תשריט נכס מקרקעין, תשריט דירה

תשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה

מבוא

כללי

משרד עורכי דין, נוטריון וגישור עמית ורד מגישים לעיונכם כאן באתר הסבר משפטי קצר בנושא של תשריט נכס מקרקעין, לרבות תשריט דירה.

 

אנו מקווים שהמידע יהא לכם לתועלת.

 

משרדנו מתמחה בתחום של מקרקעין ונדל"ן, נשמח לסייע לכם בכל שאלה.

טיפ שימושי מאיתנו

טרם רכישת דירה, או כל נכס מקרקעין אחר, חשוב מאוד לבצע בדיקות מקדמיות שונות באמצעות עורך דין מקרקעין ביחס לנכס, ובין היתר, מומלץ לעיין בתשריט הנכס, לרבות תשריט דירה בבית משותף (כולל תשריט חניות, מחסנים, וכיוצ"ב), במקרה של רכישת נכס המהווה דירה בבנין משותף.

מהו תשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה?

תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, הם למעשה התוכנית התכנונית המחייבת לגבי הנכס מבחינת שטחו, גבולותיו, חלוקתו הפנימית, וכיו"ב.

 

לדוגמא, בבית פרטי, נוכל לראות בתשריט נכס מקרקעין, את השטח המבונה, וכן שטחי שירות, שטח החצר, וכו', כדי לוורא שאכן השטח אותו אני רוכש שייך לנכס ושהמצב בפועל תואם את המצב התכנוני.

 

דוגמא נוספת, בדירה בבנין משותף, תשריט דירה יאפשר לי לראות את מיקום הדירה בקומה, וכן תשריט לגבי חניות, מחסנים, מרפסת או גג, וכו', הצמודים כחלק בלתי נפרד לדירה אותה אני מתעתד לרכוש.

איך ניתן לעיין בתשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה?

בתשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, ניתן לעיין בשני מקומות:

 

הראשון: בלשכת רישום המקרקעין (או במינהל מקרקעי ישראל, אם הנכס רשום אצלו, לפי הענין). ניתן להזמין תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, בלשכת רישום המקרקעין תמורת אגרה ולקבלו על גבי תקליטור (דיסק).

 

השני: במחלקת ההנדסה של הרשות המקומית. ניתן לבקש לעיין בתיק הרלבנטי ולצלם את תשריט הנכס. העיון בתיק הבנין, לרבות במקרה של נכס מקרקעין שהינו בית פרטי, או דירה, פתוח לעיון הציבור (פומבי).

 

חשוב לעיין בשני התשריטים, כדי לראות שאין בעיה כל שהיא ו/או סתירה כל שהיא ביניהם, כלומר, בין הרמה התכנונית (מחלקת ההנדסה) ובין הרמה של הזכויות הקנייניות (בטאבו).

מהי החשיבות של תשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה?

להלן מספר דוגמאות להמחשת חשיבות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה:

זיהוי הנכס

רק באמצעות תשריט דירה נוכל לדעת ולאמת, למשל, כי הדירה שהוצגה בפנינו ושאותה אנחנו מתכוונים לרכוש, היא אכן אותה דירה המופיעה בנסח הטאבו הניתן לעיון, לנו לפי מספרי הגוש והחלקה ולא דירה אחרת באותה קומה בבנין.

בדיקת שטחים צמודים

רק באמצעות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, דירה נוכל לדעת ולוודא, למשל, כי השטח המוצג לנו כשייך לבית פרטי אכן מהווה בפועל את השטח הצמוד הבית והמצוי בבעלות המוכר, שטח גג צמוד בבית משותף, או קרקע בדירת גן, וכהנה וכהנה.

זיהוי מיקום חניות

באמצעות תשריט נכס מקרקעין (של הבית המשותף עצמו) נוכל לדעת ולאמת, למשל, כי החניות שהוצגו בפנינו בתור פרטיות ושייכות לדירה, כביכול, הן אכן מוצמדות לדירה. כלומר, שמדובר על אותן החניות שראינו בפועל, והן גם החניות הספציפיות השייכות וצמודות לאותה דירה.

חריגות בניה

באמצעות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, המאושר ע"י הועדה המקומית (יש לוודא שיש חותמת ושזו התוכנית העדכנית) נוכל לדעת ולאמת, כי בדירה לא בוצעו שינויים ו/או תוספות שונים שלא כדין, דהיינו, המהווים חריגות בניה ו/או פלישות לשטח נוסף.

בעלות בשטחים צמודים וסמוכים

באמצעות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, נוכל לדעת ולאמת, מיהו הבעלים של השטחים הצמודים ו/או סמוכים לדירה שבדעתנו לרכוש, למשל: אם מדובר בדירת גג יש לבדוק למי צמודים השטחים שמעל, האם הם צמודים לדירה עצמה ואז אולי יש ו/או יהיו בעתיד זכויות בניה להרחבה? האם הם מהווים רכוש משותף ושייכים לכלל הדיירים? או האם הם בכלל שייכים לשכן אחר, אשר בעתיד עלול לבנות לנו קומה נוספת "מעל הראש".

למשכנתא

במידה ואתם מתעתדים ליטול הלוואת משכנתא, לצורך מימון רכישת הנכס, סביר להניח, כי הבנק למשכנתאות יבקש מכם (בשלב של הערכת השווי ע"י שמאי מטעם הבנק) להציג בפניו תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה.

 

כדי לוודא שהתשריט אכן קיים ו/או שאין שום בעיה לגביו, וכן כדי שיהא לכם אותו ביד, למניעת עיכוב בקבלת המשכנתא, רצוי להוציא מבעוד מועד, טרם רכישת הנכס, תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה.

 

יש לכם שאלות נוספות בנושא? משרד עורכי דין, נוטריון וגישור עמית ורד ישמח לסייע לכם.

אולי יעניין אותך גם...

 

פרצלציה

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.