מילון גירושין – ח

חזקת הגיל הרך

חזקה באשר לילדים עד גיל 6, לפיה עדיף לטובתם, כי יהיו במשמורת האם (החזקה ניתנת לסתירה).

חזקת שיתוף

חזקה לפיה, בהיעדר הסכמה אחרת בין בני זוג שנישאו לפני 1.1.1974 (וכן על ידועים בציבור), כל הרכוש הנצבר במהלך החיים המשותפים של בני זוג, שייך לשני הצדדים באופן שווה ביניהם, ללא קשר לשאלה על-שם מי נרשם הרכוש.

חזקת השיתוף קבועה בחוק יחסי ממון בין בני זוג. כאשר הצדדים מעוניינים שלא להחיל חזקה זו על מערכת היחסים שביניהם, הם יוכלו, למשל, לעשות כן בדרך של הסכם ממון ואישורו ע”י בית משפט לענייני משפחה, או בפני נוטריון (לגבי הסכם ממון טרום נישואין). בהסכם הממון הם יקבעו אופן אחר וספציפי של חלוקת כספים ו/או רכוש, השונה מההסדר שבחוק יחסי ממון, וכי לא תחול חזקת שיתוף לגביהם לגבי כספים ו/או רכוש מסוים, אשר יוחרגו בהסכמה.

חזקת השיתוף, הקרויה גם הלכת השיתוף, ניתנת לסתירה והנטל רובץ על הצד המעוניין להוכיח, כי בנסיבות עניינו אינה חלה.

חלוקת רכוש בגירושין

במסגרת גירושין לרוב מבוצע הליך של חלוקת רכוש בגירושין, במסגרתו בודקים מהו כלל הרכוש המשותף אותו צברו הצדדים במהלך שנות נישואיהם, מאזנים אותו מחלקים ביניהם באופן שווה, בין בחלוקה בעין (בפועל), ובין בדרך של מכירת נכסים ו/או התחשבנות כספית.

חליצה

במקרה בו בעל הלך לעולמו ולא הותיר אחריו צאצאים, האישה אינה רשאית להינשא לגבר אחר, אלא לאחר שעברה חליצה ע”י אחיו של הבעל (הקרוי יבם).

חקירת שמות

אחד משלבי הליך הגירושין הוא שלב סידור גט, בו ניתנות עדויות לעניין זהות הצדדים המתגרשים והוריהם.

חוות דעת מומחה

מעבר לטיפול מקצועי של עורך דין גירושין מומלץ, היה ונדרשת מומחיות מקצועית בסוגיה מסוימת, במסגרת תיק המתנהל בבית משפט לענייני משפחה, או בית דין רבני, אשר אינם בגדר מומחיותם (למשל: חוות דעת חשבונאית, רפואית, וכו’), ניתן להציג חוות דעת מומחה, בכפוף לקבלת רשות מראש. כמו כן, כל צד יכול לעתור למינוי מומחה מטעם בית המשפט, או בית הדין הרבני.

בנוסף, כאשר צדדים מנהלים ביניהם משא-ומתן לקראת חתימת הסכם גירושין לרבות במסגרת ניהול הליך של גישור גירושין, ויש מחלוקת מסוימת בעניין מקצועי, ניתן לפנות לקבלת חוות דעת מומחה בנושא המדובר. כגון: חוות דעת של אקטואר לעניין חישוב זכויות פנסיוניות, תחשיבי איזון משאבים, היוון, וכיו”ב.

חקירה ראשית

חקירת עד בבית משפט, או בית דין רבני, ע”י הצד שהזמינו למתן עדות.

חקירה נגדית

חקירה של עד בבית משפט, או בית דין רבני, ע”י הצד שכנגד, אשר מטרתה לפגוע במהימנותו ואמינותו של העד.

חקירה חוזרת

חקירה של עד בבית משפט, או בית דין רבני, ע”י הצד שהזמינו למתן עדות, ביחס לנקודות אותו הוא מעוניין להבהיר ושעלו במסגרת החקירה הנגדית.


מילון גירושין | בחירת מונחים נוספים

המילון נערך ע”י עורך דין בראשון לציון עמית ורד וכולל הסברים תמציתיים (בזיקה משפטית) על מונחים בולטים בתחום של גירושין ודיני משפחה.

לתשומת לב, מילון מונחי גירושין מסודר לפי סדר האלפבית.

לחזרה לדף הראשי של המילון:

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה דברו איתנו
up

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה מחייבת אתכם. סודיות מובטחת.
    close
    WhatsApp chat