מילון גירושין – א

אחזקת מדור

מעבר לחבות האב במדור ילדיו, הוא מחויב גם להשתתף בהוצאות אחזקת המדור. לדוגמה: ארנונה, מים, חשמל, גז, ועד בית, וכיו”ב). יחס תשלום הוצאות המדור נגזר ממספר הילדים (ע”ע: מדור).

איזון משאבים

דרך חלוקת הרכוש, לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג התשל”ג-1973.

אגרת משפט

תשלום בגין הגשת תביעה או הגשת בקשה לבית משפט לענייני משפחה, או בית דין רבני, המשולם ע”י בעל הדין המגיש את התביעה או הבקשה.

אישור הסכם גירושין

הסכם גירושין עליו חתמו בני זוג, לרבות במסגרת הליך של גישור גירושין, מוגש לבית משפט לענייני משפחה, או לבית דין רבני, לשם אישור ומתן תוקף של פסק דין. בית המשפט, או בית הדין,  בודקים את הוראותיו של הסכם גירושין על-מנת לוודא, כי אינו עומד בניגוד לדין, תקנת הציבור וכו’, וכן שהצדדים הבינו את תוכנו ומשמעותו וחתמו עליו מרצונם החופשי.

חשוב להדגיש, כי האקט של אישור הסכם גירושין ע”י הערכאה השיפוטית אינו פורמלי גרידא, אלא מהווה תנאי לתוקפו מבחינה משפטית.

אישור הסכם ממון

הסכם ממון עליו חתמו בני זוג המתכוונים להינשא, או במהלך נישואין, יש לאשר בדומה להסכם גירושין ע”י ערכאות. הסכם ממון טרום נישואין ניתן גם לאשר בפני נוטריון. לגבי הסכם ממון בין זוגות בין ידועים בציבור, הקרוי הסכם חיים משותפים אין חובה כאמור של אישור.

כניסה לצפייה בנוסח של הסכם ממון לדוגמה.

אפוטרופוס

אדם או גוף, המתמנה כדי לדאוג לאדם שאינו כשיר מבחינה משפטית, בין אם קטין ובין אם פסול דין שאינו יכול לדאוג לענייניו מפאת בעיה רפואית (גופנית או נפשית).

אבהות

תביעה שמוגשת ע”י אישה שאינה נשואה כנגד מי שלטענתה הוא אבי ילד/ה, כאשר במסגרתה היא עותרת, כי בית המשפט יצהיר על אבהות הנתבע על הקטין/ה. שאלת האבהות נקבעת לפי בדיקת רקמות.

אסורה על בעלה ובועלה

היה ובמסגרת תביעת גירושין מוכח בבית דין רבני, כי אישה בגדה בבעלה עם גבר, כי אז בית הדין הרבני יוציא מלפניו החלטה, המחייבת את האישה להתגרש מבעלה, וכן מוסמך להוסיף הערה מטעמו, לפיה היה ובעתיד תבקש אותה אישה להינשא לאותו גבר – יערך בירור בנושא.


מילון גירושין | בחירת מונחים נוספים

המילון נערך על ידי עמית ורד משרד עורכי דין וכולל הסברים תמציתיים (בזיקה משפטית) על מונחים בולטים בתחום של גירושין ודיני משפחה.

לתשומת לב, מילון מונחי גירושין מסודר לפי סדר האלפבית.

לחזרה לדף הראשי של המילון:

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה דברו איתנו
up

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה מחייבת אתכם. סודיות מובטחת.
    close
    WhatsApp chat