רשלנות רפואית בהריון ובלידה

מאמר זה מביא בפניכם סקירה קצרה על הנושא של רשלנות רפואית בהריון ולידה.

לתשומת לב, המידע אינו מהווה ייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מאחר ועסקינן בתחום מורכב ביותר, כדי להיוועץ באופן אישי ופרטני עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית.

הבאתו של ילד לאוויר העולם הינה אחד מפלאי הבריאה, ואין שמחה שתשווה לשמחת הורים הרואים את פני ילדם לראשונה, פרי בטנם לאחר תשעה חודשי הריון.

עם זאת, כל הריון נושא בחובו סיכונים, ולצערנו, לא כל הריון מסתיים בלידת ילד בריא. הרפואה המתקדמת של המאה ה-21, החידושים המדעיים והטכנולוגיים המתפתחים במהירות מסחררת, כל אלה מאפשרים, שלא כבעבר, להקטין למינימום, עד כמה שניתן, את הסיכון ללידת ילד נכה, חלילה.

בראש ובראשונה, אלה הבדיקות השונות המתבצעות במהלך ההריון, שבכוחן לגלות מומים שונים בעובר המתפתח, ובכך לאפשר להורים לבצע החלטה מושכלת על הפסקת ההריון, באם הינם מעוניינים בכך, ובאם ניתן לכך אישור של ועדה להפסקת הריון על פי חוקי המדינה. הבדיקות הינן רבות ומגוונות: בדיקת מי שפיר, סקירה מוקדמת, סקירה מורחבת, שקיפות עורפית, בדיקות גנטיות שונות ועוד.

מחובתו של רופא הנשים המבצע את מעקב ההריון בקופת החולים ליידע את ההורים במכלול הבדיקות האפשריות, גם אלה הניתנות לביצוע רק במסגרת פרטית ובתשלום, שלא דרך קופת החולים. באם הפר הרופא חובתו זו, או לחילופין, בוצעה בדיקה, אך בשל ביצוע בלתי סביר שלה לא אובחן מום שהיה מצדיק את הפסקת ההריון, ונולד ילד בעל מום, יוכלו ההורים לתבוע את הגורם המטפל בתביעת בעילה של רשלנות רפואית בלידה הנקראת תביעת “הולדה בעוולה”.

בניגוד לסוג זה של תביעות, שבהן המום הוא למעשה “מידי שמיים”, והטענה היא שלא ניתנה להורים האפשרות להפסיק את ההריון, סוג אחר של תביעות הקשורות בהריון ובלידה נוגע לניהול ההריון בצורה שגויה, באופן שהביא ללידת ילד עם מוגבלויות. כך למשל, לעתים, נתוניה הרפואיים של האם מחייבים להכניס אותה למשטר של “שמירת הריון”, על מנת למנוע לידה מוקדמת של התינוק במצב של פגות, על כל הסיבוכים הרפואיים הנובעים מהפגות, עד כדי נכויות קשות. אם לא הוכנסה האם למשטר זה, ונולד פג עם נכות לצמיתות עקב כך, עשויה לקום לאותו יילוד תביעת רשלנות כנגד הרופאים שניהלו את מעקב ההריון. דוגמאות למקרים הדורשים שמירת הריון ו/או הוראות מיוחדות לצורך מניעת הלידה המוקדמת הן מצג מחשיד של שליית פתח מרכזית, מקרה של קיצור קיצוני בצוואר הרחם של האישה לאורך שבועות ההריון או כל חשש לאי ספיקה של צוואר הרחם.

במקרה של חשד ללידה מוקדמת קיימת גם הוראה להעניק לאם טיפול בסטרואידים על מנת להבשיל את מערכות העובר ולהקטין ככל הניתן נזקים לעובר עם לידתו המוקדמת. גם אם הופרה חובה זו, עשויה לקום עילת תביעה ברשלנות רפואית.

לבסוף, גם בלידה עצמה עלולה להתרחש רשלנות רפואית, באם היא מנוהלת בצורה בלתי סבירה, אשר גורמת בסופו של דבר לנזקים לצמיתות לרך הנולד. הדוגמאות לכך רבות: הזנחת המוניטור העוקב אחר פעימות לב העובר, חילוץ רשלני של העובר מתעלת הלידה או בניתוח קיסרי באופן שגורם לו לנזק (לדוגמה: פרע כתפיים), אי זיהוי בזמן של מצוקה עוברית, בחירה שגויה של סוג הלידה (רגילה או בניתוח קיסרי) ועוד.

בכל המקרים שהוזכרו לעיל, היות שעסקינן בנזקים מהם יסבול היילוד לאורך כל ימי חייו, הפיצוי הניתן בגינם, במידה שמוכחת רשלנות רפואית, הינו גבוה ביותר ומגיע למיליוני שקלים.

לפיכך, חשוב לבחור בעורך דין עם מומחיות מיוחדת בתחום הרשלנות הרפואית בהריון ובלידה, המכיר את פסיקת בתי המשפט, החוקים, התקנות והנהלים הנוגעים לעניין, אשר כל העת מתחדשים. בחירת עורך דין עם הניסיון והכישורים הנדרשים לשם כך הינה החלטה רצינית ביותר, אשר יש לשוקלה בכובד ראש.

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה דברו איתנו
up

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה מחייבת אתכם. סודיות מובטחת.
    close
    WhatsApp chat