מילון גירושין מ

מדור ייחודי (ספציפי)

סעד זה נמצא אך ורק במסגרת סמכותו של בית הדין הרבני, לפיו הוא רשאי להורות, למשל, כי האישה הפרודה, תמשיך להתגורר בדירה המשותפת של הצדדים, במטרה להבטיח מדורה (לעתים, נעשה בסעד זה שימוש טקטי, כדי למנוע ו/או לעכב מכירת דירה במסגרת פירוק שיתוף במקרקעין).

מדור ילדים

האב חייב במדור ילדיו הקטינים, בנוסף לחבות במזונות. החבות חלה רק במידה ואין בבעלות האם קורת גג לאחר גירושין (ונאלצת לשכור דירה, או לרכוש דירה באמצעות הלוואת משכנתא). החיוב נקבע לפי גובה דמי שכירות בדירה הדומה מבחינת איכות ומיקום לדירת המגורים המשותפת בה התגוררו ההורים עובר למועד הפירוד. גובה דמי המדור תלוי במספר הילדים, כאשר לפי הפסיקה - בגין ילד אחד ההשתתפות היא 30%, בגין שני ילדים 40% ובגין שלושה ילדים ומעלה לפי 50%. אחד מהנושאים המרכזיים של הסכם גירושין הוא קביעת מדור הילדים ושיעורו, לרבות הוצאות אחזקת מדור.

מזונות ילדים

הורה חייב לזון ולכלכל את ילדיו. החובה מתחלקת למזונות הכרחיים ולמזונות מדין צדקה. גובה  המזונות נקבע בבית משפט לענייני משפחה, בהעדר הסכמה בין הצדדים לשיפוטו של בית הדין הרבני.

מזונות זמניים

מזונות הנקבעים ע"י בית משפט לענייני משפחה, או בית דין רבני, עד להכרעה בתביעת המזונות לגופם של דברים, כלומר, מתן פסק-דין בתיק. במסגרת סעדים זמניים בגירושין, ניתן להגיש בקשה לקביעת מזונות זמניים, כאמור

מזונות הכרחיים (קטינים)

הם מזונות ילדים קטינים המשולמים בגין הצרכים ההכרחיים, כלומר, כל הצרכים החיוניים לקיום, כגון: קורת גג ואחזקתה, ביגוד, הנעלה, מזון, חינוך, וכיוצ"ב. על האב לשאת בכך לבדו, ללא קשר למצבו ו/או יכולותיו הכלכליים (ואף ללא קשר  למצב הכלכלי של האם). נכון לשנת 2012, גובה מזונות הכרחיים (ללא מדור) עומד ע"ס של כ- 1,300 ₪ לילד (הצרכים הם בסיסיים, לכן לגביהם אין שום הבדל בין ילד עני לעשיר.

מזונות מדין צדקה (קטינים)

הם מזונות המשולמים בגין כל צורך שאינו נכנס תחת ההגדרה של צרכים הכרחיים, למשל: בילויים, מעון יום,חוגים, דמי כיס, נופשים, וכיוצ"ב. וגים, שיעורי עזר, מעון יום, בילויים, דמי כיס, קייטנות, נופשים וכיו"ב.מאחר והם אינם מהווים צורך קיומי בסיסי. במזונות מדין צדקה נושאים שני ההורים, אם בהתאם ליכולת הכלכלית שלהם (באופן פרופורציונאלי).

מזונות ומדור אישה

הבעל חייב כלפי אשתו הן במזונותיה והן במדורה. קרי, עליו לדאוג לה לקורת גג, אשר תתאים לרמת החיים ממנה נהנתה בתקופת הנישואין (מאחר ואין להוציא את האישה 'מנווה הטוב לנווה הרע'). החיוב במדור הוא עד למועד גירושין וסידור הגט.

מרוץ סמכויות 

סמכות השיפוט של בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים היא סמכות מקבילה בעניינים מסוימים  (וראה גם לעיל). לגבי מזונות, מרוץ הסמכויות רלבנטי אך ורק בנוגע למזונות אישה (האישה תמיד רשאית להגיש מטעם הילדים תביעת מזונות קטינים שתידון בבית המשפט לענייני משפחה).

משמורת

משמורת כוללת את הזכות והחובה לדאוג לכל צרכיו של הקטין. משמורת ילדים מתחלקת לשני סוגים: משפטית ופיזית (וראה להלן).

משמורת משותפת

מצב בו המשמורת מתחלקת באופן שווה בין שני ההורים ושניהם מהווים הורה משמורן על הקטין/ים.  לאחרונה, הנושא של משמורת משותפת נעשה נפוץ יותר ויותר במחוזותנו.

 

במקרה של משמורת משותפת נהוג להפחית דמי מזונות ילדים בשיעור של 25%.

משמורת משפטית (אפוטרופסות)

סעיף 14 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע, כי הוריו הביולוגיים של קטין הם אפוטרופוסים טבעיים שלו. גם במקרה של פירוד ההורים, או גירושין, שניהם עדיין נשארים אפוטרופוסים של ילדיהם הקטינים, ובתוך כך אחראים במשותף לקבלת החלטות באשר לגידול, חינוך ועתיד הילדים, תוך העקרון של שמירה ודאגה "לטובת הקטין".

משמורת פיזית (חזקה)

מתייחסת למקום מגוריו הפיזי הקבוע של קטין. בעת גירושין, לרוב מוגדר עבור הקטין הורה משמורן יחיד, עליו מוטלת החזקה על הקטין (ובלשון הביטוי השגור "משמורת ילדים"), כאשר להורה השני קיימת זכות לבקר את הילד במועדים קבועים (לעתים כולל לינה), מה שקרוי הסדרי ראיה.

מסוגלות הורית

בדיקה אותם מבצעים פסיכולגים, במטרה לגבש המלצה לבית משפט, או בית דין רבני, מי מבין ההורים הוא המתאים לשמש כהורה המשמורן של ילדים קטינים.

ממזר

ילד הנולד לאישה נשואה מגבר אשר אינו בעלה. לפי ההלכה היהודית אסור לילד ממזר להינשא לבן זוג יהודי (רק לאיש/ה ממזר/ה, או גר/ה).

מעשה בית דין

זו טענת הגנה במסגרת הליך משפטי, אשר משמעותה - שבית המשפט כבר פסק בעבר בשאלה מסוימת, ולפיכך פסיקתו מחייבת ולא לא ניתן לדון בשאלה מחדש.

מדד המחירים לצרכן

נהוג שדמי מזונות צמודים למדד המחירים לצרכן, הנקבע ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כאשר החישוב/ההצמדה הם אחת ל-3 חודשים.

מילון גירושין | בחירת מונחים נוספים

המילון נערך ע"י עמית ורד משרד עורכי דין, נוטריון וגישור, המתמחה בגירושין ודיני משפחה, לרבות גישור גירושין. המילון כולל הסברים תמציתיים (בזיקה משפטית) על מונחים בולטים בתחום של גירושין ודיני משפחה.

 

לתשומת לב, מילון מונחי גירושין מסודר לפי סדר האלפבית.

 

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.