תוקף הסכם ממון שלא אושר ביחס לעיקול נושה

בתיק ע"א 1629/11 נדרש בית המשפט העליון להכריע בסוגיה – האם הסכם ממון וגירושין עליו חתמו שני בני זוג נשואים, אשר טרם אושר כדין, גובר על זכויות הנושים ביחס לנכס מקרקעין של בני הזוג.
 
שופטי בית המשפט העליון הותירו על-כנה את קביעתו של בית המשפט המחוזי (כבוד השופטת הילה גרסטל) בנושא זה, לפיה אשת החייב הינה זכאית למלוא הזכויות בנכס (בית מגורים), ולא הנושים של הבעל, חרף העובדה שהנושים הטילו עיקולים על הנכס טרם אישור ההסכם בפני ערכאה מוסמכת.
 
עסקינן בסכסוך  הנוגע לזכויות ביחס לבית פרטי צמוד קרקע המצוי ביישוב אורנית. בהסכם ממון וגירושין עליו חתמו הצדדים, הם הסכימו שהבעל יעביר ללא תמורה את חלקו (מחצית מהזכויות) בבית על-שמה של האישה, וזאת במסגרת איזון הזכויות הכולל שביניהם. הצדדים גם חתמו על תצהירי מתנה ומסמכים נלווים ללשכת רישום המקרקעין.
 
בשלב מסוים, טרם אישור ההסכם והעברת הזכויות, ניתן ע"י בית המשפט, לבקשת נושה של הבעל, צו עיקול (בהליך זמני) על זכויותיו של הבעל בנכס. בעקבות זאת, עתרה האישה לביטול צו העיקול האמור, אגב שטענה, בין היתר, כי במועד הטלת העיקול לא היו לבעלה זכויות כל שהן בבית, וכי לא ניתן להטיל צו עיקול על זכויותיו שכבר הועברו לטובתה, הגם שטרם הושלם רישומן בלשכת רישום המקרקעין.
 
בית המשפט העליון קיבלת את עתירת האישה וקבע שזכויותיה מכוח הסכם הממון והגירושין, הגם שטרם אושר, הינן גוברות על זכותו של הנושא לעקל את הבית, בהתחשב במועד בו הוטל צו העיקול.
 
השופטים קבעו, פה-אחד (אם כי מסקנותיהם היו מבוססות על נימוקים שונים), כי במסגרת הסכם ממון וגירושין שאושר כדין, ברי כי זכויות האישה היו גוברות. ולכן, אין נפקא מינה, במקרה דנן, שהצדדים טרם הספיקו לאשר באופ פורמאלי את ההסכם בפני הערכאה המוסמכת, לעניין תוקף ונפקות המשפטית של ההסכמות שגובשו ואף ביניהם בהסכם.
 
כבוד השופט סולברג נעם ציין בפסיקתו, כי זכותו של הנושה הינו מאוחרת לזכותה של האישה לקבל את הזכויות בבית, מאחר והוסכמה מבחינה חוזית במועד מוקדם יותר, למרות שברמה הקניינית טרם הושלם הליך העברת הזכויות בלשכת רישום המקרקעין.
 
עם זאת, כבוד השופטת ברק-ארז דפנה ציינה בפסיקתה, כי יש לשים לב, שאין המדובר כאן על הרחבת היריעה, באופן גורף, באשר לתחולתם ולנפקותם של הסכמי ממון שלא אושרו כדין. לשיטתה, הדרישה לאישור הסכמי ממון וגירושין לפי החוק בהחלט עומדת בעינה. אין ליתן לכך פרשנות שונה. אישורו של הסכם ממון מהווה בסיס משפטי חיוני הנדרש לצורך תקפותו המשפטית כאשר מדובר בזכויות ומחלוקות פנימיים שבין הצדדים עצמם.
 
אולם, כדבריה, מאחר ובמקרה הייחודי שהובא דיון דובר על זכויות של צד שלישי, הנושה, אזי במקרה הספציפי ובנסיבות העניין, אין העובדה שהסכם הממון טרם אושר כדי לפסול אותו במסגרת מישור היחסים של בני הזוג אל מול אותו צד שלישי, להבדיל ממישור היחסים של בני הזוג עצמם.

 

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.