הפרת הסדרי ראיה

כללי

הסדרי ראיה נועדו כדי לשמור על קשר טוב ורציף בין ההורה שאינו המשמורן, לרוב יהא זה האב, ובין ילדיו הקטינים.

לדאבון הלב, לעתים האב אינו מקיים הסדרי ראיה, ולעתים מי מההורים עושה שימוש לרעה בילדים במטרה לנסות ולפגוע בהורה האחר ע"י אי-קיום של הסדרי ראיה החלים לגביו, או ע"י או מניעה והפרעה לקיום הסדרי ראיה של ההורה השני.

הפרות כגון דא של הסדרי ראיה, פוגעות בעיקר בילדים הקטינים עצמם.

בדף זה נסביר מהם הצעדים המשפטיים העומדים לרשותה של האישה במקרה של אי-קיום הסדרי ראיה מצדו של האב, אשר בהם הוא מחויב, וכן מהם הצעדים המשפטיים העומדים לרשותך האב כאשר האישה מונעת ממנו מלקיים את הסדרי הראיה להם הוא זכאי.

הפרת הסדרי ראיה מצד האב (שאינו משמורן)

במידה והאב מפר הסדרי ראיה שנקבעו במסגרת הסכם גירושין, או מכוח פסק דין, לרבות החלטה בדבר הסדרי ראיה זמניים, לרשות האישה עומדות מספר אפשרויות של צעדים משפטיים, באמצעות פניה אל בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני, כלהלן:
 
  • הגשת בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט כנגד האב, בגדרה ניתן להטיל על האב עונש של קנס כספי עקב אי-קיום הסדרי ראיה מצדו.
 
  • הגשת תובענה להחזר של הוצאות כספיות: האם המשמורנית יכולה להגיש כנגד האב תביעה להחזר הוצאות בגין כל מקרה של הפרת הסדרי ראיה בעבר, כגון: החזר הוצאות בגין תשלום למטפלת, או לבייבי-סיטר, או בגין אובדן השתכרות של האם, או עבור הוצאות אחרות הנגרמות לאם בימים ובשעות בהם אמורים הילדים לשהות אצל האב.

 

  • הגשת תביעה להגדלת דמי מזונות ילדים: אי קיום הסדרי ראיה מצדו של האב מביא למצב בו הילדים שוהים זמן רב יותר אצל האישה והדבר כרוך בהוצאות עודפות, ולפיכך האישה יכולה להגיש תביעה להגדלת סכום המזונות.

 

  • הגשת בקשה מטעם האישה לשנות את מתכונת הסדרי הראיה ע"י צמצומם: סעד זה אמנם לא יועיל אמנם לילדים עצמם, אולם במקרים של הימנעות רציפה מצדו של האב לקיים הסדרי ראיה, ימנע הדבר מהילדים את עוגמת הנפש הנגרמת להם בכל פעם מחדש, כאשר האב מאכזב אותם ולא מגיע לפגוש אותם ו/או לקחת אותם אליו, ובתוך כך לא יאלץ את האם להמתין בכל פעם לבואו של האב, מבלי לקבוע תוכניות אחרות עבור הילדים, וכן הצורך מצדה לבטל תוכניות אותן קבעה לעצמה מבעוד מועד.

הפרת הסדרי ראיה מצד האם (המשמורנית)

מאחר שהסדרי ראייה הם גם זכות הניתנת לאב לראות ולהיפגש עם ילדיו הקטינים, רשאי האב לאכוף את קיומם בכמה אמצעים, כלהלן:
 
  • פנייה למשטרת ישראל: ניתן להגיש כנגד האם המפרה הסדרי ראיה תלונה רשמית במשטרה בגין אי-קיום צו שיפוטי. לשם הגשת תלונה יש להציג בפני המשטרה עותק (מקורי) של החלטת בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני, בנוגע להסדרי הראיה (לרבות במקרה של הסכם גירושין הקובע הסדרי הראיה). המשטרה תוכל להזהיר את האם, כי תקיים את הסדרי הראיה, ואף לפתוח לה רישום פלילי (תיק פלילי) בגין אי-קיומם (ובמקרים קיצוניים, אף להגיש כתב אישום פלילי עקב הפרת הסדרי ראיה).
 
  • פנייה ישירה לשירותי הרווחה (פקידת סעד): במידה ובית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני, הסמיכו את פקידת הסעד לקבוע פחה או בית הדין הרבני לפקידת הסעד סמכויות לקבוע את הסדרי ראיה, בהחלט ניתן לפנות אליה ולבקש ממנה להתריע ולדרוש מהאם, כי תאפשר לאב קיום של הסדרי ראיה, ובתוך כך גם  להזהירה שבמידה ותסכל את זכותו להסדרי הראיה תוגש פנייה מטעמה לערכאות השיפוטיות.
 
  • הגשת בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט כנגד האם לבית המשפט לענייני משפחה, או לבית הדין הרבני: במסגרתה ניתן לעתור להטלת עונש של קנס כספי בגין כל פעם בה האם מונעת את קיומם של הסדרי ראיה מצדו של האב.
 
  • הגשת תביעת לשינוי של קביעת המשמורת וקבלת משמורת על הילדים: במקרים קיצוניים, כאשר מניעת הסדרי הראיה חוזרת על עצמה, ניתן לפנות לערכאות ולקבוע, כי התנהלות כאמור גורמת נזק לילדים ומצביעה על מסוגלות הורית לקויה של הורה המונע קיום של הסדרי ראיה מההורה האחר.

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.