חוק הדיור המוגן

כללי

המציאות הקיימת כיום, של אנשים מבוגרים, צלולים ובעלי אמצעים, בעשור השישי או השביעי לחייהם, שנמצאים במצב בריאותי טוב, הביאה לשגשוג בתחום הדיור המוגן בישראל.

דיור זה, שלא כמו בתי האבות של העבר, נועד כדי לספק לקשישים חוויית מגורים איכותית, עם שפע של פעילויות פנאי ושירותים נוספים.

ההתקשרות בין הדייר לבין בית הדיור המוגן מתבצעת בדרך של חוזה מורכב וסבוך, שכולל סעיפים חשובים ומהותיים.

על רקע מקרים בעייתיים ומצבים שבהם קופחו דיירים על פי ההסכמים, חוקק ב-2012 חוק הדיור המוגן. לכאורה, אמור החוק להגן על הדיירים, אלא שלא תמיד המצב הוא אכן כזה. ניסוח מעורפל משהו, שמותיר בידי מתחם המגורים יכולת ניכרת לקבוע עובדות בשטח, הפכה את החתימה על ההסכם לחשובה יותר מאי פעם.

לכן, ליווי הדייר על ידי עורך דין המתמחה בתחום עשוי להתברר כקריטי למי שזכויותיו וכספו חשובים לו.

פיקדון נכבד

אחת הסיבות העיקריות אשר הביאה לחוקק את חוק הדיור המוגן טמונה בחובה של הדייר לספק פיקדון משמעותי. הסיבה להפקדת הפיקדון, שמתקזז בכל שנה במספר אחוזים, נובעת בין היתר מכך שהדייר מקבל לשימושו יחידת דיור, ואינו הופך לבעליה.

הפיקדון מהווה בטוחה עבור בית הדיור המוגן, אך כאן חשוב לשים לב לדבר חשוב מבחינת הדייר. הפיקדון, בגובה של מאות אלפי שקלים, סכום נכבד לכל הדעות, חייב להיות מובטח גם הוא.

על פי החוק החדש, על בית הדיור לספק בטוחה משפטית קבילה, כפי שמפורט בסעיפי החוק. הצרה היא כפולה:

  • ראשית, בית דיור מוגן יכול לחייב את הדייר לשאת בעלויות יצירת השעבוד ובעלויות נוספות שיפורטו בחוזה.
  • שנית, בית הדיור יכול, בהסכמת הדייר, שלא ליצור שעבוד להבטחת הכסף.

עורך דין דיור מנוסה יצטרך, במקרה זה, להבין את משמעות ההסכם ולמנוע מהדייר לחתום לפני הכניסה לבית הדיור, על סעיף שפוגע בביטחון של כספו, עבור עצמו וגם עבור בני המשפחה (היורשים לעתיד לבוא).

כל הזכויות שמורות

מלבד החשיבות של עורך דין מקרקעין המתמחה בדיור מוגן בשמירה על זכויות הדייר מבחינת כספי הפיקדון, יש גם חשיבות בנקודות נוספות. מכיוון שהחוק מעורפל מדי ולא תמיד מספק, עורך דין ייתן את הדעת לסעיפים, כגון:

  • מנגנון העלאת מחיר השהייה בבית הדיור, שיכול לקפח את הדייר.
  • התנאים לסיום חוזה ההתקשרות.
  • מהות השירותים אותם יקבל הדייר, לרבות שירותי רשות וזכותו להימנע מלשלם עבורם.
  • בנוסף, עורך דין מקצועי יבדוק שאין סעיפים מקפחים אחרים, שמקפחים את הדייר ומסתתרים בנוסח המשפטי של ההסכם הארוך אשר נחתם בין הצדדים.
לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו צור קשר
up

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מוחלטת מובטחת.
close
שינוי גודל גופנים