ממון יכול לאפשר לכם לקבוע פלטפורמה משפטית מסודרת ומתוכננת מראש. באמצעות עריכת הסכם ממון לפני חתונה, בני זוג בעת משבר גירושין לא יצטרכו לעסוק במלחמות משפטיות למען הבטחת עתידם, אלא יהיו חופשיים להשקיע את האנרגיות, הזמן והמחשבות שלהם בעניינים החשובים להם הנוגעים לעיצוב חייהם לאחר הגירושין ושיקומם העתידי.
 
הסכם ממון לפני חתונה יסייע לכם בקיצור ופישוט הליכי גירושין, מאחר והרוב המוחלט של הדברים כבר יהא ברור וקבוע מראש. אין אינטרס כלכלי להתעמת במלחמות בבתי המשפט, שכן בעת משבר גירושין התוצאה המשפטית כבר ידועה ואין טעם לבצע ניסיונות של מחטפים ו/או לשקוע באשליות באשר לתוצאות משפטיות בלתי ריאליות בגירושין.
 
הסכם ממון לפני חתונה יאפשר לצד האמיד לדעת, כי בן או בת זוגו מתחתנים עמו לא מאהבת הכסף (ולמצער, יפחית שיקול זה), אלא מאהבת האדם עצמו, ובכך יסייע לשקט, רוגע ובטחון במהלך חיי הנישואין.
 
בנוסף, הסכם ממון יוכל לאפשר מערכת יחסים שקטנה, נאותה ויציבה גם מול הורי בן הזוג האמידים ויעניק גם להם רוגע, כך שיוכלו לסייע לזוג הצעיר במימון כספי ו/או עזרה ברכישת דירה, ללא חשש מה יעלה בגורל המתנות שלהם, במקרה של גירושין (ולדוגמא: ניתן לקבוע הסכם ממון הסדרי בנושא, כגון: שכעבור תקופת נישואין מסוימת, רכוש אות והעניקו במתנה יהפוך למשותף, או יירשם בעת גירושין על-שם נכדים, וכיו"ב).
 
מעוניינים לקרוא עוד על הנושא? נא לחצו על הקישור הבא.

כיצד יש לאשר הסכם ממון לפני נישואין?

כדי שלהסכם ממון לפני חתונה יהא תוקף משפטי, לא מספיק שהצדדים יחתמו עליו, אלא יש לבצע תהליך של אישור משפטי.
 
חשוב להדגיש, כי אין מדובר בפרוצדורה טכנית גרידא, אלא בדרישה מהותית הקבועה בחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973.
 
במקרה של הסכם ממון טרום נישואין, ניתן לאשרו בכל אחת מן הדרכים שלהלן:
 
 • אישור ע"י בית המשפט לענייני משפחה
 • אישור בבית הדין הרבני
 • אישור אצל רשם הנישואין
 • אישור בפני נוטריון

שירותי המשרד

כללי

כל חוזה משפטי הינו יצירה בפני עצמה, בבחינת חליפה אותה יש 'לתפור' בהתאמה אישית ומדויקת לפי מידותיו הספציפיות של כל אדם. לפיכך, חשוב לנסחו באופן מקצועי, מפורט, ברור ומדויק, באמצעות עורכי דין מיומנים, על מנת למנוע חילוקי דעות עתידיים.

מקל וחומר, כאשר עסקינן במסמך של הסכם ממון לפני נישואין, אשר הינו חוזה מאוד ייחודי ועשוי להיות בעל השלכות מהותיות בעתיד, מומלץ להסתייע בעורכי דין המתמחים בתחום של דיני משפחה וגירושין ולערוך הסכם ממון מקצועי, ובתוך כך ליתן תשומת לב מרבית לכל הנתונים, המטרות והצרכים הייחודים של בני הזוג.
 
משרד עורכי דין, נוטריון, גישור עמית ורד מתמחה בנושא גירושין ודיני משפחה, עם ניסיון רב בעריכת הסכמי ממון מקצועיים, לרבות הסכם ממון לפני נישואין, בהתאמה אישית ומדויקת לכל לקוח.
 
משרדנו יוכל לספק לכם ייעוץ משפטי, אשר יבהיר לכם את כל הסוגיות, הדגשים והאפשרויות השונות הכרוכים בעריכת הסכם ממון, חתימתו ואישורו כדין, כולל ליווי משפטי בכל התהליך, מתחילתו ועד סופו, באופן מקצועי ובאווירה נעימה ורגועה.
 
אנו מאמינים, כי חזון יוצר מציאות, ולכן פועלים בכל האמצעים ובכל זמן נתון לשמירה ולקידום האינטרסים של לקוחותינו בדבקות למתן מענה, פתרונות ותוצאות מנצחים, בכל פעם מחדש. כל זאת, אגב חתירה תמידית למצוינות מקצועית ושירותית בניווט הנושא שבטיפול במסלול היעיל, הנכון והמתאים ביותר, לפי הצרכים הייחודיים של הלקוח.
 
בשביל זה אנחנו כאן.
 
לידיעתכם, מעבר לטיפול בעריכת הסכם ממון לפני נישואין, במשרדנו גם ניתן לאשר הסכמי ממון לפני נישואין בפני נוטריון, וכן, במידה ותחפצו, אנו נוכל לטפל לכם בהגשת בקשה לאישור הסכם הממון בבית משפט לענייני משפחה, כולל ייצוג וליווי משפטי אישי וצמוד מטעם שני בני הזוג בדיון אישור ההסכם.
 
מעוניינים לקבל ייעוץ משפטי ו/או לתאם פגישה בנושא הסכם ממון?
 
לייעוץ ו/או תיאום פגישה עם משרדנו, התקשרו עכשיו: 03-9499555 (רב קווי) או 050-7266555

אולי יעניין אותך גם...

באתר זה מאגר מידע מקצועי גדול בנושא של הסכמי ממון, הכולל דפי הסבר, מדריכים, טיפיים פרקטיים, מאמרים, חקיקה, ועוד.
 
בעזרת המאגר המידע המקצועי תוכלו להרחיב ולהעשיר את הידע שלכם בנושא של הסכם ממון ולקרוא, בין היתר:
 
 • יתרונות בעריכת הסכם ממון לפני נישואין
 • החשיבות של עריכת הסכם ממון לפני נישואין
 • דוגמאות פרקטיות לחשיבות הסכם ממון
 • אישור הסכם ממון והפרוצדורה הכרוכה
 • מה תוקפו של הסכם ממון שלא אושר כדין?
 • כיצד הסכם ממון על דירה יגן על זכויות בדירת המגורים שלך
 • הליך אישור הסכם ממון נוטריון (להסכם טרום נישואין)
 • האם הסכם ממון גובר על צוואה?
 • שאלות ותשובות (Q&A) על הסכם ממון
 • ועוד...
 
תוכלו לעיין במאגר המידע - בלחיצה על הקישור הבא.

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.