נסח טאבו

מהו נסח טאבו?

טאבו היא שיטת מרשם זכויות במקרקעין  המקובלת בישראל, המנוהלת על ידי לשכות רישום המקרקעין.

כאשר נכס רשום בטאבו, יש חזקה לתקינות ונכונות האמור ב”נסח”, אשר מהווה תמצית רישום המידע, המונפק כמסמך רשמי של מדינת ישראל.

כיצד מוציאים נסח טאבו?

הרישום בפנקסי המקרקעין פתוח לעיון כלל הציבור.

משכך, כל אדם רשאי להוציא נסח טאבו, ללא צורך להוכיח זיקה כל שהיא לנכס (בכפוף לתשלום אגרה), בכל אחד מסניפי לשכות המקרקעין בישראל, גם ללא קשר למיקום הנכס).

כל אחד יכול להוציא נסח טאבו און-ליין באמצעות האינטרנט, באופן מהיר וזול, על ידי הזנת מספרי גוש, חלקה ותת-חלקה של נכס (באתר משרד המשפטים – האגף לרישום והסדר מקרקעין); השירות אינו מוגבל רק עבור עורך דין מקרקעין, אלא פומבי, כאמור.

כדי להוציא נסח טאבו יש להצטייד במספרי הגוש וחלקה של הנכס. אם אינכם יודעים אותם, ניתן לעיין בחוזה הקנייה ובמסמכיו הנלווים, או בחשבון הארנונה (אם כי לא מחייבת התאמה מלאה), או גם ניתן לבצע איתור של מספרי גוש וחלקה לצורך הוצאת נסח טאבו לפי הכתובת של הנכס דרך האינטרנט (כמו זה המצוי באתר הממשלתי).

גם אם לא הצלחתם לעשות כן, אין מה להיבהל. פנו אל משרד עורכי הדין אשר מטפל לכם בנושא והם ימצאו פתרון ויוציאו עבורכם את נסח הטאבו. למשל, לעתים, לגבי נכס הנמצא בהליכי רישום והסדר לא ניתן להוציא נסח באינטרנט, או ממוחשב בלשכת רישום המקרקעין, כי הנסח “בהקפאה”, עד גמר הרישום, ויש לבדוק זאת מול הפקיד המטפל ולהוציא את הנסח באמצעותו באופן ידני.

לינק לאתר משרד המשפטים (האגף לרישום והסדר מקרקעין) – לעיון בנסח טאבו ישירות באינטרנט תוכל למצוא בקטגוריית קישורים שימושיים בתחום נדל”ן באתר זה.

מהי חשיבותו של נסח הטאבו?

נסח טאבו מהווה למעשה “תעודת הזהות של הנכס”.

נסח טאבו כולל מידע באשר לבעלי הנכס (או חוכריו), קיום שעבוד (משכנתה), וכן הערת אזהרה (כגון: מכר הנכס לצד ג’, זכויות צד ג’, עיקולים, הפקעות, מינוי כונס נכסים, צווי הריסה, צווי בית משפט, הערות לפי חוק התכנון והבניה, וכו’).

כל אותם הדברים, כאמור, מאוד חשוב לבדוק טרם רכישת מקרקעין, שכן כל עסקה עתידית בנכס תהא בכפוף להן וכדי למנוע בעיות בהמשך.

כאשר עומדים לקראית עסקת קניית או מכירת דירה, או כל נכס נדל”ן, חשוב להוציא נסח טאבו, כדי לעמוד על מצבו הרישומי של הנכס, דהיינו, לבדוק שהזכויות הנרכשות אכן רשומות על שם המוכר, האם הן חופשיות ונקיות מהערות אזהרה המונעות את ביצוע העסקה, או שיהא על המוכר להסירן במסגרת העסקה ואז יש להבטיח זאת ולתת לכך פתרונות במסגרת חוזה המכר, וכיו”ב.

מומלץ להיוועץ עם משרד עורכי דין בתחום מקרקעין ונדל”ן כדי שיבחנו את הנסח בעין מקצועית.

בהקשר זה, חשוב לציין, כי בדרך כלל אין להסתפק רק בבדיקת נסח הטאבו של הנכס הנרכש ומומלץ כי עורך דין מקרקעין מטעמכם יבצע בדיקות רלוונטיות נוספות, הכול בהתאם לסוג הנכס ונתוניו הספציפיים, כגון: בתיק הבניין המשותף (לרבות תשריטים) בטאבו, ברשם משכונות, במחלקת הנדסה בעירייה, ועוד.

מתי מומלץ להוציא נסח טאבו?

עיון בנסח טאבו דרוש, מעת לעת, בנסיבות שונות.

להלן נמנה ונסביר לכם מספר מקרים מובהקים.

בשלב משא ומתן מקדמי לעסקת מכר מקרקעין –

מומלץ להוציא נסח טאבו עם תחילת המשא ומתן, כדי לוודא שאין בעיות מיוחדות, המפריעות ו/או מונעות מכם לרכוש את הנכס ולוותר על העסקה.

גם לקראת מכירת דירה, או כל נכס מקרקעין אחר, רצוי שהמוכר יוציא נסח טאבו כדי לוודא מבעוד מועד שהזכויות אכן רשומות על-שמו באופן מסודר, וכי אין מניעה ו/או בעיות למכירת הנכס.

במעמד חתימת חוזה מכר –

יש להוציא נסח טאבו ממש במעמד חתימת החוזה על מנת לוודא שלא חלו שינויים במצב הרישומי ו/או זכויות המוכר בנכס (הוטלו עיקולים, בוצעו שעבודים, נרשמו צווים כל שהם, הנכס נמכר, וכיו”ב).

רצוי גם, לצרף נסח טאבו עדכני כנספח לחוזה.

במהלך העסקה –

כאשר נוטלים משכנתה הבנק הממשכן דורש להציג נסח טאבו עדכני בו מופיע רישום של הערת אזהרה לטובת הבנק בגין התחייבות לרישום משכנתה, לפני העברת כספי ההלוואה.

לפני ביצוע של תשלום מבין התשלומים על חשבון התמורה – על מנת לוודא שלא חלו שינויים שלא הייתם מודעים אליהם ונוצרו בעיות.

לאחר ביטול משכנתה הרובצת על הנכס – כדי לוודא שהיא אכן נמחקה בפועל.

בסיום העסקה –

יש לוודא שהעסקה אכן הושלמה ושזכויות המוכר הועברו על שם הקונה בלשכת רישום המקרקעין.

באופן כללי (שוטף) –

מומלץ בתדירות של אחת למספר שנים (ורצוי אפילו אחת לשנה), או בהתאם לצורך, להוציא נסח טאבו כדי לוודא שלא חלו שינויים המצב הרישומי והזכויות.

גם אם לא ביצעתי שום עסקה, מדוע בכל זאת זה חשוב?

  • למשל, נכס שאתם יודעים שמיועד לכם מההורים בצוואתם (לראות שלא הועבר לקרוב משפחה אחר, ללא ידיעתכם).
  • בנוסף, יש מקרים של מכירת דירות במרמה עם מסמכים מזויפים, בעיקר בדירות שהן בשכירות (השוכר מציג את עצמו כבעל הדירה ומוכר במרמה את הדירה לצד שלישי), וכהנה וכהנה.

יצירת קשר

יש לכם שאלות בנושא נסח טאבו? כל עניין אחר בדיני מקרקעין?

משרד עורכי דין ונוטריון בראשון לציון עמית ורד ישמח לסייע בכל שאלה ובכל עניין בנושאי התמחותנו של דיני מקרקעין ומיסוי נדל”ן.

משרדנו מתמחה בדיסציפלינה המשפטית של מקרקעין, על כל היבטיה השונים, בין היתר, טיפול וליווי משפטי מקצועי של לקוחות במסגרת עסקאות קניה ו/או מכירה של נכסי מקרקעין מכל הסוגים (דירה, בית, משרד, מגרש, חנות, וכו’), סוגיות של מיסוי נדל”ן, רישומים בטאבו, ברשות מקרקעי ישראל, או בחברה משכנת, ייצוג משפטי בערכאות בקשר עם תביעות בתחום של מקרקעין, כגון: הפרת בגין חוזה מכר מקרקעין, תביעה לאכיפת חוזה מכר מקרקעין, תביעת פיצויים תביעות ליקויי בניה כנגד קבלן בקניית דירה חדשה, ועוד.

בברכה,

עמית ורד – משרד עורכי דין | נוטריון | גישור

רוטשילד 15 פינת זד”ל 1 (קומה 6) מתחם גן העיר ראשון-לציון 7526601

טל: 03-9499555 | אימייל: [email protected]

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה דברו איתנו
up

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה מחייבת אתכם. סודיות מובטחת.
close
שינוי גודל גופנים
WhatsApp chat