תשריט דירה

כללי

משרד עורכי דין עמית ורד מגישים לכם הסבר משפטי קצר בנושא של תשריט נכס מקרקעין, לרבות תשריט דירה.

אנו מקווים שהמידע יפיק לכם ערך מוסף.

משרדנו מתמחה בתחום של מקרקעין ונדל”ן, נשמח לסייע לכם בכל שאלה.

טיפ שימושי מאיתנו

טרם רכישת דירה, או כל נכס מקרקעין אחר, חשוב מאוד לבצע בדיקות מקדמיות שונות באמצעות עורך דין מקרקעין ביחס לנכס, ובין היתר, מומלץ לעיין בתשריט הנכס, לרבות תשריט דירה בבית משותף (כולל תשריט חניות, מחסנים, וכיו”ב), במקרה של רכישת נכס המהווה דירה בבניין משותף.

מהו תשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה?

תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, הם למעשה התכנית התכנונית המחייבת לגבי הנכס מבחינת שטחו, גבולותיו, חלוקתו הפנימית, וכיו”ב.

לדוגמה, בבית פרטי, נוכל לראות בתשריט נכס מקרקעין, את השטח הבנוי, וכן שטחי שירות, שטח החצר, וכו’, כדי לוודא שאכן השטח אותו אני רוכש שייך לנכס ושהמצב בפועל תואם את המצב התכנוני.

דוגמה נוספת, בדירה בבניין משותף, תשריט דירה יאפשר לי לראות את מיקום הדירה בקומה, וכן תשריט לגבי חניות, מחסנים, מרפסת או גג, וכו’, הצמודים כחלק בלתי נפרד לדירה אותה אני מתעתד לרכוש.

איך ניתן לעיין בתשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה?

בתשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, ניתן לעיין בשני מקומות:

הראשון: בלשכת רישום המקרקעין (או ברשות מקרקעי ישראל, אם הנכס רשום אצלו, לפי העניין). ניתן להזמין תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, בלשכת רישום המקרקעין תמורת אגרה ולקבלו באימייל.

השני: במחלקת ההנדסה של הרשות המקומית. ניתן לבקש לעיין בתיק הרלוונטי ולצלם את תשריט הנכס. העיון בתיק הבניין, לרבות במקרה של נכס מקרקעין שהינו בית פרטי, או דירה, פתוח לעיון הציבור (פומבי).

חשוב לעיין בשני התשריטים, כדי לראות שאין בעיה כל שהיא ו/או סתירה כל שהיא ביניהם, כלומר, בין הרמה התכנונית (מחלקת ההנדסה) ובין הרמה של הזכויות הקנייניות (בטאבו).

מהי החשיבות של תשריט נכס מקרקעין / תשריט דירה?

להלן מספר דוגמאות להמחשת חשיבות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה:

זיהוי הנכס –

רק באמצעות תשריט דירה נוכל לדעת ולאמת, למשל, כי הדירה שהוצגה בפנינו ושאותה אנחנו מתכוונים לרכוש, היא אכן אותה דירה המופיעה בנסח הטאבו הניתן לעיון, לנו לפי מספרי הגוש והחלקה ולא דירה אחרת באותה קומה בבניין.

בדיקת שטחים צמודים –

רק באמצעות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, דירה נוכל לדעת ולוודא, למשל, כי השטח המוצג לנו כשייך לבית פרטי אכן מהווה בפועל את השטח הצמוד הבית והמצוי בבעלות המוכר, שטח גג צמוד בבית משותף, או קרקע בדירת גן, וכהנה וכהנה.

זיהוי מיקום חניות –

באמצעות תשריט נכס מקרקעין (של הבית המשותף עצמו) נוכל לדעת ולאמת, למשל, כי החניות שהוצגו בפנינו בתור פרטיות ושייכות לדירה, כביכול, הן אכן מוצמדות לדירה. כלומר, שמדובר על אותן החניות שראינו בפועל, והן גם החניות הספציפיות השייכות וצמודות לאותה דירה.

חריגות בניה –

באמצעות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, המאושר ע”י הועדה המקומית (יש לוודא שיש חותמת ושזו התכנית העדכנית) נוכל לדעת ולאמת, כי בדירה לא בוצעו שינויים ו/או תוספות שונים שלא כדין, דהיינו, המהווים חריגות בניה ו/או פלישות לשטח נוסף.

בעלות בשטחים צמודים וסמוכים –

באמצעות תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה, נוכל לדעת ולאמת, מיהו הבעלים של השטחים הצמודים ו/או סמוכים לדירה שבדעתנו לרכוש, למשל: אם מדובר בדירת גג יש לבדוק למי צמודים השטחים שמעל, האם הם צמודים לדירה עצמה ואז אולי יש ו/או יהיו בעתיד זכויות בניה להרחבה? האם הם מהווים רכוש משותף ושייכים לכלל הדיירים? או האם הם בכלל שייכים לשכן אחר, אשר בעתיד עלול לבנות לנו קומה נוספת “מעל הראש”.

לצורך לקיחת משכנתה –

במידה ואתם מתעתדים ליטול הלוואת משכנתה, לצורך מימון רכישת הנכס, סביר להניח, כי הבנק למשכנתאות יבקש מכם (בשלב של הערכת השווי ע”י שמאי מטעם הבנק) להציג בפניו תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה.

כדי לוודא שהתשריט אכן קיים ו/או שאין שום בעיה לגביו, וכן כדי שיהא לכם אותו ביד, למניעת עיכוב בקבלת המשכנתה, רצוי להוציא מבעוד מועד, טרם רכישת הנכס, תשריט נכס מקרקעין, או תשריט דירה.

יש לכם שאלות נוספות בנושא? משרד עורכי דין, נוטריון וגישור עמית ורד ישמח לסייע לכם.

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה דברו איתנו
up

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה מחייבת אתכם. סודיות מובטחת.
    close
    שינוי גודל גופנים
    WhatsApp chat