שוקלים הסכם ממון טרום נישואין?

לפני הכול, נאחל לכם – מזל טוב!

באתר זה תוכלו למצוא את המדריך המקצועי והמקיף ברשת על הסכם ממון.

משרדנו מתמחה בעריכת הסכמי ממון מקצועיים, לרבות הסכם ממון לפני הנישואין.

נשמח לסייע לכם בכל שאלה ובקשה בנושא.

הסכם ממון לפני נישואין – תוכן עניינים

[ניתן ללחוץ על הכותרות ולגלול ישירות למקטע הרלוונטי]

1. הסכם ממון לפני נישואין – מבוא

2. הסכם ממון לפני הנישואין – האם ומתי כדאי לחתום?

3. כיצד להציג את הנושא בפני הצד השני?

4. הסכם ממון לפני נישואין – יתרונות נוספים

5. הסכם ממון לפני נישואין – האם וכיצד יש לאשר?

6. הסכם ממון לפני נישואין – כמה עולה האישור?

7. הסכם ממון לפני הנישואין – מידע נוסף ששוה לקרוא!

8. שירותי המשרד

9. כמה סיבות טובות מדוע כדאי לכם לעבוד איתנו


מבוא

הסכם ממון לפני נישואין הוא חוזה משפטי ייחודי, אשר בני זוג העומדים להינשא חותמים עליו לפני החתונה, על מנת להגן על זכויות, כסף ורכוש למקרה של גירושין.

המטרה של ההסכם היא להסדיר מראש את מערכת היחסים הממונית (הכלכלית) כדי לחסוך בעיות ומחלוקות בעתיד.

הסכם ממון לפני נישואין מהווה למעשה סוג של ‘פוליסת ביטוח’ למקרה שמשהו ישתבש בדרך…

לידיעתכם, הסכם ממון לפני הנישואין נהוג לכנות במספר שמות, אך המשמעות שלהם היא זהה לחלוטין, כלהלן:

 • הסכם ממון טרום נישואין.
 • הסכם ממון לפני החתונה.
 • הסכם נישואין.
 • הסכם יחסי ממון לפני נישואים.

בשנים האחרונות, חתימה על הסכם ממון לפני הנישואין כבר אינו דבר חריג, אלא הופך ליותר ויותר נפוץ ומקובל בישראל.

קיימות לכך שלוש סיבות מרכזיות, והן:

 • הראשונה: הסטטיסטיקה העגומה של אחוז הגירושין הגבוה שעולה בשנים האחרונות.
 • השנייה: הגיל הממוצע לנישואין שעלה בישראל בהדרגה, כאשר כיום, בלא מעט מקרים, בני הזוג ו/או מי מהם כבר מגיעים לחתונה עם הישגים אישיים ופיננסיים, כולל כסף ו/או רכוש (כגון: דירה מלפני הנישואין), אשר הוענקו ע”י ההורים במתנה ו/או התקבלו בירושה.
 • השלישית: המודעות ההולכת וגוברת לחשיבות הנושא.

אם כך, מה עושים כאשר לפני חתונה, כאשר צד אחד מביא לנישואין ממון רב יחסית, כגון: דירת מגורים, כספי חסכונות, או עסק וכיו”ב, בעוד להצד השני יש הרבה פחות?

אנו נסביר לכם כאן, מהו הסכם ממון לפני נישואין, מה הוא כולל, מהם יתרונותיו, כיצד מעלים את הנושא של הסכם ממון לפני נישואין מול בן או בת הזוג שלכם, כיצד מומלץ לערוך את את ההסכם, כיצד יש לאשר הסכם ממון לפני נישואין, איך נוכל לסייע לכם בעריכת הסכם ממון מקצועי, ועוד.

כמו כן, לתשומת לבכם, באתר זה קיים מאגר משפטי מקיף ומעניין , בו תוכלו למצוא את כל מה שחשוב לדעת על הסכמי ממון בישראל.

לעיון בדף הראשי בקטגוריית מדריך הסכמי ממון באתר – נא לחצו על הקישור הבא.


הסכם ממון לפני נישואין – האם ומתי כדאי לחתום?

לרוב, לפני חתונה ראשונה, חותמים על הסכם ממון טרום נישואין זוגות המתחתנים בגיל מבוגר יחסית ו/או כאשר מי מהם כבר צבר לעצמו חסכונות ו/או רכש דירה ו/או פתח עסק וכדומה, וכך גם, למשל, במקרה שההורים של אחד מבני הזוג הם אמידים ו/או מתכוונים להעביר בעתיד במתנה סכום כסף משמעותי (כגון: שמיועד לעזרה ברכישת דירה).

לעריכת הסכם ממון לפני נישואין יש שתי מטרות מרכזיות:

 • הראשונה: הסכם ממון לפני נישואין יחסוך לבני הזוג מלחמות והליכים משפטיים יקרים ומתישים למקרה שיחליטו בעתיד להתגרש, ומבטיח להם, כי בעזרת הפלטפורמה המשפטית של הסכם הממון יוכלו להסדיר את ענייני הממון שלהם, תוך הבטחת חלוקה הוגנת ועניינית. זוהי מטרה מבורכת ומובנת מאליה, אותה קל יחסית להציג בפני הצד השני.
 • השנייה: זו גם המטרה הבעייתית יותר, אשר תכליתה להגן על הצד האמיד יותר ולהבטיח, כי בעת גירושין יישאר בעל ההון האישי שלו ולא ייאלץ לחלקו, בעל-כורחו, עם הצד השני, במקרה של גירושין.

האם עצם העלאת הדרישה מצד מי מבני הזוג לעריכת הסכם ממון אמורה להדליק נורת אזהרה אצל בן הזוג השני? בהחלט לא. הנורה צריכה להידלק רק כאשר תוכן ומהות הדרישה נעשים באופן לא רגיש כלפי הצד השני, או בדרך של פגיעה בזכויותיו הסבירות ובחוסר הוגנות, או כאשר השיחות על הנושא של הסכם ממון הופכות להיות עוינות, צורמות ולא בסגנון מכבד.

במקרה של בני זוג בפרק ב’, אשר כבר חוו גירושין, על אחת כמה וכמה אם היו בדרך מאבקי גירושין מכוערים, הנושא של הסכם ממון, בין אם הסכם ממון טרום נישואין ובין אם הסכם ממון בין ידועים בציבור, הוא כבר ממש שכיח ונפוץ בישראל.

לפעמים שואלים אותנו – מדוע שגם בחורה צעירה, המתחתנת בפעם הראשונה בחייה ורוצה להקים משפחה, תסכים לחתום על הסכם ממון לפני נישואין? ואנחנו משיבים בשאלה – מדוע לא?

שהרי, אם בן זוגה הוא אדם “מסודר” כמו שאומרים, אשר, למשל, אולי כבר יש בבעלותו דירת מגורים, חסכונות גבוהים, או עסק משגשג וכיו”ב, והוא יכול להעניק לה חיים גבוהה יחסית (שנשים מסוימות אחרות בגילה היו רק יכולות לחלום עליהם), האם עליה לוותר על החתונה איתו אך ורק עקב החשש, כי במקרה של גירושין עתידיים חלילה, יתכן והיא תיאלץ לרדת ברמת החיים אליה הורגלה במהלך שנות הנישואין? או האם לדעתה במקרה שמשהו לא יסתדר ביניהם, היא סבורה שמגיע לה לקבל מכספי חסכונות ו/או נדל”ן וכו’ שהוריו העניקו לו במתנה ו/או הורישו לטובתו?

והאם במקרה ההפוך, דווקא אותה בחורה היתה היא זו אשר כבר צברה רכוש (כגון: דירה) ו/או נולדה למשפחה אמידה, האם לא היא בעצמה היתה היא חפצה לערוך הסכם ממון, כדי להבטיח את רכושה ו/או רכוש משפחתה…?!


כיצד להציג את הנושא בפני הצד השני?

אין ספק, כי עריכת הסכם ממון לפני חתונה אינו תהליך רומנטי ו/או נעים במיוחד. לכאורה, מה הקשר בין זוגיות טרייה, אהבה, נישואין וכוונה לבנות תא משפחתי חם ויציב לבין מחשבות על חלוקת הכספים בזמן גירושין?

לפיכך, אנו נתקלים במקרים רבים, כאשר מתקשר למשרדנו אחד מבני הזוג, בדרך כלל הצד שמביא עימו רכוש לחיי הנישואין והוא זה ששוקל ו/או חפץ לערוך הסכם ממון לפני חתונה, ומבקש לקבוע איתנו פגישה ראשונה בנפרד, במהלכה תוהה ומתלבט, בין היתר, כיצד עליו להציג עניין זה לצד השני.

להלן נגיש לכם מספר טיפים שימושיים בסוגיה:

1. אל תתמקד באינטרס שלך, כי אתה חפץ להגן על עצמך וממונך, אלא, כי תסביר לבן הזוג השני, כי אתה מעוניין לקבוע פלטפורמה משפטית מסודרת, על מנת למנוע משניכם להגיע בעתיד למצב של מלחמות בהליכים משפטיים, אם חלילה תתגרשו, הכרוכים בזמן רב, אנרגיה וכסף.

2. חשוב להסביר לבן הזוג השני, כי המטרה שלך היא גם להגן עליו במקרה של גירושין, ע”י הבטחת עתידו הכלכלי. במקרים מסוימים, הסכם ממון הוגן יהא משתלם לבן הזוג השני ועדיף על פני מה שיוכל להשיג במקרה של מחלוקת משפטית על הרכוש, לפי החוק.

3. באופן כללי, מומלץ להציג את הדרישה ואת תוכן הדברים באופן של תקשורת ושיחה מכובדת ובאווירה נעימה ורגועה, ברגישות ובתבונה, תוך הדגשת הצדדים החיוביים והיתרונות הרבים של עריכת הסכם ממון לפני חתונה.

4. בנוסף, ניתן להתייעץ תמיד עם משרד עורכי דין המומחה לתחום של עריכת הסכמי ממון, עוד לפני השיחה עם בן הזוג השני, על מנת לוודא מה מצבך המשפטי ומהן האפשרויות והפתרונות המשפטיים העומדים לרשותך, לרבות הדרך הנכונה להצגת הדברים בפני בן הזוג, כל זאת לפי הנתונים, הנסיבות, המטרות, הצרכים, השאיפות והתכניות הספציפיים שלך.


הסכם ממון לפני נישואין – יתרונות נוספים

הזירה המשפטית של גירושין ודיני משפחה היא מורכבת ומסועפת. כידוע, יש שתי ערכאות שיפוטיות בנושאי גירושין: בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. הנושא הקרוי ‘מרוץ הסמכויות’ עשוי להביא לחיכוכים ומריבות בעת גירושין.

עכשיו, תארו לעצמכם שבני הזוג עורכים ביניהם הסכם ממון לפני החתונה ובמסגרתו קובעים איזו ערכאה תהא מוסמכת לדון בענייניהם הכספיים במקרה של מחלוקת וגירושין.

תהליך גירושין הוא מורכב וקשה. הסכם ממון יכול לאפשר לכם לקבוע פלטפורמה משפטית מסודרת ומתוכננת מראש. באמצעות עריכת הסכם ממון לפני חתונה, בני זוג בעת משבר גירושין לא יצטרכו לעסוק במלחמות משפטיות למען הבטחת עתידם, אלא יהיו חופשיים להשקיע את האנרגיות, הזמן והמחשבות שלהם בעניינים החשובים להם הנוגעים לעיצוב חייהם לאחר הגירושין ושיקומם העתידי.

הסכם ממון לפני חתונה יסייע לכם בקיצור ופישוט הליכי גירושין, מאחר והרוב המוחלט של הדברים כבר יהא ברור וקבוע מראש. אין אינטרס כלכלי להתעמת במלחמות בבתי המשפט, שכן בעת משבר גירושין התוצאה המשפטית כבר ידועה ואין טעם לבצע ניסיונות של מחטפים ו/או לשקוע באשליות באשר לתוצאות משפטיות בלתי ריאליות בגירושין.

הסכם ממון לפני חתונה יאפשר לצד האמיד לדעת, כי בן או בת זוגו מתחתנים עמו לא מאהבת הכסף (ולמצער, יפחית שיקול זה), אלא מאהבת האדם עצמו, ובכך יסייע לשקט, רוגע ובטחון במהלך חיי הנישואין.

בנוסף, הסכם ממון יוכל לאפשר מערכת יחסים שקטנה, נאותה ויציבה גם מול הורי בן הזוג האמידים ויעניק גם להם רוגע, כך שיוכלו לסייע לזוג הצעיר במימון כספי ו/או עזרה ברכישת דירה, ללא חשש מה יעלה בגורל המתנות שלהם, במקרה של גירושין (ולדוגמה: ניתן לקבוע הסכם ממון הסדרי בנושא, כגון: שכעבור תקופת נישואין מסוימת, רכוש אות והעניקו במתנה יהפוך למשותף, או יירשם בעת גירושין על-שם נכדים, וכיו”ב).

מעוניינים לקרוא עוד על הנושא? נא לחצו על הקישור הבא.


הסכם ממון לפני נישואין – האם וכיצד יש לאשר?

כדי שלהסכם ממון לפני חתונה יהיה תוקף משפטי, לא מספיק שהצדדים יחתמו עליו, אלא יש לבצע תהליך של אישור משפטי.

חשוב להדגיש, כי אישור הסכם ממון לפני נישואין אינו רק פרוצדורה טכנית גרידא, אלא זו דרישה מהותית וחיונית הקבועה בחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג-1973.

במקרה של הסכם ממון טרום נישואין, ניתן לאשרו בכל אחת מן הדרכים שלהלן:

 • אישור בבית בית המשפט לענייני משפחה.
 • אישור בבית הדין הרבני.
 • אישור אצל רשם הנישואין.
 • אישור בפני נוטריון.

הסכם ממון לפני הנישואין – כמה עולה האישור?

להלן מובאים המחירים עבור אישור של הסכם ממון *:

 • אישור הסכם ממון בבית משפט למשפחה: 554 ש”ח (482 ש”ח לבקשה + אגרת פרוטוקול 72 ש”ח).
 • אימות נוטריון של הסכם ממון לפני נישואין (מחירון משרד המשפטים): 368 ש”ח + מע”מ / 64 ש”ח + מע”מ לכל 1 עותק נוטריוני נוסף.

*מעודכן ל- 1/1/2019.


הסכם ממון לפני נישואין – מידע נוסף ששווה לקרוא!

באתר זה מאגר מידע מקצועי גדול בנושא של הסכמי ממון, הכולל עשרות דפי הסבר, מדריכים, טיפים פרקטיים, מאמרים, חקיקה, ועוד.

בעזרת מאגר המידע תוכלו להרחיב ולהעשיר את הידע שלכם בנושא של הסכמי ממון ולקרוא, בין היתר:

 • יתרונות בעריכת הסכם ממון לפני נישואין.
 • החשיבות של עריכת הסכם ממון לפני נישואין.
 • דוגמאות פרקטיות לחשיבות הסכם ממון.
 • אישור הסכם ממון טרום נישואין והפרוצדורה הכרוכה.
 • מה תוקפו של הסכם ממון שלא אושר כדין?
 • כיצד הסכם ממון על דירה מגן מבחינה משפטית?
 • הליך אישור הסכם ממון נוטריון (להסכם טרום נישואין).
 • האם הסכם ממון גובר על צוואה?
 • כיצד להציג לבן/ת הזוג את הנושא של הסכם ממון לפני החתונה?
 • הסכם ממון לפני הנישואין על כסף.
 • הסכם ממון לפני הנישואין וקניית דירה במימון לא סימטרי.
 • הסכם ממון לפני הנישואין על עסק, חברה וכו’.
 • הסכם ממון לפני הנישואין על מתנות.
 • הסכם ממון לפני הנישואין על ירושה עתידית.
 • הסכם ממון לפני הנישואין על חובות.
 • הסכם ממון לפני הנישואין הקובע הפרדה רכושית.
 • שאלות ותשובות (Q&A) על הסכם ממון.
 • ועוד…

תוכלו לעיין במאגר המידע – בלחיצה על הקישור הבא.


שירותי המשרד

גולשים נכבדים,

כל חוזה משפטי הוא יצירה בפני עצמה, בבחינת חליפה אותה יש ‘לתפור’ בהתאמה אישית ומדויקת לפי מידותיו הספציפיות של כל אדם. לפיכך, חשוב לנסחו באופן מקצועי, מפורט, ברור ומדויק, באמצעות עורכי דין מיומנים, על מנת למנוע חילוקי דעות עתידיים.

מקל וחומר, כאשר עסקינן במסמך של הסכם ממון לפני נישואין, אשר הוא חוזה מאוד רגיש ומורכב ועשוי להיות בעל השלכות מהותיות בעתיד, מומלץ להסתייע בעורכי דין המתמחים בתחום של דיני משפחה וגירושין ולערוך הסכם ממון מקצועי, ובתוך כך ליתן מענה למכלול הנתונים, המטרות והצרכים הייחודים של בני הזוג.

משרד עורכי דין, נוטריון, גישור עמית ורד מתמחה בנושא גירושין ודיני משפחה, עם ניסיון רב בעריכת מאות הסכמי ממון מקצועיים, לרבות הסכם ממון לפני נישואין, בהתאמה אישית ומדויקת לבני הזוג.

משרדנו יוכל לספק לכם ייעוץ משפטי, אשר יבהיר לכם את כל הסוגיות, הדגשים והאפשרויות השונות הכרוכים בעריכת הסכם ממון לפני הנישואין, חתימתו ואישורו כדין, כולל ליווי משפטי בכל התהליך, מתחילתו ועד סופו, באופן מקצועי ובאווירה נעימה ורגועה.

אנו מאמינים, כי חזון יוצר מציאות, ולכן פועלים בכל האמצעים ובכל זמן נתון לשמירה ולקידום האינטרסים של לקוחותינו בדבקות למתן מענה, פתרונות ותוצאות מנצחים, בכל פעם מחדש. כל זאת, אגב חתירה תמידית למצוינות מקצועית ושירותית בניווט הנושא שבטיפול במסלול היעיל, הנכון והמתאים ביותר, לפי הצרכים הייחודיים של הלקוח.

בשביל זה אנחנו כאן.

לידיעתכם, מעבר לטיפול בניסוח של הסכם ממון לפני נישואין, במשרדנו גם ניתן לאשר הסכמי ממון לפני נישואין בפני נוטריון, וכן, במידה ותחפצו, אנו נוכל לטפל לכם בהגשת בקשה לאישור ההסכם בבית משפט לענייני משפחה, כולל ייצוג וליווי משפטי אישי וצמוד מטעם בני הזוג בדיון שייקבע לאישור ההסכם.

מעוניינים לקבל ייעוץ משפטי ו/או לתאם פגישה בנושא הסכם ממון טרום נישואין? דברו איתנו.

שלכם בברכה

ובנאמנות,

עמית ורד – משרד עורכי דין | נוטריון | גישור

רוטשילד 15 (פינת זד”ל 1) קומה 6

מתחם גן העיר, ראשון לציון 7526601

לייעוץ ו/או תיאום פגישה עם משרדנו, התקשרו: 03-9499555


כמה סיבות טובות מדוע כדאי לכם לעבוד איתנו

 • התמחות ספציפית בהסכמי ממון.
 • מעל 20 שנה ניסיון.
 • מקצועיות ומוניטין (הפירמה נחשבת מהמובילות בתחום בישראל).
 • ערכנו מאות הסכמי ממון.
 • נספק לכם הסכם בהתאמה אישית ומדויקת.
 • ליווי אישי וצמוד לזוג ע”י עו”ד הסכם ממון עמית ורד.
 • שקיפות מלאה וזמינות בכל שלבי העבודה.
 • אין הגבלה במספר הטיוטות עד להסכם הסופי.
 • ערך מקסימלי לכסף שלכם (ומחירים הוגנים).
 • עו”ד עמית ורד הוא גם מגשר משפחה מוסמך.
 • ובנוסף, נוטריון – ניתן לאשר בפניו הסכם ממון לפני החתונה.
 • ייעוץ ותכנון היבטי מסמ”ק (לחסכון במס) בשילוב עם הסכם ממון.
 • פתרונות יצירתיים וכלים משפטיים חדשניים.
 • סודיות מוחלטת מובטחת.
 • רגישות מקסימלית בתהליך, מתוך הבנת המצב העדין.
 • והכי חשוב לנו, ונעשה הכול – שהזוגיות שלכם לא תיפגע!

 

__________

קשה לכם להחליט על עורך דין להסכם ממון טרום נישואין? יודעים למה?
כי הנושא רגיש ומעבר לפרמטרים ‘יבשים’ (מקצועיות, מחיר וכו’), חשוב שהזוגיות לא תיפגע.
בחירה נכונה של האדם, האישיות של עורך הדין – היא המפתח להצלחה!

בואו לפגוש אותנו ותרגישו באינטואיציה שלכם האם אנחנו מתאימים לכם.

דברו איתנו עכשיו: 03-9499555
__________
לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו צור קשר
up

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מוחלטת מובטחת.
close
שינוי גודל גופנים