כיצד להציע לבן או בת הזוג לערוך הסכם ממון?

הטיפים שלנו...

הנושא של הסכם ממון הינו ענין רגיש, ולכן בהצגת הנושא יש לפעול בתבונה ובכבוד מירביים.
 
יש להציע את הרעיון מבלי לגרום למשבר ביחסים הזוגיים. יש להעלותו בעדינות, תוך הבהרה חד-משמעית לבן הזוג, כי אין בבקשה מצדכם משום הטלת דופי ו/או ספק כל שהם באהבה הרבה שלכם כלפי ו/או משום נבואה, אלא אך ורק בבחינת כלי יעיל, אשר עלול למנוע מלחמות בעתיד.
 
להלן נגיש לכם מספר טיפים שימושיים בסוגיה.

לא להשאיר את הנושא לרגע האחרון

עריכה של הסכם ממון הינו תהליך הדורש זמן ומחשבה שראוי להקדיש לנושא, הן מבחינת הרצונות האישיים שלך בכל הקשור להסכם הממון, הן לגיבוש ההסכמות ההדדיות ביניהם, והן לצורך עריכתו באופן מקצועי, באמצעות עורך דין מומחה, לרבות אישורו כדין.
 
רצוי מאוד, לפיכך, להיערך לנושא מבעוד מועד ולא להותירו, לדוגמא, לרגע האחרון של ההכנות לחתונה, כאשר עסקינן בהסכם ממון טרום נישואין, או, לדוגמא, כאשר הצד השני כבר הזמין חברות הובלות במטרה לעבור להתגורר עמכם, במקרה של זוגות ידועים בציבור.
 
העלאת הנושא של הסכם ממון בהתראה קצרה, עשויה להכניס אתכם ואת הצד השני למתחים וללחצים מיותרים, אשר יכולים לגרום לחיכוכים ולמריבות.
 
כמו כן, כבר נתקלנו במקרים של זוגות שכבר הזמינו אולם, רב, קייטרינג, וידאו, פרחים, שלחו כבר הזמנות לאורחים, וכו', או אז נזכרו לדון גם בנושא של עריכת הסכם ממון. לפעמים, המחלוקות הצורמות שהיו כרוכות בו, הביאו אותם להבין, כי בעצם הם אינם מתאימים האחד לשניה. שכן, במידה ולא מצליחים לגבש הסכמות בנושא זה, מקל וחומר - מה יקרה כאשר יצטרכו, למשל, לקבל החלטות מכריעות הנוגעות לילדים עתידיים?

תקשורת חיובית ואווירה נעימה

רצוי, כי תציגו את ההצעה לערוך הסכם ממון, כמו גם את תוכן הדברים, באופן מסודר.
 
חשוב מאוד לקיים תקשורת חיובית, לנהל שיחה מכובדת ובאווירה נעימה ורגועה, ברגישות ובתבונה, תוך הדגשת הצדדים החיוביים והיתרונות הרבים של עריכת הסכם ממון לפני חתונה.
 
הסכם ממון אינו דבר נעים במיוחד ואל תקחו את הדבר כמובן מאליו, כי בן הזוג ישמח לדון עמכם בנושא, בעיקר אם יש פערים כלכליים גבוהים ביניכם (לטובתך).
 
יש לקחת בחשבון, כי הצעה לערוך הסכם ממון עשויה, לפחות בהתחלה, לגרום לבן הזוג חששות ותהיות מסוימים, הן לגבי כנות ויציבות הקשר שלכם, והן מהפן הכלכלי העתידי לגורלו, במקרה של פרידה. זהו דבר טבעי, אנושי ולגיטימי.
 
לפיכך, אסור להפעיל לחצים חזקים מדי על הצד השני, או להציב מיד אולטימאטום, וכו', אלא לתת לו לחשוב על הנושא ולשקול את הדברים, מבלי להיכנס ישר לפרטי הוראות ההסכם ודקויותיו.

הדגש את האינטרס המשותף, וכן של הצד השני

אל תתמקד רק באינטרס האישי שלך, כי אתה מעוניין להגן על עצמך ורכושך.
 
אלא, חשוב שתסביר לבן הזוג השני שאתה מעוניין שתקבעו ביניכם פלטפורמה מסודרת בהסכם ממון, דווקא כדי למנוע משניכם להגיע בעתיד למאבקים משפטיים, אם חלילה תתגרשו, הכרוכים מצדכם בזמן, אנרגיה וכסף בלתי מבוטלים.

יש להסביר לבן הזוג, כי הסכם ממון יכול להגן גם עליו במקרה של פרידה, ע"י הבטחת עתידו הכלכלי, באמצעות מנגונונים משפטיים אותם תסכמו ביניכם.
 
לידיעתכם, בהרבה מקרים, הסכם ממון הוגן בהחלט עשוי להיות עדיף ומשתלם לבן הזוג השני, לעומת מה שיוכל להשיג לפי החוק, במסגרת של ניהול תביעות משפטיות.

הגנה על ילדים ממערכת יחסים קודמת

במידה ומדובר על נישואין שניים ויש לכם ו/או למי מכם ילדים, תוכל להסביר לבן הזוג, כי לעריכת הסכם ממון מקצועי יש חשיבות רבה לצורך הגנה על האינטרסים של הילדים.
 
כמו כן, עריכת הסכם ממון עשויה לתרום לשיפור מערכת היחסים בין ילדים להורה וכן כלפי הצד השני, שכן ימנע מרמורים וחששות מצד הילדים לגבי גורל הרכוש העתידי.
 
הסכם ממון מקצועי יכול לאפשר לכם ליצור פלטפורמה משפטית, אשר תתחשב במכלול הנפשות הפועלות, ע"י הבטחת עתידם הכלכלי, באופן מאוזן והוגן.

ייעוץ משפטי ע"י עורך דין מומחה

ניתן ואף מומלץ בחום להתייעץ עם עורך דין הסכם ממן מומחה.
 
במידת הצורך, תוכלו גם לערוך ייעוץ משפטי ראשוני עוד לפני השיחה עם בן הזוג השני בנושא של הסכם הממון, כדי לוודא מראש מהו מצבך המשפטי, כמו גם האפשרויות והפתרונות העומדים לרשותך, ובכלל זאת יסייע הסדר בגיבוש הדרך הנכונה של הצגת הדברים בפני בן הזוג.
 
עורך דין הסכם ממון מומחה הינו בעל ניסיון ולבטח נתקל כבר במקרים רבים של מחלוקות סביב הנושא, ולפיכך ביכולתו להציע לכם מענה ופתרונות יצירתיים ומושכלים באשר לכל סוגיה ו/או בעיה שתתעוררנה. בדיוק בשביל זה נועדו המומחים!

אולי יעניין אותך גם...

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.