הסכם ממון
050-7266555
03-9499555

עורך דין הסכם ממון לשירותכם

הסכם ממון מעניק שקט נפשי ובטחון לזוגית מאושרת, ואף עשוי לחסוך בעיות בעתיד. עורך דין הסכם ממון עמית ורד מתמחה בעריכת הסכמי ממון מקצועיים להגנה מקסימלית, כולל הסכם ממון טרום נישואין, הסכם ממון במהלך נישואין והסכם חיים משותפים לידועים בציבור, בהתאמה אישית ומדויקת לבני הזוג.

הסכם ממון

הסכם ממון מוצלח – מתחיל כאן!

מהו הסכם ממון? מה הוא כולל? מתי חשוב לערוך הסכם ממון? מהם יתרונותיו? איזה סוגי הסכמי ממון יש? כיצד מאשרים הסכם ממון? איך לבחור עורך דין הסכם ממון? כל התשובות, הסברים וטיפים - כאן באתר.
שלום, כניסה ללקוחות
אהבתם? פרגנו בהקלקה...

הסכם ממון

כל המידע והטיפים על הסכם ממון - המדריך המקיף ברשת!

לפניכם מדריך מקצועי הכולל כל מה שבאמת חובה לדעת על הסכמי ממון.

הפירמה שמה לעצמה למטרה להיות המשרד המוביל בישראל בתחום הסכמי ממון.

הסכמי ממון מקצועיים, בכבוד ורגישות. פתרונות מתקדמים בהתאמה אישית.

 

רוצים ליווי מקצועי, אישי ומשתלם? חייגו עכשיו: 03-9499555

 

 
לאחרונה שודרה בערוץ 10 תכנית התחקירים של אמנון לוי "פנים אמיתיות", אשר עסקה בטרנד הצובר תאוצה בישראל של עריכת הסכמי ממון, במטרה להעלות בפני הציבור הרחב את המודעות לנושא וחשיבותו. מספר קטעים וריאיונות צולמו אצלנו במשרד, בהיותו מהמובילים בארץ בתחום.
 
בין היתר, יונתן (שם בדוי), לקוח שלנו, חושף בתכנית את סיפורו המדהים. לא תאמינו מה הוא גילה בעקבות הסכם הממון שלו! יונתן מספר, כי "בהסכמי ממון מגלים את האמת על בן-הזוג" וממליץ באופן חד-משמעי לכולם: "כדאי מאוד לעשות הסכם ממון!". מבחינתו, לא היתה שום התלבטות. למזלו, הוא צדק, שכן בדיעבד הסכם הממון ממש הציל את חייו...

תוכן המדריך להסכמי ממון (מעודכן לשנת 2017)

1. מי אנחנו?

2. מבוא.

3. מהו הסכם ממון?

4. מה כולל הסכם ממון?
4.1 כללי.
4.2 הרכוש הקיים.
4.3 הרכוש העתידי.
4.4 הסדרת חלוקת רכוש משותף בפקיעת הקשר.
5. עקרונותיו וחשיבותו של הסכם ממון.
6. סוגי הסכמי ממון בישראל.
6.1. הסכם ממון לפני נישואין.
6.2 הסכם ממון לאחר נישואין.
6.3 הסכם ממון בין ידועים בציבור.

7. הסכם ממון כאמצעי לתכנון ושימור הון משפחתי.

7.1 כללי.
7.2 ודאות משפטית.
7.3 הסכם ממון על כסף.
7.4 הסכם ממון על דירה.
7.5 הסכם ממון על ירושה עתידית.
7.5 תכנון מס.
7.6 הגנה על ההון המשפחתי מפני נושים.

8. שימור הון ועושר משפחתי - כלים משפטיים יצירתיים.

8.1 יצירת שעבוד קנייני (הסכם הלוואה).
8.2 תקנון חברה.
8.3 הענקה (מתנה) בהסכם על תנאי.
8.4 יצירת מנגנון נאמנות.

9. מתקל דינים.

10. מה בין הסכם ממון ובין ירושה / צוואה?
11. מדוע חשוב לערוך הסכם ממון ע"י עורך דין מומחה?
12. כיצד להציג את הנושא בפני הצד השני?
13. כיצד מאשרים הסכם ממון?
13.1 תעריפי אישור הסכם ממון.
14. מאגר המידע המקצועי שלנו.
15. סרטון אנימציה משעשע שהפקנו להעלאת המודעות להסכמי ממון.

מי אנחנו? - עורכי דין מומחים להסכמי ממון

לוגו פורום הסכם ממון במאקו

ניהול פורום הסכמי ממון
באתר מאקו (2013)
 
 
 
 

לוגו רדיו ללא הפסקה - ריאיון בתוכנית של גבי גזית על הסכם ממון

לשמיעת הריאיון - לחץ על התמונה

 

עורך דין הסכם ממון עמית ורד

עמית ורד, עו"ד נוטריון מגשר

 

 

אנו משרד עורכי דין בוטיק איכותי, העוסק משנת 1998 בתחום של דיני משפחה, עם התמחות מיוחדת בהסכמי ממון.
 
עורך דין עמית ורד, מייסד המשרד והבעלים, הוא בעל ניסיון ומוניטין, ונחשב לאוטוריטה בנישה של הסכמי ממון בישראל (לרבות עריכת סדנאות והרצאות בנושא במסגרות שונות עבור סטודנטים למשפטים, עורכי דין, ועוד).
 
במהלך השנים ניסחנו עבור לקוחותינו אלפי הסכמי ממון, תוך שצברנו ידע רב, מצוינות משפטית ומוניטין מוכח בעריכת הסכמי ממון סופר-מקצועיים, לרבות הסכמים מורכבים.
 
אצלנו במשרד, כל הסכם ממון 'נתפר' ('custom-made') בהתאמה אישית ומדויקת, עד הפרט האחרון, לפי הנתונים, הצרכים והמטרות הייחודיים של בני הזוג, ברגישות, תבונה ויצירתיות, הכל על-מנת לערוך הסכם ברמה מעולה, המקנה שקט נפשי ובטחון בעתיד, לחיי זוגיות טובים ומאושרים.

אנו נעניק לכם טיפול מקצועי, יסודי ויעיל, ובמחיר הוגן. במסגרת הייעוץ והליווי המשפטי נבהיר לכם את כל הסוגיות והאפשרויות השונות הכרוכות בעריכת הסכם ממון, לרבות מתן מענה ופתרונות יצירתיים מורכבים ומיוחדים במקרה הצורך, עם חשיבה 'מחוץ לקופסה'. אנו נלווה אתכם באופן אישי, צמוד ודיסקרטי 'עקב בצד אגודל', במסגרת תהליך עריכת הסכם ממון, ולרבות חתימתו ואישורו כדין.

הניסיון הפרקטי העשיר של המשרד בתחום של הסכמי ממון, כמו גם האינטגרציה עם ההתמחותנו בדיסציפלינות משפטיות משיקות של דיני חוזים, מקרקעין, יחד עם גירושין, דיני משפחה וצוואות, מאפשרים לנו לספק לקהל לקוחותינו שירותים משפטיים של עריכת הסכמי ממון ברמה המקצועית הגבוהה ביותר אותה ניתן לקבל!
 
אנו מאמינים, כי חזון יוצר מציאות, ולפיכך פועלים במסירות ובנאמנות, בכל האמצעים ובכל זמן נתון, לשמירת וקידום האינטרסים של לקוחותינו בדבקנות, אגב יישום הפתרונות המיטיבים ביותר עבורם, בכל פעם מחדש; וכל זאת, אגב חתירה תמידית למצוינות מקצועית ושירותית, עם זמינות מסביב לשעון, בניווט בני הזוג במסלול הנכון, ההוגן והמתאים ביותר עבורם, לפי המאפיינים, הצרכים, המטרות והשאיפות הייחודיים של כל זוג, כדי להעניק את הערך המוסף הגבוה ביותר, עם הגנה מקסימאלית ולתוצאות מעולות.

בשביל זה אנחנו כאן.

כמו כן, מאחר ועורך דין עמית ורד הינו מגשר מוסמך ומנוסה (לרבות הכשרה מיוחדת של גישור במשפחה), אזי במקרה של כל חשש ו/או מחלוקת בקשר עם עריכת ההסכם, נוכל לסייע לכם, ברגישות, בתבונה ובאווירה נעימה, במציאת מענה הולם לכל שאלה ו/או סוגיה, אשר תתעוררנה בדרך.

ניתן לאמת במשרדנו הסכם ממון טרום נישואין בפני נוטריון, וכן נוכל לטפל לכם בבקשה לאישור הסכם ממון בבית משפט לענייני משפחה, לרבות ייצוג נשפטי מטעם הצדדים בדיון לאישור ההסכם.
 

בואו ותהיו גם אתם לקוחות מרוצים.

 

שלכם בנאמנות,

 
עמית ורד - משרד עורכי דין | נוטריון | גישור
 
רוטשילד 15 פינת זד"ל 1 (קומה 6)
מתחם גן העיר ראשון-לציון 7526601
 
תמונה של הכניסה למשרד עורך דין עמית ורד
 
לייעוץ עם עורך דין הסכם ממון מומחה, התקשרו כעת: 03-9499555 (רב-קווי)

מבוא

טבעו של האדם, כי הוא אינו אוהב לחשוב על סיטואציות בלתי נעימות למיניהן, כגון: "מה יקרה לי, חס ושלום, אם [..]". בכל זאת, רוב האנשים מתכוננים במידה לא מבוטלת ליום סגריר. לדוגמא, רוכשים פוליסות ביטוח (חיים, דירה, רכב, וכו'), פותחים תוכניות חסכון לטווח ארוך, דואגים לפנסיה, לעתיד הילדים, ועוד.

ברם, האם הקדשתם מספיק מחשבה לשאלה - מה יקרה אם בשלב כל שהוא ברית הנישואין ו/או מערכת היחסים הזוגית שלכם יכלו את ימי האהבה שלהם, יעלו על שרטון והחבילה תתפרק? למשל, כיצד יחולק הרכוש, אותו צברתם במהלך שנות עמל רבות, בחלקו אולי אף לפני תחילת הקשר? או רכוש שהתקבל אצלכם במהלך השנים בירושה? ומה יעלה בגורל כספים ו/או רכוש אותם קיבלתם במתנה מהוריכם?

נכון, לא נח לעסוק בנושא של הסכם ממון. כל שכן, במהלך התקופה הרומנטית וההתרגשות הרבה המציפה אתכם לקראת החתונה, או בשלבים מוקדמים יחסית של מיסוד הקשר הזוגי, וגם במהלכו. עם זאת, במקרים מסוימים, פשוט אין מנוס מכך. הבחירה שלכם בחלופה שלא לערוך הסכם ממון, עשויה להסתבר בדיעבד כלא אחראית, ואף עלולה בעתיד לגבות מכם מחיר כספי יקר, כמו גם בזבוז זמן, צער רב ומפח-נפש בלתי מבוטלים...

אתם יכולים לנסות לשכנע את עצמכם, מחד - כי "לנו זה לעולם לא יקרה" ולסמוך על יד הגורל, ומאידך - לקחת בחשבון את הסטטיסטיקה העגומה של שיעור גירושין גבוה מאוד בישראל, העולה באופן עקבי בשנים האחרונות, ולפיה כמעט אחד מכל שלושה זוגות מתגרש. או אז, יתכן ותחפצו לקחת את נושא חיינו הזוגיים המשותפים, הכלכליים והאחרים, ברצינות ומתוך בגרות ומחשבה לעתיד ולחתום על הסכם ממון מסודר, התפור בהתאם למידת צרכיכם האינדיווידואליים, והנערך באופן מקצועי, באמצעות עורכי דין המתמחים בנישה של הסכמי ממון, וזאת כבר מראש, באותם ימי אהבה וזוגיות יפה ורגועה ושקטה, טרם הגיען של רוחות הסערה...

מלבד שיעור הגירושין הגבוה, אחת הסיבות, מיני רבות, אשר בעטייה הסכמי ממון כבר אינם דבר חריג, אלא הפכו למאוד פופולארים ומקובלים בשנים האחרונות בנוף הישראלי, היא רף הגיל הממוצע לנישואין, העולה בהדרגה. כיום, במקרים רבים, כל צד כבר מגיע לחתונה עם הישגים אישיים ופיננסיים משלו, לעתים גם כסף ורכוש שהוענקו לו במתנה או בירושה ע"י משפחתו, כך שבני הזוג רואים בהסכם הממון קונסטלציה משפטית לגיטימית, מסודרת ויציבה לשותפות כלכלית, אגב הפרדה והגנה על נכסים מסוימים, הכרוכה ומהווה חלק בלתי נפרד מהקשר הזוגי.

זאת ועוד, עם עליית תוחלת החיים, יותר ויותר זוגות מתגרשים בגיל מבוגר, לאחר שכבר צברו ממון, במהלך שנות עמל רב, ואולי אף שבחלקו שנתקבל במתנה או ירושה, ויתכן שגם נכוו מגירושין שהיו כרוכים במלחמות ומאבקי רכוש מתישים, וכעת מוצאים לעצמם זוגיות חדשה לפרק ב' של החיים ומעוניינים להסדיר מראש את העניינים הממוניים, למען השקט הנפשי שלהם ושל ילדיהם.

חשוב להדגיש, כי הסכמי ממון לא נועדו רק לאנשים עשירים. רבים מתחילים את חיי הזוגיות ללא רכוש משמעותי, כאשר רק חשבון בנק צנוע ברשותם. ברם, הסכם ממון הינו חוזה הצופה פני עתיד, ומשכך חשוב לערוך הסכם ממון, אשר יקבע הסדרים רכושיים מתאימים גם לגבי הנכסים אותם תצברו בעתיד (כולל מתנות, ירושות, נכסי קריירה, עסקים, וכו'), וכן ניתן לכלול בו באופן ספציפי נושאים ערכיים ומשפחתיים אישיים שונים, כמו גם סוגיות משיקות נוספות.
 
הסכם מקצועי יגבש ויגן על האינטרסים הלגיטימיים של כל צד, באופן ראוי, הוגן ומאוזן.

לעתים, אנו נתקלים במשרד בשאלה – האם בעצם העלאת הצעה מצד בן, או בת זוגי, לערוך הסכם ממון (שלא לומר דרישה ו/או אולטימאטום) אמורה להדליק אצלי נורת אזהרה אדומה? בהחלט לא. מניסיוננו, הנורה צריכה להידלק רק כאשר התוכן של ההצעה פוגע בצד השני, או בזכויותיו הסבירות בנסיבות העניין, או כאשר השיחות על הנושא הופכות להיות בסגנון עוין, צורם, פוגעני ובלתי מכובד.

במקרה של בני זוג בפרק ב', בין אם הם מתחתנים בפעם השנייה ובין אם הם בוחרים לנהל ביניהם מערכת יחסים זוגית ללא נישואין, כלומר, בסטאטוס של ידועים בציבור, אשר כבר חוו פרידה, ומקל וחומר במידה ועברו הליכי גירושין (ואולי מכוערים), הנושא של עריכת הסכם ממון הינו נפוץ מאוד בישראל.

ולעתים רבות, עולה השאלה - מדוע במקרה של בחורה צעירה ורווקה, המתחתנת בפעם הראשונה בחייה, היא תהיה מעוניינת לחתום על הסכם ממון טרום נישואין? ואנחנו משיבים – מדוע לא?!

שהרי, אם בעלה לעתיד הוא אמיד, או כמו שאומרים "מסודר", אשר, לדוגמא, כבר יש לו דירה בבעלותו, רכב חדיש, חסכונות "שמנים" בבנק, או אולי עסק משגשג ובעל מוניטין, או נכסים אחרים, ולחילופין אם הינו בא ממשפחה אמידה, והוא יכול להרשות לעצמו ואף מעוניין להעניק לאותה הבחורה חיי מותרות מפנקים וברמה גבוהה, אשר חברותיה בגילה רק היו יכולות לפנטז עליהם, האם עליה לוותר עליו (ועל חיי משפחה עם רווחה כלכלית) רק בגלל הסיכוי ו/או החשש המקנן בלבה, כי במקרה של גירושין היא תיאלץ לרדת בעתיד ברמת החיים אליה הורגלה במהלך שנות נישואיהם?

ויתרה מזו, האם במקרה ההפוך, כלומר, אותה הבחורה היתה במקומו, האם היא בעצמה לא היתה חפצה בודאות משפטית ובוחרת מיוזמתה לערוך הסכם ממון, כדי להבטיח את נכסיה ו/או נכסי משפחתה?!
 
זאת ועוד, האם יש לכם ביטוח לרכב למקרה של תאונה ונזק לגוף או לפח? האם עשיתם ביטוח משכנתא לדירה למקרה של שריפה? יש לכם ביטוח רפואי למקרה של מחלה או ניתוח? האם זה לא דבר לגיטימי וברור מאליו שתרצו לערוך הסכם ממון למען ההגנה הכלכלית והשקט הנפשי שלכם לעת משבר זוגי?

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה ייחודי, הנערך בכתב בין בני זוג (בין אם נשואים ובין אם לאו, לרבות בני זוג חד-מיניים), בו מוסדרים הדדית כל ענייני הממון והרכוש העתידיים, בהתאם לרצון והבחירה האישיים המוסכמים עליהם.

הסכם ממון הוא חוזה משפטי הצופה פני עתיד ובעקרון אמורה להיות לו נפקות רק למקרה של פקיעת הקשר (חלילה), כלומר: פירוד, גירושין, או פטירת מי מבני הזוג.

ההסכם מהווה מעין "תעודת ביטוח" לזוגיות, הנועד להבטיח מן הפן המשפטי, כי במקרה של פקיעת הקשר לא תתעוררנה מחלוקות כספיות קשות, באמצעות כך שבני הזוג ייקבעו ויגדירו מבעוד מועד במסגרתו את הקונסטלציה המוסכמת של יחסיהם הממוניים.

הסכם ממון אינו כמו הסכם גירושין הנעשה כאשר בני הזוג, או מי מהם, כבר מעוניין/ים להיפרד, אלא עת שהם מצויים בתקופה הטובה של הזוגיות, ומשכך מסוגלים לתקשר באופן חיובי ולגבש ביניהם החלטות והסכמות חשובות, באופן הוגן ואגב אווירה מכובדת, נעימה ושקולה, לקראת העתיד לבוא.

הסכם מקצועי יגן על שני בני הזוג ובתוך כך יצור ביניהם מנגנון משפטי מסודר, מושכל, ראוי, הוגן ומאוזן, אשר הינו קבוע ומתוכנן מראש, במסגרתו גם במקרה של פרידה, אף צד לא יצא מקופח ו/או מופתע בעתיד, מהפן הכלכלי, מדלת הזוגית.

סעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973 (להלן - "חוק יחסי ממון"), קובע כך:
 
"פרק ראשון: הסדר מוסכם
1. הסכם ממון
הסכם בין בני זוג המסדיר יחסי ממון שביניהם (להלן - הסכם  ממון), ושינוי של הסכם כזה, יהיו בכתב.
2. אישור ואימות
(א) הסכם ממון טעון אישור בית המשפט לענייני משפחה [...] או בית הדין הדתי שלו סמכות השיפוט בענייני נישואין וגירושין של בני הזוג [...]
(ב) [...];
(ג) [...];
(ג1) הסכם ממון שנכרת לפני הנישואין יכול שיאומת בידי נוטריון [...]"
 
מכאן, הסכם ממון מבוסס על שלושה אלמנטים (מצטברים):
 
 • זהו הסכם בין בני זוג.
 • ההסכם חייב להיערך בכתב.
 • ההסכם חייב לקבל אישור משפטי, למען שיהא לו תוקף חוקי (הערה: למעט חריגים וראה בהמשך).

בנוסף, סעיף 5 לחוק יחסי ממון, אשר כותרתו "הזכות לאיזון משאבים בפקיעת הנישואין", קובע כך:
 
"5. (א) עם התרת הנישואין או עם פקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג [...] זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסי בני הזוג, למעט:
(1). נכסים שהיו להם ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין;
(2). [...];
(3). נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם [...]."


זאת ועוד, סעיף 3 לחוק יחסי ממון קובע כך:

 

"3. תחולת ההסדר
(א) לא עשו בני הזוג הסכם ממון, ואם עשו - במידה שההסכם אינו קובע אחרת, יראום כמסכימים להסדר איזון המשאבים לפי פרק זה [...]."

 

כעולה מכאן, כאשר בני זוג אינם עורכים ביניהם הסכם ממון, יחול לגביהם הסדר ברירת המחדל הקבוע בחוק יחסי ממון, לפיו כל הרכוש שייצבר על-ידם ו/או על-ידי מי מהם במהלך תקופת הנישואין ו/או הקשר הזוגי, יחשב כמהווה רכוש משותף, השייך באופן שווה לשניהם, לכל דבר ועניין, אשר הינו בר איזון לחלוקה בעת פקיעת הקשר (כאמור: פרידה, גירושין, או פטירה).

הסכם ממון גובר על הוראות חוק יחסי ממון ומחליף את אותה ברירת מחדל, ומשכך הצדדים יכולים ליצור עבורם פלטפורמה משפטית בדבר המערכת הכלכלית הנכונה, המתאימה, ההוגנת והמועדפת עליהם, ולא להיות כפופים לברירת המחדל החוקית, אשר לאו דווקא מתאימה לנתונים, הצרכים, הרצונות, התוכניות והמטרות האישיים והייחודיים שלהם.

הלכה למעשה, הדרך היחידה לקבוע הסדר חלוקת רכוש בשונה מההסדר הכללי האמור - היא אך ורק באמצעות עריכת הסכם ממון!

מה כולל הסכם ממון?

כללי

מאחר ועסקינן ברכוש שנצבר טרם תחילת הקשר ו/או רכוש שייצבר במהלך החיים המשותפים, ולא ניתן לדעת מראש בדיוק מה יוליד יום, הסכם מקצועי בהחלט יעניק לכם שקט נפשי, בכך שיאפשר לכם לקבוע מראש הסדרים ועקרונות מושכלים והוגנים, המוסכמים עליכם באופן הדדי, וכך להתוות את מערך היחסים המשפטי והכלכלי העתידי, אשר ישרור ביניכם, במקרה של פרידה.

כמובן, שכל מקרה הינו לגופו. במסגרת עריכת ההסכם ניתן ליצור מענה ופתרונות יצירתיים, מושכלים והוגנים וליצוק אותם לפלטפורמה משפטית, המקובלת על שני בני הזוג, אשר תעניק לקשר הזוגי בטחון, ודאות, שקט ורוגע, אגב הסרת מכשולים כספיים ושימוש עתידי באמצעים פסולים ובלתי הוגנים ו/או ראויים, בתור 'קלפי מיקוח' לדרישות של סחטנות בעת גירושין, חס ושלום (כגון: הנושא של גט, הסתת ילדים, וכן מניפולציות ותחבולות משפטיות שונות).

לרוב, הסכם ממון יכלול בבסיסו שלושה חלקים עיקריים.

הרכוש הקיים

הכוונה להסדר בדבר הרכוש, אשר כבר נצבר בעבר וקיים נכון למועד עריכת הסכם הממון ע"י כל צד לפני מועד הנישואין, או החיים המשותפים, לפי העניין.

ניתן להגדיר בהסכם האם הרכוש האמור מהווה רכוש אישי, או שבמקרה של פרידה, אזי הוא יחולק באופן שווה, או אחר.

לדוגמא, במסגרת ההסכם ניתן לפרט במדויק את הרכוש אותו כל צד הביא לנישואין, וכן לקבוע, כי רכוש זה יהא מוגן ויישאר שייך אך ורק לאותו צד שהביאו, ללא קשר למספר שנות הנישואין, הולדת ילדים, וכו'.

ליווי של עורך דין הסכם ממון מומחה בהחלט יכול להעניק לכם הגנה משפטית מקסימאלית ולמנוע בעתיד בעיות ו/או מחלוקות.

הרכוש העתידי

הכוונה לכל הרכוש אשר ייצבר ע"י בני הזוג ו/או מי מהם במהלך חיי הנישואין, או החיים המשותפים, לפי העניין.

ניתן להגדיר במסגרת ההסכם האם רכוש כאמור יהיה שייך לשני בני הזוג, או שתהא משמעות לכמה כל צד השקיע באיזה מהנכסים ו/או על-שם מי הם רשומים, וכיו"ב.

לדוגמא, ניתן לקבוע, כי זכויות סוציאליות (פנסיה, ביטוח מנהלים, פיצויי פיטורים, קרנות השתלמות, קופות גמל, וכיו"ב) של כל צד יהיו משותפות, ולחילופין נפרדות; ניתן לקבוע פרמטרים ברורים באשר לחלוקת נכסים עסקיים, לחלוקת מוניטין אישי ונכסי קריירה אותם יצבור מי מבני הזוג; ניתן גם להבטיח קורת-גג למי מהצדדים (לצד שככל הנראה יהא הצד החלש יותר מבחינה כלכלית בעת פרידה), וכו'.

דוגמא נוספת, במקרה של סיוע מההורים לקניית דירה עבור זוג צעיר, ניתן לקבוע בהסכם הממון, כי הדירה תהיה שייכת בחלקים גדולים יותר לצד שהוריו סייעו בנושא, לפי שיעור אחוזי המימון היחסי (למשל 70% ו- 30%). בתוך כך, ניתן לקבוע, כי לאחר מספר שנות נישואין תחשב הדירה כשייכת לשני הצדדים באופן שווה, או תועבר לילדים, וכיו"ב.

הסדרת חלוקת רכוש משותף בעת פקיעת הקשר

הסכם ממון כולל התייחסות למצב של פקיעת הקשר במקרה של פירוד וגירושין או חלילה פטירה, תוך קביעת מנגנונים להסדרת החלוקה בפועל של הרכוש המשותף שנצבר בין בני הזוג.
 
להלן מספר היבטים בנושא זה (רשימה לא סגורה, לשם הדוגמא בלבד):
 
 • קביעת זהות האינסטנציה המשפטית המוסכמת לדון במקרה של מחלוקות לגבי חלוקת הרכוש המשותף (בית משפט לענייני משפחה, בית דין רבני, גישור, בוררות).
 • שערוך השווי הכספי של נכסים משותפים במקרה של מחלוקת בין בני הזוג (אקטואר, שמאי, רו"ח, וכו').
 • קביעת לוח זמנים לביצוע חלוקת הרכוש המשותף.
 • קביעת מנגנון לחלוקת נכס עסקי משותף שנצבר במהלך הנישואין (מי יישאר הבעלים של העסק או החברה).
 • קביעת מנגנוני פיצוי ואיזון כספיים ו/או אחרים ככל הנוגע לנכסים משותפים שנצברו במהלך הנישואין.

יתרונותיו וחשיבותו של הסכם ממון

גם אם אתם מסכימים לרוחו הכללית של חוק יחסי ממון, עדיין קיימת חשיבות רבה לעריכת הסכם ממון, היכול ליתן מענה לצרכים ולרצונות האישיים המשתנים וייחודיים שלכם, תוך יצירת ודאות ובהירות לגבי המנגנון המשפטי המוסכם למקרה של פרידה בעתיד.

לעריכת הסכם ממון חשיבות ויתרונות משמעותיים במקרים רבים, ולכן בשנים האחרונות הפכו הסכמי ממון להיות מקובלים ושכיחים מאוד בישראל.

חשוב מאוד לדעת, לדוגמא, כי לאחרונה כרסמה פסיקת בית המשפט העליון בישראל בהוראות חוק יחסי ממון בכך שקבעה, כי במקרים מסוימים גם רכוש שהיה בבעלות מי מהצדדים ערב הנישואין (בין אם צבר אותו בעצמו, או קיבל אותו במתנה, או בירושה, וכיו"ב), עשוי, בנסיבות מסוימות, להיחשב כרכוש משותף, אשר הוא בר-איזון לחלוקה במצב של פקיעת הקשר.

בעיקר, מכוונים הדברים הללו לסוגיה של דירת המגורים בה חיו הצדדים, בהיותה מהווה את גולת הכותרת של התא המשפחתי, לגביה יתכן ותתגבש בעתיד מעין פיקציה משפטית, הקרויה - "חזקת שיתוף ספציפית", אשר משמעותה, כי גם אם הדירה נרכשה על-ידך מכספיך הפרטי (או הוענקה לך במתנה ע"י הוריך, וכו') וגם אם נרשמה בטאבו על-שמך ובבעלות בלעדית בטאבו עוד לפני הנישואין, אזי יתכן ולצד השני יוקנו בעתיד זכויות לגבי הדירה הזו (עד לכדי מחצית ממנה), במקרה של פקיעת הקשר הזוגי.

ליווי של עורך דין הסכם ממון מומחה בהחלט יכול לפתור את הבעיה הזו וליצור עבור בן/בת זוג שבבעלותו דירת מגורים מלפני הנישואין הגנה וודאות משפטית אל מול תביעה עתידית בעניין זה.

אנו נוטים להמליץ לבני זוג לערוך הסכם ממון, בין היתר, מאחר ולטעמנו רצוי לסכם מראש את ענייני הפרידה דווקא בתקופה כאשר בני הזוג אוהבים ויהיו חפצים לנהוג זה עם זה באופן מושכל והוגן. שכן, אז השיקולים הרלבנטיים נלקחים על-ידם באופן ענייני ומתוך דאגה אמיתית האחד לשני ולא מתוך שיקולים זרים המבעבעים בשעת משבר, כגון: כעסים, אגו, או רצון לנקמה ולסגירת חשבונות, בעיקר במקרה של מאבקי פרידה ו/או גירושין מכוערים...
 
מניסיוננו, דווקא שעה זו של אהבה, אמון, כבוד, אחדות ודאגה הדדיים – קודם לנישואין – הינה המתאימה ביותר לניסוח הסכם, למען שבשעת המשבר יוכלו בני הזוג להסתייע בו. עלינו להכיר בעובדה, כי בפרוץ קרע ומשבר אמון, חס ושלום, מאוד קשה לגבש הבנות ו/או הסכמות, אף באשר לדברים הפעוטים ביותר. בני הזוג היודעים, כי יחסיהם מוסדרים בהסכם ממון בעל תוקף משפטי מחייב, ינהלו מערכת זוגית בביטחון רב יותר, שכן לעת צרה כבר יש ביניהם מתווה של הסכמות. יש לכך, לכאורה, אפקט מרגיע מתחים, העלולים להיווצר במהלך תקופת הנישואין.
 
הסכם ממון בונה שותפות, מחזק את יסודות מערכת היחסים הזוגית ומסדיר את האחריות ההדדית המשותפת לעת צרה (חולי, קשיים כלכליים, וכו').

מעוניינים לקרוא עוד על החשיבות של הסכם ממון? נא לחצו על הקישור הבא.

חשיבות הסכם ממון

סוגי הסכמי ממון בישראל

קיימים מספר סוגים של הסכמי ממון, הנקבעים בהתאם לסטאטוס המשפטי של הצדדים ו/או מועד עריכת ההסכם.

בעקרון, בישראל ישנם שלושה סוגים עיקריים של הסכמים:
 
 • הסכם ממון לפני נישואין (קרוי גם הסכם ממון טרום נישואין).
 • הסכם ממון במהלך נישואין (קרוי גם הסכם ממון לאחר נישואין).
 • הסכם ממון בין ידועים בציבור (הקרוי גם הסכם חיים משותפים; ולרבות הסכם בין זוגות חד-מיניים, הקרוי גם הסכם זוגיות).

כאן תוכלו להעשיר את הידע שלכם ולקרוא להרחבה מידע משפטי ספציפי, אותו ערכנו וריכזנו במיוחד עבורכם, באשר לכל אחד מן הסוגים השונים של הסכמי הממון.
 

הסכם ממון כמכשיר משפטי להגנה על הון ועושר משפחתי

כללי

בדרך-כלל, הסכם ממון נערך מתוך רצון ליצור חיץ בין נכסיו של כל אחד מבני הזוג, ובתוך כך מכוון לשמר נכסים, כלומר, "להגן" על נכסיו של צד אחד מפני הצד האחר, במקרה של סיום הקשר בכל מועד בעתיד.
 
ברירת המחדל הסטטיוטורית הקבועה בחוק יחסי ממון - כשלעצמה - אמנם מהווה לכאורה הסדר נורמטיבי ומוצלח. ברם, הלכה למעשה, במקרים רבים במסגרת היישום של חוק יחסי ממון ע"י בתי המשפט למשפחה עלולים ליפול כשלים מהותיים ובעייתים ביותר, אשר יובילו לתוצאה של חשיפה לסיכון כלכלי עצוום.

הסכם ממון = ודאות משפטית!

להלן נביא לדוגמא מספר היבטים, אשר החוק אינו מספק להם מענה משפטי הולם וברור:

 

 • הגנה על זכויות בדירת מגורים מלפני נישואין (לאור פסיקת בית המשפט העליון שכרסמה בחוק "היבש").
 • הגנה על זכויות בדירת מגורים אותה רוכשים בני הזוג לאחר החתונה בסיוע כספים המוענקים במתנה מאת ההורים של אחד מהם.
 • פירות המתקבלים בגין נכסים (למשל: ריבית על כסף, דמי שכירות מדירה, וכו').
 • מצב של עליית-ערך של נכסים (השבחות).
 • נכסים אשר התקבלו ו/או התווספו במרצוצת השנים על הנכסים הקיימים.
 • שיתוף בזכויות חלופיות ("שחלוף" או "גלגול" עתידי של כספים, נכסים, ירושות, מתנות, תגמולי ביטוח, וכו').
 • שיתוף בחובות (בגין נכסים ו/או עסקים של כל צד).
 • ועוד.
 
הסכם ממון מקצועי בהחלט יכול לספק לשני בני הזוג ודאות ובהירות משפטית בכל הנושאים הללו, כמו גם בנושאים רבים אחרים.

הסכם ממון על כסף

מה קורה במצב בו לאחד מבני הזוג אין בכלל חסכונות (או שהוא מגיע עם מינוס בבנק), ואילו לצד השני יש סכום כסף מסוים אותו הוא חסך בעמל רב במהלך השנים שלפני מועד החתונה? או, למשל, כסף שאחד הצדדים קיבל במתנה, או בירושה מלפני החתונה?
 
מה קורה במצב בו כסף של אחד הצדדים שנצבר לפני החתונה מושקע בבורסה וערכו עולה באופן משמעותי במהלך תקופת הנישואין?
 
מה קורה במצב בו לשני הצדדים אין כמעט כסף במועד החתונה, אולם ההורים של אחד מבני הזוג מעוניינים להעניק כסף במתנה לילד/ה שלהם, למשל: לצורך סיוע ברכישת דירת מגורים לאחר החתונה?
 
ומה קורה כאשר כסף שחסך אחד הצדדים מלפני החתונה משמש להשקעה בעסק שנפתח במהלך הנישואין?
 
על הדילמה של אהבה, כסף, הסכם ממון ומה שביניהם תוכלו לקרוא במאמר הבא. עורך דין הסכם ממון עמית ורד מסביר ומדגים בפניכם כיצד הסכם ממון יכול להסדיר מראש את הפערים הכספיים הללו, להגן על הכסף האישי ו/או המשפחתי שלכם במידה והנישואין יעלו חלילה על שרטון, ולמנוע בעיות ומחלוקות עתידיות.
 

הסכם ממון על דירה

מה קורה במצב בו לאחד מבני הזוג יש דירה מלפני הנישואין? האם זה רלוונטי שיש על הדירה הלוואת משכנתא, אם לאו? האם יש השפעה לעובדה שהצדדים מתגוררים בדירה, או שהיא מושכרת לצד שלישי? מה קורה כאשר יש תיקונים ו/או שיפוצים בדירה? ומה יעלה בגורל הדירה במקרה חלילה של גירושין?
 
דירת מגורים בישראל היא נכס משמעותי, ואין ספק שהנושא הזה מאוד רגיש בין בני זוג ולעתים עשוי לעורר לא מעט דילמות.
 
במאמר הבא תוכלו לקרוא ולהבין מדוע מאוד חשוב לערוך הסכם ממון כאשר יש דירה מלפני החתונה.
 

הסכם ממון על ירושה עתידית

לעתים, לבני הזוג עצמם אין כמעט כסף ו/או נכסים משמעותיים לפני החתונה, אולם אחד מהם בא ממשפחה יותר אמידה ממשנהו, כך שהוא צפוי לקבל מתישהו בעתיד מאת הוריו ירושה נאה, כגון: כספים, דירת מגורים, עסק, וכיו"ב.
 
ללא ספק, גם במצב כזה מומלץ לערוך מראש הסכם ממון על-מנת למנוע בעיות בין בני הזוג, ולהגן על הירושה העתידית מפני חשיפה משפטית למקרה שחלילה משהו ישתבש בדרך..
 
רוצים לקרוא ביתר הרחבה על הנושא? במאמר הבא עורך דין הסכם ממון עמית ורד מסביר ונותן דוגמאות וטיפים שימושיים באשר לסוגיה של עריכת הסכם ממון על ירושה עתידית.
 

תכנון מס

הודאות המקופלת בהסכמי ממון אף מאפשרת לבני הזוג לכלכל את צעדיהם לא רק בגזרה התוך-משפחתית, אלא גם אל מול הרשויות השונות.
 
הסכם ממון חכם עשוי לסייע לבני זוג בתכנונים אופטימאליים של סוגיות מס שונות.
 
במקרים רבים, בזכות הידע והניסיון של משרדנו במקביל גם בתחום של תכנוני מס במקרקעין הצלחנו להשיג ללקוחות תוצאות של חיסכון עצום בתשלומי מס.
 
דוגמאות:
 
 • מס רכישה בקניית דירת מגורים (ע"י פיצול שומות, או יצירת הפרדה רכושית בין נכסים).
 • מס שבח במכירת דירת מגורים (ניצול פטורים בנפרד לכל אחד מבני הזוג על נכסים שלו/ה).
 • מס עיזבון לגבי נכסים בחו"ל.

הגנה על הון אישי מפני חובות (נושים)

נהוג להשקיף על הסכמי ממון ככלי יעיל להגנה על רכושו של בן הזוג האמיד.
 
יחד עם זאת, במקרים רבים, משמשים הסכמי ממון גם כאמצעי משפטי אשר נועד להגן דווקא על זכויותיו של בן הזוג בעל המשאבים הצנועים יותר.
 
כך, למשל, יכול הסכם ממון לשמש כמגן על בן זוג "סולידי" מפני תהפוכות עסקיו השונים של בן הזוג האמיד יותר בעתיד, או חובות קיימים מול נושים.

מכשירים משפטיים יצירתיים ופתרונות מתקדמים

הסכם ממון אינו חזות הכול.
 
במקרים מסוימים, ניתן לערוך אותו בשילוב קונסטלציה משפטית הכוללת מכשירים משפטיים נוספים ומשלימים, כדי להבטיח את ההגנה והשמירה הטובה ביותר על הון אישי ומשפחתי.
   
להלן נביא מספר דוגמאות:

יצירת שעבוד קנייני, הסכם הלוואה

הפתרון של רישום שעבוד (משכנתא / משכון) יכול לספק מחסום נוסף להגנה משפטית יעילה על נכסים מלפני הנישואין, או כאלה המוענקים לילד/ה במתנה ע"י ההורים (ו/או שמומנו באמצעותם),  כגון:
 
 • זכויות בדירת מגורים.
 • מניות בחברה משפחתית.
 • זכויות בכלי רכב.
 • נכסים פיננסים (תיקי ני"ע, השקעות, וכו').
 • ועוד.
 
ניתן להגן על הזכויות הללו באמצעות יצירת הסכם הלוואה, אף עם רישום משכון על הזכויות הקנייניות ברכוש המוענק לטובת ההורים, למקרה שהילד/ה יתגרש בעתיד, ובכך למנוע על חשיפה מתביעת עתידית שלו מצד בן/בת הזוג.

תקנון חברה

אחד הפתרונות האפשריים הינו קביעת הוראות משפטיות בתקנון החברה המשפחתית.

 

למשל:

 

 • הוראה המחייבת את בעלי המניות לערוך ולקיים הסכמי ממון עם בני הזוג.
 • הכנסת מנגנון של פקיעת ו/או דחיית מניות במקרה בו הסכם הממון כושל בסופו של דבר.
 • מניעת העברה של מניות המקנות זכויות ניהוליות ו/או אחרות בחברה.
 • הסדרת הנושא של ירושה של מניות בחברה.

הענקה בדרך של הסכם מתנה על תנאי

פתרון נוסף הינו להעניק נכס (כגון: דירה, מניות, עסק, וכו') מאת ההורים יליד/ה עם תנאי מודגר מראש, ולפיו הסכם ממון מתאים ייחתם בבוא העת ויעמוד בעינו לכל אורך תקופת הנישואין.
 

במקביל, ניתן גם לשעבד לטובת המשפחה זכויות בעסק המשפחתי (ראה לעיל), ולחילופין להעניק זכויות בעסק המשפחתי בתור מתנה על תנאי כאמור, וכו'.

 

באופן דומה, ניתן להגן על נכסי ירושה, באמצעות הכנסת מנגנונים מתאימים לצוואה, לצורך הגנה על רכוש ומניעת העברתו וכו', כדי למנוע חשיפה לתביעה של בן/בת זוג של הצאצא/ים.

 

זאת ועוד, הורים יכולים לתת במתנה נכס לילד/ה שלהם עם תנאי מפורש וקבוע מראש, כי אותו נכס יוחזר להורים באופן מיידי (קרי: המתנה תבוטל) במצב של פירוד וגירושין של בני הזוג (ובכך למנוע את האפשרות של הצד השני לטעון לשיתוף ולתבוע זכויות לגבי אותו הנכס).

מנגנון של הסכם נאמנות

זהו מכשיר משפטי מתוחכם ביותר.

 

במסגרתו – מוענקים נכסים בנאמנות ע"י ההורים (יוצרי הנאמנות) לבן המשפחה, לרוב הילד/ה (הנהנה), כאשר במטרה להגן עליהם אותם נכסים רשומים בפועל על-שם נאמן (או חברת נאמנות).

 

הסכם הנאמנות יכלול הוראות היוצרות חיץ משפטי להגנה מפני טענות עתידיות של בן/ת הזוג האחר בדבר שיתוף זכויות באותם נכסים.

 

כמו כן, ניתן לבצע גם הסכמי הקדש פרטיים (בליווי צוואות הקדש), לפיהם רכוש ינוהל בנאמנות, למניעת השתלטות על רכוש מצד בן/בת הזוג במקרה של גירושין, או סכסוכי יורשים במקרה חלילה של פטירה.

מתקל דינים

הסכם ממון יכול להסדיר מצב בו בני זוג עוברים לחו"ל, מחלקים את זמנם בין ישראל ובין מדינה אחרת, מנהלים עסקים בחו"ל, רוכשים נכסים בחו"ל, וכהנה וכהנה.

 

לעתים, מדובר על מצב שבו אחד מבני הזוג הינו תושב חוץ. בשנים האחרונות גם הולכת ומתגברת התופעה של גברים ישראלים הנישאים עם בחורות צעירות ממדינות זרות (כגון: רוסיה, אוקראינה, פיליפינים, וכו') ומעוניינים לערוך הסכם ממון כדי להגן על הרכוש שצברו.

 

בנסיבות כאלו, עלול להיווצר מה שקרוי בשפה המשפטית "מתקל דינים" העשוי לגרוע מתוקף ההסכם, או לעורר קשיים מבחינת המיקום הגיאוגרפי של הערכאה השיפוטית המוסמכת לדון בסכסוך משפטי שנוצר.

 

הסכם ממון מקצועי יכול להסדיר את הבעיה הזו ע"י קביעת ברירת הדין לפיו יוכרעו שאלות חלוקת הרכוש במקרה של מחלוקות עתידיות, וכן את הדין החל על הנכסים, בין אם מצויים בישראל ובין אם בחו"ל.

 

זאת ועוד, ניתן לקבוע מראש בהסכם הממון, כי בכל מקרה של תביעה משפטית עתידית, רק לבית משפט בישראל תהא מוקנית סמכות מקומית לדון בתיק. אנחנו גם ממליצים ללקוחות להכניס בהסכם סעיף הקובע שהיה ולמרות האמור בהסכם תוגש בכל זאת תביעה בחו"ל ויינתן בה פסק-דין, אזי הוא לא יהא בר אכיפה בישראל. כמו כן, ניתן להכניס בהסכם סעיף הקובע שהגשת תביעה בחו"ל תהווה הפרה של הסכם הממון, תוך קביעת פיצוי כספי בסכום גבוה לעניין זה.

מה בין הסכם ממון ובין ירושה / צוואה?

הסכם ממון מסדיר את מערכת היחסים הממונית שבין בני זוג בעודם בחיים.
 
כעקרון, תוקפו של הסכם ממון אינו משתרע גם 'פוסט מורתום' (קרי: במקרה של פטירה חלילה), שכן חוק הירושה אוסר על אדם להתחייב בהסכם משפטי בדבר חלוקת ירושתו (עיזבונו) בעתיד, אלא אך ורק בדרך של עשיית צוואה.
 
לפיכך, על-פי פסיקת בית המשפט העליון בישראל, במישור המעשי, על צד העורך הסכם ממון לדעת, כי יהא עליו לערוך עבורו בנוסף ובנפרד מהסכם הממון גם צוואה, זאת ככל שאינו מעוניין בחלוקת רכושו בהתאם לברירת המחדל הקבועה בחוק הירושה (המעניק לבן הזוג שנותר בחיים זכויות מיטיבות בנכסי עיזבונו של בין הזוג שנפטר).
 
רוצים לקרוא עוד על הנושא? לחצו על הקשור הבא.

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון ע"י עורך דין מומחה לתחום?

כל הסכם משפטי מהווה יצירה בפני עצמה, בבחינת חליפה 'הנתפרת' ('custom-made') בהתאמה אישית ומדויקת לפי מידותיו הספציפיות של אותו אדם, ולכן חשוב לנסח את ההסכם בבהירות, בדייקנות ובמקצועיות רבה, באמצעות עורך דין מיומן, כדי למנוע בעתיד בעיות ו/או חילוקי דעות ו/או פרשנויות וכו'.

מקל וחומר, כאשר עסקינן במטריה של הסכם ממון, הנחשב לחוזה מאוד ייחודי ובעל השלכות כלכליות מהותיות ביותר בעתיד, לא כדאי להסתפק בנוסח של הסכם ממון סטנדרטי (למשל: מהסוג הפשוט שניתן למצוא להורדה חינם באינטרנט).
 
מומלץ, איפוא, להתייעץ  עם משרד עורכי דין שהוא מומחה באופן ספציפי לתחום של דיני משפחה והסכמי ממון ולערוך אצלו הסכם איכותי ומקצועי, אגב מתן תשומת לב מרבית לכל הפרטים והצרכים הספציפיים הרלוונטיים לבני הזוג.
 
עורך דין ותיק ומנוסה, המתמחה בנישה של עריכת הסכמי ממון, יהיה בקיא בכל החוקים ועדכוני הפסיקה האחרונים למיניהם, ויוכל לתת לכם מענה מקצועי ופתרונות משפטיים הולמים לכל סוגיה שתתעורר.

כמו כן, חשוב, כי למשרד עורכי הדין המטפל בעריכת הסכם ממון תהיינה גם התמחויות בנושאים משיקים, כגון: התמחות בנדל"ן ומיסוי, עסקים, וכו'. שכן, לרוב עשויות לעלות על הדרך גם סוגיות משפטיות קשורות, למשל, בכל הנוגע לבעלות על דירה הרשומה על-שם אחד מבני הזוג עוד מלפני הנישואין ורצונו של אותו צד להגן עליה במסגרת הסכם ממון, או כספי חסכונות קיימים של מי מהצדדים, אשר ישמשו בהמשך למימון רכישת דירת מגורים עתידית, כולל היבטים של תכנוני מיסוי מקרקעין, הגנה על עסק או חברה של מי מהצדדים, מונטיין אישי ועסקי, ועוד.

כיצד להציג את הנושא בפני הצד השני?

כפי שראינו עד כה, הסכם ממון הוא בהחלט דבר חשוב ומומלץ. ברם, התהליך הכרוך בעריכתו אינו אקט רומנטי וכיפי במיוחד...

 

לכאורה, מה הקשר בין הזוגיות הטרייה שלכם, פרפרי האהבה, עצם מעמד טקס החתונה הכה מרגש, הכוונה והציפייה לבנות תא משפחתי חם ויציב לבין מחשבות והתעסקויות משפטיות באמצעות עורך דין בפרידה ובחלוקת כספים בזמן גירושין?!
 

אנו נתקלים בלא מעט מקרים בהם מתקשר למשרדנו אחד מבני הזוג, בדרך כלל יהא זה הצד שמביא עימו רכוש לחיי הנישואין והוא זה ששוקל ו/או חפץ לערוך הסכם ממון, ומבקש מאיתנו לקבוע פגישה ראשונה ודיסקרטית בנפרד, במהלכה הוא חושב ומתלבט בקול רם, בין היתר, כיצד עליו להתגבר על חוסר הנעימות המסוים ולהציג את הסוגיה של עריכת הסכם הממון בפני הצד השני.

 

עורך דין הסכם ממון מומחה בהחלט יוכל לסייע לכם גם בפן המדובר. לאחר קבלת ייעוץ משפטי אישי, תוכלו לדעת הרבה יותר על הסכמי ממון בכלל, ועל האופן בו יש להתאים את הסכם הממון לצרכים הייחודיים שלכם בפרט, כך שהסכם הממון שלכם בהחלט יהא ראוי והוגן, לרבות הכנסת מנגנונים משפטיים ייחודים ויצירתיים, אשר יקנו יתרונות וערך מוסף עבור שני הצדדים גם יחד.

 

מעוניינים לקרוא טיפים שימושיים בנושא? נא לחצו על הקישור הבא.

כיצד להציג הנושא?

כיצד מאשרים הסכם ממון?

הסכם בין בני זוג נשואים, או בין זוגות העומדים להינשא, חייב להיעשות בכתב וחייב לקבל אישור של בית משפט, או של בית דין רבני.

 

הסכם הנעשה לפני הנישואין ניתן לאמת בפני נוטריון, ללא צורך בפנייה לערכאות שיפוטיות.

 

הסכמי ממון בין ידועים בציבור (הסכם חיים משותפים), וכן הסכמי ממון בין בני זוג חד-מיניים (הסכם זוגיות), אין חובה לאשר בבית המשפט. כלומר, מספיק לערוך הסכם ולחתום עליו כדי שהוא יהא תקף ומחייב מבחינה חוזית, לכל דבר ועניין. עם זאת, כיום, ניתן בישראל לאשר הסכמים כאלה גם בבית המשפט לענייני משפחה.

 

לגבי הסכמי ממון של זוגות נשואים ו/או העומדים להתחתן, אישור של ההסכם לא יינתן אלא רק לאחר שנוכח בית המשפט, או בית הדין, או הנוטריון, לפי העניין, כי בני-הזוג ערכו וחתמו על בהסכמה חופשית ובהבינם היטב את משמעותו ותוצאותיו.

 

התנאים לעריכת הסכם ממון בכתב ולקבלת אישור להסכם, במקרים כאמור לעיל, הם תנאים מהותיים ולא פרוצדוראליים גרידא, כלומר, הסכם ממון בין זוגות נשואים, או זוגות העומדים להינשא זל"ז, אשר לא אושר הינו חסר תוקף דהיינו, אין לו נפקות משפטית, לא ניתן להסתמך עליו ולתבוע רכוש לפיו במקרה של פקיעת הנישואין, או הקשר הזוגי, לפי הענין (למעט מקרים חריגים ובנסיבות מיוחדות, מכוח חוק החוזים ודינים אחרים).

 

עוד חשוב לדעת, כי ניתן, ולעתים אף רצוי, לשנות ולעדכן את הסכם הממון במרוצת השנים, עקב שינויי נסיבות (אישיים, פיננסים, וכו') ומאחר והחיים הם דינאמיים, כאשר כל שינוי כזה חייב אף הוא להיערך בכתב (ומומלץ לעורכו באמצעות עורך דין מומחה בתחום), בחתימת הצדדים ולקבל אישור משפטי כדין.

 

בטבלה הבאה מפורטים תעריפי אישור הסכם ממון*:

 

בית משפט לענייני משפחה (אגרה) אישור נוטריון להסכם טרום נישואין (אחיד/מחייב)
547 ש"ח (476 ש"ח + אגרת פרוטוקול 71 ש"ח) 363 ש"ח + מע"מ (לעותק נוטריוני אחד)
  63 ש"ח + מע"מ (לכל עותק נוטריוני נוסף)

 

*מעודכן לתאריך 1/1/2017.

מאמרים וטיפים נוספים על הסכם ממון - כדאי לקרוא!

מעוניינים לקרוא כאן באתר עוד מידע וטיפים שימושיים על הסכם ממון?

 

אנו שמחים להגיש לכם מאגר משפטי מקיף, הכולל מגוון מאמרים מעניינים, כלהלן:

 

 • מהם היתרונות של הסכם ממון?
 • מתי ולמי חשוב לערוך הסכם ממון?
 • דוגמאות פרקטיות לחשיבות ההסכם
 • אישור ההסכם והפרוצדורה הכרוכה בכך
 • מה תוקפו של הסכם שלא אושר כדין?
 • הגנה על זכויות בדירת מגורים ע"י הסכם ממון
 • הגנה על עסק/חברה ע"י הסכם ממון
 • הסכם ממון בין בני זוג נשואים
 • כיצד לבחור עורך דין להסכם ממון?
 • אימות ההסכם בפני נוטריון
 • על השילוב בין הסכם ממון ובין עריכת צוואה
 • כיצד הסכם ממון יכול להגן על חיית המחמד שלכם?
 • חדשות משפטיות בתחום (עדכוני פסיקה)
 • שאלות ותשובות (Q&A) בתחום
 • נוסח הסכם ממון (טרום נישואין) לדוגמא
 • חקיקה רלבנטית על הסכם ממון
 • ועוד...

 

לכניסה למאגר המידע שלנו - נא לחצו על הקישור הבא.

מידע מקצועי על הסכם ממון

יצירת קשר ותאום פגישה

משרדנו עוסק בתחום של גירושין ודיני משפחה והינו בעל ידע וניסיון מוכחים בניסוח הסכמי ממון מקצועיים, הנערכים ע"י עורך דין הסכם ממון עמית ורד.

 

אם התרשמתם מהמשרד והנכם מעוניינים לקבל מאיתנו ייעוץ משפטי ע"י עורך דין מומחה להסכם ממון ו/או להנות מהשירותים המשפטיים שלנו בעריכת הסכם סופר מקצועי, הנכם מוזמנים ליצור קשר לתאום פגישה באווירה נעימה ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות משפטיים המותאמים אישית לנסיבות, לצרכים, למטרות ולשאיפות הייחודיים שלכם, לזוגיות מאושרת.

 

נשמח מאוד לראותכם ולהכירכם.

 

ליצירת קשר עם המשרד, אנא ראו האופציות המפורטות בטופס הפניה למטה.

סרטון משעשע להעלאת המודעות להסכמי ממון

לייעוץ משפטי או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו:

בטלפון: 03-9499555 (רב קווי)
בדוא"ל: info@amitvered.co.il

או מלאו פרטים בטופס הבא:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין ואינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. אנו נחזור אליכם בהקדם. סודיות מובטחת.

צור קשר ללא התחייבות

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)

נושאים לעיון

קניית / רכישת דירה

קניית / רכישת דירה

מכירת דירה

מכירת דירה

לחיצת יד בין אנשים

מקרקעין ומיסוי נדל"ן

גשר מעל לנהר

גישור גירושין

דף עם זכוכית מגדלת ומילת גירושין

גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

צוואה

צוואה

נוטריון בראשון לציון

נוטריון בראשון לציון

מאמרים

מה חדש?

שלום וברוכים הבאים

אנו שמחים לארח אתכם באתר הייחודי של משרד עורכי דין עמית ורד.

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי לספק לכם מידע איכותי, הכולל הסברים, טיפים, מדריכים ומאמרי עורכי דין.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל ענין.

גלישה מהנה ומועילה.

 

ספטמבר 2013

עו"ד לירן יגודה, שכיהן בעבר כסגן יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד הצטרף כשותף למחלקת הנדל"ן במשרד.

 

ינואר 2016

באתר עלו מדריכים מקיפים

בנושא קניית ומכירת דירה

מעודכנים לשנת 2016.

מוזמנים לעיין. תודה.

 אנא מלאו את הקוד המופיע בתמונה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעוניין לקבל מידע וטיפים (דיוור)
עמית ורד - משרד עורכי דין

מוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון

03-9499555

050-7266555

הפניה הינה ללא התחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מובטחת.