משמורת משותפת מזונות

מזונות ילדים במשמורת משותפת

מבוא

בהתאם לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), תשי"ט – 1959, אדם מחויב לשלם לילדיו דמי מזונות בהתאם לדין האישי החל עליו. במקרה של בני זוג יהודים, חלים דיני ישראל.
 
בהתאם לדין ישראל, האב מחויב לשלם לילדיו מזונות לפי צרכיהם ההכרחיים, וכן בצרכים נוספים מכוח דיני צדקה.
 
וראו בעניין זה (שולחן ערוך, אבן העזר, סימן עג. סעיף ו):
 
"הלכה בידינו כי, מצד הדין, חייב האב לספק לילדיו הקטינים מזונות לפי צרכיהם ההכרחיים, ומדין צדקה חייב האב לספק לילדיו את האמצעים הדרושים לשם קיום רמת החיים אשר הם הורגלו אליה או שהם ראויים לה. החובה מדין צדקה ושיעורה של חובה זו תלויה ביכולתו של האב".
 
לפי פסיקת בית המשפט העליון, בחובת תשלום מזונות מכוח דיני צדקה חייבת האם במידה שווה כמו האב, בכפוף ליכולת הכלכלית שלה לדאוג קודם-כל לפרנסתה.
 
כפי שנקבע בהלכת פורטוגז (ע"א 591/81, פורטוגז נ' פורטוגז , פ"ד לו(3), 449 ,עמ' 463-464):
 
"נראה לי איפוא, כי בקביעת שיעור השתתפות ההורים יש להביא בחשבון באופן כולל, כי האב חייב לשאת בהוצאות המינימום ההכרחיות. ועל - כן ישאו ההורים במזונות ילדיהם באופן יחסי להכנסותיהם הפנויות אך בהתחשב בכך שיש להטיל על האב מידה יתרה מסוימת של הוצאות לשם כיסוי הצרכים ההכרחיים, מבלי לקבוע את הסכומים במדויק".
 
יצוין, כי חובתו של האב לשלם מזונות ילדים קטינים קמה אך ורק באותם מקרים בהם הקטינים מצויים במשמורתה של האם, כאשר היא זו הנושאת באופן ישיר בהוצאות הצרכים ההכרחיים עבורם. שכן, במקרים בהם נושא האב באופן ישיר בהוצאות עבור ילדיו הקטינים, ניתן לומר, כי יוצא הוא ידי החובה לזון אותם.

מזונות ילדים במשמורת משותפת

כללי

כאשר עסקינן במצב בו ילדים קטינים מצויים במשמורת משותפת של שני ההורים, כך שהאב נושא באופן ישיר בחלק מהוצאות עבור הקטינים, האב מחויב לשלם עבור הקטינים מזונות בסכום מופחת.
 
שיעור ההפחתה במזונות אותם האב מחויב לשלם במצב של משמורת משותפת, נעשה בכל מקרה לגופו ונסיבותיו,זאת תוך איזון שקלול ראוי והוגן בין מכלול הגורמים הרלבנטיים; ובין היתר: גובה ההכנסות של שני ההורים, רמת החיים אליה הורגלו הילדים הקטינים בעבר, צורכיהם השונים, וכיוצ"ב.
 
חשוב לציין, כי במצב של משמורת משותפת, בתי המשפט בוחנים בקפידה וביתר זהירות את גובה סכום מזונות הילדים, זאת לבל טובת הקטינים תיפגע. שכן, לכאורה, עצם הפחתת השיעור של מזונות ילדים, טומן בחובו חשש, כי האופציה של משמורת משותפת עשויה להיחשב ליותר רצויה משיקולים כלכליים גרידא, ובכך ייווצר פתח לתביעות לגבי משמורת משותפת של ילדים, אשר יהוו 'קלף מיקוח' במאבקי הליכי גירושין בין הורים, כאשר האב יעתור לקבלת סעד של משמורת משותפת, בתור צעד טקטי, כלומר, במטרה לנסות ולהביא את האם להסכים להפחתה של דמי המזונות, אגב שבלהט הסכסוך המשפטי בין ההורים אף עלולה להישכח טובתם של הילדים הקטינים.
 
לפיכך, טרם קבלת החלטה בדבר משמורת משותפת, בית המשפט מוודא ובודק, כי ההסדר של משמורת משותפת בכל מקרה ספציפי הוא אמנם כן ואמיתי, וכי אף ניתן ליישמו בפועל באורח המאפשר דאגה של שני ההורים לצורכיהם של הילדים הקטינים, מהבחינה הרגשית, הפיזית והכלכלית.

גובה מזונות במשמורת משותפת

לפי גישת בתי המשפט בישראל, המצב של משמורת משותפת מתאים במקרים שבהם האב מעוניין, מוכן ואף מסוגל למעורבות גבוהה יותר בחיי ילדיו, אשר הינה לטובתם של הקטינים, כאשר מעורבות גדולה יותר כאמור, אף תוביל לידי מעורבות כלכלית, אשר תהא גבוהה יותר, לעומת משמורת רגילה של האם.
 
לאור האמור, במצב של משמורת משותפת נוהגים בתי המשפט להעמיד את שיעור ההפחתה בדמי המזונות אותם משלם האב עבור הילדים הקטינים, ב-25% לעומת סכום דמי המזונות אותו מחויב היה האב במצב הרגיל, בו ילדיו הקטינים היו נתונים למשמורת האם בלבד.

דמי מדור במשמורת משותפת

לעניין החיוב בדמי מדור במצב של משמורת משותפת, לא נעשית לגביו הפחתה כל שהיא. שהרי, בפועל, הסכום של דמי המדור והוצאות אחזקתו, החלים על האב עבור ילדיו, אינם פוחתים מאחר והילדים הקטינים מצויים במשמורת משותפת. ודוק: חלק הארי של הוצאות המדור, קרי - שכר הדירה, אגרת הארנונה ודמי ועד בית – כלל אינם תלוי במספר הימים בהם מתגוררים ילדים קטינים בדירתה של האם, או בדירתו של האב, אלא הינם קבועים.

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.