הסכם ממון על עסק

הסכם ממון על עסק

הסכם ממון על עסק

כיצד ניתן להגן על עסק או חברה באמצעות הסכם ממון?
עורך דין עמית ורד, מומחה להסכמי ממון מסביר את הנושא, בשילוב דוגמאות וטיפים.
יש לכם שאלה? אנחנו כאן בשבילכם.

הצגת הבעיה

כאשר מדובר בזוג צעיר בשנות העשרים, או השלושים המוקדמות, אשר רכוש דל ביותר באמתחתם, אנו לרוב ממליצים בפניהם, כי אין להם צורך לערוך הסכם ממון, למעט במקרים שמי מהם הינו בא ממשפחה אמידה, המתכוונת לסייע לזוג הצעיר במימון כספי לשם רכישת דירה, או מתנות בסכומי כסף גבוהים בעתיד הנראה לעין, או אז עולה הצורך להסדיר מראש את ענייני הראש במקרה כאמור.
 
מניסיוננו, כאשר מדובר בבני זוג, אשר למי מהם כבר יש עסק ו/או חברה בבעלותו, מומלץ בחום להיוועץ עם עורך דין הסכם ממון מומחה ולשקול בכובד ראש לערוך הסכם מקצועי, היכול למנוע הרבה מחלוקות ובעיות עתידיות.
 
חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973 קובע הסדר כללי, לפיו בהיעדר הסכם ממון, כל הרכוש אותו צבר מי מבני הזוג מלפני הנישואין, ייוותר בבעלותו גם לאחר הנישואין. האמור לעיל כולל, כמובן, גם מקרה בו למי מהצדדים היה עסק ו/או חברה, וכיוצ"ב.
 
אז היכן הבעיה?
 
ההסדר שבחוק יחסי ממון קובע אך ורק מתווה כללי, אשר, מניסיוננו, הינו לקוני וכללי מדי, אשר בהחלט אין בו כדי ליתן מענה משפטי הולם ולמנוע חילוקי דעות עתידיים בנושא.
 
החוק קובע, כי הרכוש שהיה לפני הנישואין אמנם שייך לצד שהביאו, אולם כל מה שנצבר בהמשך, במהלך תקופת הנישואין, יהא שייך לשני הצדדים.
 
כלומר, במידה והעסק שלך ישגשג ויפרח בעתיד עוד יותר, כל השווי ו/או המוניטין העתידי הזה יהא שייך לשני הצדדים, ואילו רק השווי המקורי של העסק, כפי שהיה קיים עד מועד הנישואין, יהא שייך לכך, שכן רק הוא היה בבעלותך המקורית, ואילו כל השאר הרי נצבר במהלך הנישואין.
 
במצב של פקיעת הנישואין, לעתים, יהא מאוד קשה ואולי אף בלתי אפשרי להעריך מהו השווי המקורי של העסק המגיע לצד שהיה בבעליו ומה השווי העודף השייך לשני הצדדים. בעיה זו עשויה לגרור אתכם למאבקי גירושין עכורים, ממושכים ואף יקרים מאוד.
 
כמו כן, לעתים, בני זוג יהיו בעלי עסקים נפרדים וירצו לשמור על מנגנון הפרדה רכושית בין עסקיהם, דבר אותו ניתן לבצע אך ורק באמצעות עריכת הסכם ממון.

דוגמא ראשונה

העסק שלך רק בתחילת הדרך וכעת שווי מבחינת ההכנסות אינו גבוה, למעשה, העסק בקושי רווחי. שוויו של העסק 'על הנייר' הינו מזערי, אולם לדעתך יש לו פוטנציאל גדול הגלום בו, אשר אתה כבר טיפחת ובניך במו עשר אצבעותיך.
 
במקרה של גירושין, אם בית המשפט יבחן את דוחות הנהלת החשבונות באמצעות מומחים, יתכן וייקבע, כי השווי של העסק שלך היה כמעט אפסי, שכן, בדיעבד, יהא לך קשה מאוד (ואולי אף בלתי אפשרי) לשכנע ולהוכיח בבית המשפט, כי הפוטנציאל הכלכלי כבר היה קיים במועד הנישואין, כמו גם את שווי האמיתי.
 
במצב כאמור, במקרה של גירושין אתה עלול להיקלע למצב בו כל השווי של העסק מתחלק ביניכם.

דוגמא שנייה

אתה מפתח פטנט, או המצאה. אתה עובד עליה כבר שנים וקרוב להשלמת המשימה. בינתיים התחתנת. הפטנט, או ההמצאה, אכן מניבים פירות. שווים כעת הינו רב ביותר. במקרה של גירושין, יהא קשה מאוד (ואולי אף בלתי אפשרי) להוכיח, כי כל הפיתוח של הרעיון נעשה לפני הנישואין, וזה החלק המשמעותי מבחינה כלכלית.
 
לכן, במקרה של גירושין, אתה עשוי למצוא את עצמך מתחלק עם בת הזוג ברעיון אותו המצאת עוד שנים רבות מלפני החתונה.

דוגמא שלישית

יש לך עסק מלפני הנישואין. אתם נשואים מזה 15 שנה, או אז מתגרשים. כל מסמכי הנהלת החשבונות אותם שמרת לפי החוק רק 7 שנים אחרונה, כבר אינם בנמצא.
 
במקרה כאמור, תהיה לך בעיה גדולה להוכיח איזה לקוחות ו/או רכוש ו/או רווחים היו לעסק שבבעלותך מלפני הנישואין, אשר מגיע רק לך, בחלק יחסי לעומת השווי הכולל של העסק.

דוגמא רביעית

יש לך עסק. אתה מתחתן. בשלב כל שהוא אתם נפרדים ומצויים במאבקי גירושין. אשתך עובדת איתך בעסק, היא הצטרפה אליו רק לפני כשנה. היא אינה מוכנה לוותר על זכויותיה בעסק. היא גם מגיעה כל יום לעסק ומעוניינת להמשיך לעבוד בו. אתם לא מסוגלים לתקשר ולנהל את העסק באופן נורמאלי.
 
המצב מחמיר ואתם נקלעים למשבר גם בעסק, לאור התנהלות כאמור. העסק בסכנת קריסה. אשתך מתעקשת שהיא תמשיך לנהל לבדה את העסק ותרכוש את חלקך בו. אתה, כמובן, מסרב להאימן ולא מסכים, שהרי אתה זה שהקמת את העסק במו ידיך מספר שנים עוד לפני החתונה ואפילו לפני שהכרת אותה...
 
אשתך גם מאיימת עליך, כי היא תפנהאל עורך דין גירושין ממוצלח ותכריח אותך דרך בתי משפט למכור את העסק לצד שלישי, אחרת שניכם תפסידו; זאת, אלא אם כן תיכנע לדרישותיה הסחטניות גם בנושאים אחרים העומדים על הפרק, כגון: שווי מנופח של מחצית מהעסק אותו היא דורשת ממך, דמי מזונות גבוהים ובלתי סבירים עבור הילדים, כי תוותר לה על הדירה המשותפת שלכם, וכהנה וכהנה.

כיצד הסכם ממון יגן על העסק שלך?

הסכם ממון מקצועי, המותאם אישית לנתונים ולמטרות ייחודיים בהחלט ייתן מענה לכל אותן בעיות שהוזכרו לעיל, ואף לרבות אחרות, אשר קצרה היריעה מלהרחיב עליהן כאן.
 
הסכם ממון יוכל לקבוע מראש מנגנונים משפטיים ברורים לכל סיטואציה ובכך יבטיח שזכויות קיימות של מי מבני הזוג בעסק מלפני הנישואין לא תיפגענה. הסכם ממון יקבע חלוקה הוגנת ומושכלת בנושא זה.
 
האפשרויות הן מגוונות וכל מקרה הינו לגופו, להלן חלק מן האפשרויות:
 
 • ניתן לבצע הפרדה רכושית מלאה לגבי העסק.
 • ניתן גם לקבוע מנגנון פיננסי ברור לחלוקתו בעת גירושין.
 • ניתן לקבוע זהות מומחה מוסכם שיעריך את העסק במקרה של גירושין.
 • ניתן לקבוע מהו שוויו העכשווי של העסק, לרבות מוניטין, וכו'.
 • ניתן לקבוע מנגנון לפיו במקרה של גירושין העסק תמיד יישאר של הצד המקורי, ואילו הצד האחר יקבל רק שווי כספי מסוים, אך לא זכויות ו/או מניות בעסק.
 • ניתן לקבוע מראש את מנגנון הפיצוי בגין זכויות הצד השני בעסק.
 • ניתן לקבוע, כי במקרה של גירושין, הצד השני ימשיך לעבוד בעסק, אלא יקבל תמורה מסוימת, כך שהצד המקורי יוכל להמשיך ולנהלו כמקודם, ללא הפרעות.
 • ניתן לקבוע רשימת לקוחות מסודרת שהיו קיימים.
 • ניתן לבצע הפרדה רכושית לגבי זכויות סוציאליות מעסק (פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים, וכו').
 • ניתן לקבוע מנגנון כספי שישולם בתשלומים לצד השני, כדי למנוע קריסת העסק.
 • ועוד...
 
לתשומת לבכם, אנו מתמחים בעריכת הסכמי ממון מקצועיים ובהתאמה אישית ומדויקת לצרכי הלקוח, בשילוב ידע משפטי של עורך דין עסקים, ולרבות מנגנונים משפטיים מיוחדים להגנה על רכוש ומוניטין עסקי, חברות, וכו', למקרה של גירושין.
 
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עניין משפטי בקשר עם עריכת הסכם ממון.

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.