תיקון 2 לתכנית הארצית לחיזוק מבנים (תמ”א 38)

כללי

במדינה כמו ישראל, אשר ממוקמת בנקודה רגישה מאוד המועדת לרעשי אדמה כמעט בכל רגע נתון, ישנה חשיבות עליונה לבניית מבנים עמידים ככל האפשר.

מאחר והתקן הישראלי לעמידות מבנים מפני רעידות אדמה נכנס לתוקף רק ב-1.1.1980, התעורר הצורך לתת מענה למבנים שהוקמו לפני תאריך זה.

לצורך כך גובשה תמ”א 38 – תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. תכנית זו נראית על פניה כהגיונית למדי: קבלן אשר יבצע חיזוק של מבנה קיים מפני רעידות אדמה, יקבל אישור לבנות בו עוד מספר יחידות דיור חדשות אשר יהיו בבעלותו. כך, כל הצדדים יכולים להרוויח.

אבל, כאשר הרעיון הפך למציאות בשטח התברר כי ההיענות אינה גבוהה ומספר המבנים שזכו לחיזוק מרגע השקת התכנית ב-2005 היה מועט מאוד. כדי להפוך את התכנית לאטרקטיבית יותר, היא עודכנה ושופרה. תיקון 2 יצא לדרך.

המהות של תיקון 2 לתמ”א 38

בבסיסו, תיקון 2 לתמ”א 38 כולל שינוי גדול אחד: לצד האפשרות לחזק את המבנה הקיים, הוסיף המחוקק אופציה להריסת המבנה כולו ובניית בניין חדש תחתיו.

מסיבה זו, תיקון 2 לתכנית המתאר מכונה לעיתים גם מסלול פינוי בינוי מהיר או תמ”א 38 2.

התיקון פועל על אותו עיקרון לפיו עובדת יוזמת פינוי בינוי סטנדרטית: הקבלן המבצע הורס את המבנה המדובר, מספק פתרון מגורים חלופי לתקופת הבנייה ומתחיל בעבודות ההקמה. למבנה החדש הוא רשאי להוסיף כמות מסוימת של דירות שיישארו בבעלותו. בסיום העבודות, יזכו הדיירים בדירה ובבניין חדשים לחלוטין.

תיקון 2 לתמ”א 38 מאפשר להרחיב את תכניות המבנה הקיים, במהלך בנייתו מחדש, מכמה בחינות:

  • הוספה של קומות חדשות מעל לגובה המותר בתכנית הקיימת
  • הרחבה של עד 25 מ”ר לכל דירה קיימת
  • בניית חניון תת קרקעי
  • סגירת קומת הקרקע בבניין לטובת הקמת דירות חדשות

המשמעות של ביצוע פרויקט מסוג זה

תיקון 2 לתמ”א 38 נתפס כאופציה טבעית יותר במקרים רבים. במקום לבצע את החיזוק על גבי מבנה קיים בצורה מורכבת ביותר עם אילוצי תכנון רבים, מוקם מבנה חדיש לחלוטין, שנבנה על פי התקן המתאים, כבר מהיסודות.

בנוסף לכך, השלמתו של פרויקט כזה פירושה רמת חיים גבוהה יותר עבור הדיירים וכמובן העלאת ערכן של הדירות. החל במראה הבניין והמתקנים שבו, דרך הדירות החדשות ועד הרחבתן המשמעותית במקרים מסוימים, תג המחיר נמצא בכיוון אחד: כלפי מעלה. מדובר ללא ספק בפוטנציאל הצלחה גדול, עבור כל הנוגעים בדבר.

נוסף, מדובר באפשרות נוחה הרבה יותר עבור הדיירים. אם בפרויקט תמ”א 38 סטנדרטי היו הדיירים ממשיכים להתגורר במבנה בזמן העבודות, הרי שתיקון 2 לתכנית מאפשר להם להיות רחוקים מהרעש, ההמולה והלכלוך ולדעת שבאותו זמן, הפרויקט שלהם מתקדם בכיוון הנכון.

תיקון 2 לתמ”א 38 מההיבט המשפטי

על רקע השינויים הגדולים שמציע התיקון הזה, חשוב לזכור כי הוא דורש הכנה אחרת, משמעותית מאוד בפני עצמה: הכנה מבחינה משפטית.

פרויקט תמ”א 38 מכל סוג, הוא מהמורכבים והמשמעותיים ביותר בהם ייתקל כל דייר וכשמדובר במסגרת אותו מהלך על אפשרות לפינוי בינוי – ליווי של עורך דין מקצועי ומנוסה הוא בגדר הכרח.

עורך דין מומחה לתמ”א 38 יהיה זה שידאג לשמור על האינטרסים של דיירי הבניין מול הקבלן; הוא יוודא שלאורך כל הפרויקט יימצאו פתרונות הדיור ההולמים והנוחים ביותר עבור הדיירים; הוא ינסח יחד עם הדיירים, בכל שלב משלבי הפרויקט, את ההסכמים מול אנשי המקצוע המעורבים בעבודות.

רק בדרך זו, אפשר לדאוג שהפרויקט יתבצע על הצד הטוב ביותר. תיקון 2 לתמ”א 38 אמנם נחשב לפורץ דרך של ממש, אך ללא דאגה של ממש לדיירי הבניין המקורי, הוא יחמיץ את ייעודו האמיתי.

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה דברו איתנו
up

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה מחייבת אתכם. סודיות מובטחת.
    close
    WhatsApp chat