מהם הנושאים הנדונים בהליך גישור גירושין?

כללי

מטרתו של הליך גישור גירושין הינה לסייע לצדדים, באמצעות מגשר גירושין מקצועי וניטרלי, להידבר ביניהם כדי למצוא מכנה משותף, מענה ופתרונות של כל המחלוקות שביניהם ובסופו של דבר להצליח לגבש באופן הדדי הסכם גירושין הוגן, אשר יהא מקובל על שני בני הזוג.

 

לגישור גירושין מספר יתרונות, כאשר, לענייננו דכאן, נציין בהקשר הרלבנטי, כי גישור גירושין מאפשר לבני הזוג גמישות רבה ביותר לגבי הנושאים הנדונים בו, אגב 'זמן תגובה' מהיר ביותר ומתן פתרונות שהינם מותאמים אישית.

 

ולמה הכוונה? מיד נסביר.

 

המאמר נכתב ע"י מגשר ועורך דין גירושין בראשון לציון עמית ורד.

גמישותו של הליך הגישור

הצדדים אינם מוגבלים אך ורק לסעדים לגביהם ניתן לעתור בבית המשפט, אלא גם יכולים למצוא פתרונות מתאימים באופן אישי, לפי הנסיבות, הצרכים והמטרות שלהם, לגבי עניינים חשובים נוספים ודחופים.

דוגמא ראשונה

לצדדים יש חשבון משותף, כאשר לאור הקרע ביניהם, קיים חשש, כי בינתיים מי מהצדדים יבצע פעולה חד-צדדית וימשוך לעצמו כספים מהחשבון. הפתרון המעשי בהליכי גירושין הינו לתת הוראה לבנק, כי מעתה ואילך ללא הוראה בכתב של שני הצדדים לא יאושרו משיכות כספים ו/או כיבוד המחאות ו/או חיובי כרטיסי אשראי. אולם, פעולה כזו עשויה לגרור גל של ביטולי הוראות קבע, וכו'.

 

גישור גירושין יכול לאפשר לצדדים להגיע לפתרון גמיש וזמני, לפיו החשבון לא יוכל להיות ביתרה שלילית, אך הוראות קבע מסוימות, אותן יאשרו הצדדים מראש ובכתב לבנק, כפי שיסכימו במסגרת הגישור, יכובדו. בתי המשפט לא יכולים לספק מענה ופתרונות לסוגיות מסוג זה.

דוגמא שניה

בקביעת הסדרי ראיה בתי המשפט פוסקים לרוב לפי מתכונת קבועה של ימים ושעות. המתכונת הזו עשויה שלא להתאים לצדדים, לאור אילוציהם האישיים, כמו ענייני עבודה, וכיוצ"ב.

 

גישור גירושין יכול לספק מענה גם לצורך המדובר, באופן יעיל ומותאם אישית.

 

הצדדים יכולים לקבוע בעצמם את מסגרת הימים והשעות המדויקים של הסדרי ראיה. למשל, אם בימי שלישי הבעל מסיים לעבוד מוקדם, הוא יוכל לקבל אליו את הילדים כבר בשעה 15:00. או, למשל, לקבוע שכל עוד הצדדים מתגוררים באזור גיאוגרפי מסוים, אזי האב יבוא לאסוף את הילדים, אך אם בעתיד האם תחליט לעבור להתגורר במקום רחוק, אל מחוץ לגבולות האזור אותו הצדדים הגדירו מראש, אזי החלוקה בנטל ההסעה תהיה על כתפי שניהם, לסירוגין.

דוגמא שלישית

לצדדים יש עסק משותף. לאור הקרע ביניהם, יש כעת חיכוכים ומריבות רבים, אשר מפריעות לניהולו התקין של העסק ועשויות לגרום לשניהם לנזקים.

 

עד שבית המשפט יסיים לדון בנושא של איך מחלקים את העסק, עשויות לחלוף מספר שנים ובינתיים העסק עלול לקרוס...

 

במסגרת גישור גירושין, הצדדים יכולים, למשל, להגיע לפתרון זמני, הם יעסיקו עובד נוסף בתוק מנהל, אשר ינווט את העסק ויכריע בקבלת ההחלטות העסקיות, לגביהן הם לא מסוגלים להגיע להסכמות, לאור המתחים והכעסים השוררים ביניהם, וכך העסק ימשיך לשגשג, עד שיוחלט כיצד מחלקים אותו.

דוגמא רביעית

הצדדים חלוקים ביניהם לגבי השאלה האם וכיצד לספר לילדים שההורים עומדים להתגרש. בית המשפט לא יתן לכך מענה משפטי.

 

בגישור גירושין, הצדדים יכולים לדון בנושא ולהגיע ביניהם להסכמה בנושא.

 

כמו כן, הם יכולים לקבוע ביניהם, כי יפנו יחדיו לבעל מקצוע נייטרלי, עליו ימליץ המגשר, כדי לשמוע ממנו מה דעתו המקצועית בנושא, וכי יפעלו בהתאם.

נושאים מרכזיים בגישור גירושין

כללי

במסגרת הסכם גירושין, הצדדים לרוב ידונו במספר נושאים מרכזיים, אותם יש להסדיר בהסכם גירושין, כדי לעצב את התנהלות התא המשפחתי לאחר הגירושין.

 

הנכם מוזמנים לעיין בדף ההסבר המצוי כאן באתר בנושא הסכם גירושין. כמו כן, בקטגוריית מאגר המידע המקצועי שלנו על גירושין תוכלו לקרוא בהרחבה על כל הנושאים שיצויינו להלן.

 

בחלק זה נסכם את הנושאים השונים ונסבירם בתמצית.

הגירושין (גט)

הצדדים יקבעו, כי הינם מסכימים להתגרש.

 

יתכן והצדדים ידונו בגישור על האפשרות של שלום בית, אגב ייעוץ זוגי, אשר יבוצע ביניהם במקביל להליך הגישור, שאולי הם ירצו לערוך דווקא הסכם שלום בית ולחילופין גירושין ולא מיד ובאופן סופי להתגרש.

 

הנושא של גירושין (ולחילופיו ניסיון קודם כל לשלום בית) יסוכם במפורש במסגרת הסכם גישור, וכן יבוא לידי ביטוי בהוראות הסכם גירושין, אשר ייערך בסיום הגישור.

משמורת והסדרי ראיה ילדים

הצדדים יקבעו מי יהא ההורה המשמורן של ילדים. לרוב, זו תהא האם, אם כי ניתן גם לסכם על משמורת ילדים אצל האב, או משמורת משותפת, מצבים שהינם פחות שכיחים.

 

הצדדים ידונו על הסדרי הראיה של הילדים, לרבות הסדרי ראיה זמניים, כלומר, באיזה ימים ושעות יוכל האב לבקר ולקחת אליו את הילדים, האם הסדרי ראיה יכללו גם לינה, האם הילדים יהיו אצל האב למשך סוף-שבוע מלא, או רק עד מוצאי-שבת, מה תהיה המתכונת בחופשות בחגי ישראל, ועוד.

 

הצדדים יוכלו לדון על התאמת הסדרי ראיה לפי הצרכים האישיים שלהם ושל ילדיהם, עם גמישות רבה מאוד בנושא.

 

כמו כן, ניתן לדון על אפשרויות של מספר "מעגלים" לגבי ימי ושעות ביקורים, אשר ישתנו בעתיד, לפי גילם של הילדים, כפי שיקבעו הצדדים מראש בגישור.

מזונות ילדים

הצדדים ידונו על גובה המזונות אותם ישלם האב עבור הילדים.

 

מגשר גירושין יסביר לצדדים מה מקובל בנושא זה לענין מזונות ילדים "הכרחיים" ומזונות מ"דין צדקה". הצדדים יערכו טבלת הוצאות הבית, לענין דיון על ההוצאות הדרושות עבור הילדים, ובכלל זאת לפי מסמכים שיוצגו בהליך גישור גירושין.

 

הצדדים ידונו על חלוקת הנטל הכספי לענין המזונות, תוך ניסיון למצוא את העמק השווה ביניהם, בהתייחס לצרכי הילדים ויכולותיהם של מי מההורים.

חלוקת הרכוש

הצדדים ידונו ברכוש המשותף וכיצד הם מעוניינים לבצע חלוקת רכוש בגירושין שלהם.

 

במסגרת הגישור יוצגו מסמכים של כל צד ויערך חישוב של כלל נכסי הזוג, כדי לנסות ולגבש הסכמה על חלוקה שווה והוגנת.

 

במידת הצורך, ניתן להיעזר בבעלי מקצועי, כגון שמאי מקרקעין (לצורך הערכת שווי דירה), אקטואר (לצורך חישוב והיוון של זכויות סוציאליות, כמו פנסיה, גמל, קרן השתלמות, וכו').

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.