הסכם ממון - כל המידע והטיפים | המדריך המוביל ברשת!

לפניכם מדריך משפטי הכולל כל מה שבאמת צריך לדעת על הסכם ממון.

______________

הפירמה שמה לעצמה למטרה להיות המשרד המוביל בישראל בנישה של הסכמי ממון.

מקצועיות ומוניטין | רגישות רבה בתהליך | ליווי אישי לזוג | פתרונות יצירתיים וחדשניים.

.

תכניות התחקירים והראיונות של אמנון לוי “פנים אמיתיות” עסקה בטרנד הצובר תאוצה בישראל של עריכת הסכמי ממון. מטרתה הייתה להעלות בפני הציבור הרחב את המודעות לנושא.

מספר קטעים וראיונות צולמו אצלנו במשרד, לאור התמחותנו בהסכמי ממון.

בין היתר, יונתן (שם בדוי), לקוח שלנו, חושף בתכנית את סיפורו המדהים. לא תאמינו מה הוא גילה בעקבות הסכם הממון שלו. יונתן מספר, כי: “בהסכמי ממון מגלים את האמת על בן הזוג”. בנוסף, הוא ממליץ באופן חד-משמעי לכולם: “כדאי מאוד לעשות הסכם ממון!”. מבחינתו, לא הייתה שום התלבטות. למזלו, הוא צדק, שכן בדיעבד הסכם הממון ממש הציל את חייו…


הסכם ממון – תוכן עניינים של המדריך [מעודכן לשנת 2019]

[ניתן ללחוץ על הכותרות ולגלול ישירות למקטע הרלוונטי]

1. מי אנחנו?

2. הקדמה

3. מהו הסכם ממון?

4. מה כולל הסכם ממון?

5. סוגים של הסכמי ממון

6. פורמטים של הסכמי ממון

7. יתרונותיו וחשיבותו של הסכם ממון

8. הסכם ממון כאמצעי להגנה על הון ועושר אישי ומשפחתי

9. כלים משפטיים יצירתיים ופתרונות מתקדמים

10. מתקל דינים (משפט בינלאומי פרטי)

11. הסכם ממון מול צוואה

12. מדוע מומלץ לערוך את ההסכם אצל עורך דין הסכם ממון מומחה?

13. כיצד להעלות את הנושא של הסכם ממון בפני הצד השני?

14. אישור הסכם ממון

15. מידע נוסף על הסכם ממון שכדאי לקרוא

16. כמה סיבות טובות מדוע כדאי לכם לעבוד איתנו


מי אנחנו?

אנו משרד עורכי דין בוטיק, העוסק משנת 1998 בתחום דיני המשפחה.

אנו מטפלים, בין היתר, באתגרים הקשורים לניהול עושר אישי ומשפחתי ומניעה מפני חשיפה לסיכונים.

למשרד התמחות מיוחדת בנישה של הסכמי ממון (ובשילוב כלים משפטיים נוספים, יצירתיים וחדשניים).

עורך דין ונוטריון עמית ורד, המייסד והבעלים, הוא בעל ניסיון ומוניטין, ונחשב לאוטוריטה בדיסציפלינה של הסכמי ממון.

במהלך השנים ניסח עורך דין עמית ורד מאות הסכמי ממון עבור לקוחות, תוך שצבר ידע עצום ומצוינות משפטית מוכחת בעריכת הסכמי ממון סופר-מקצועיים, לרבות הסכמים מורכבים (מוזמנים גם לקרוא המלצות עלינו; כאן למטה).

המשרד מספק קשת רחבה של שירותים משפטיים מקצועיים בתחום של הסכמי ממון, ובין היתר:

 • עריכה של הסכם ממון בין בני זוג.
 • מתן חוות דעת משפטית נוספת (הערות, המלצות, וכיו”ב) לגבי הסכם ממון קיים.
 • עריכת הסכם ממון און-ליין (באימייל).
 • אימות הסכם ממון ע”י נוטריון, או ליווי באישור הסכם בבית משפט לענייני משפחה.
 • ייעוץ והדרכה לעורכי דין בנוגע לניסוח הסכם ממון.
 • ייעוץ ותכנון מיסוי מקרקעין באמצעות הסכם ממון (פתרונות לחסכון במס רכישה ו/או שבח).
 • הרצאות בנושא שמירת הון אישי ומשפחתי ע”י הסכם ממון, צוואה, נאמנות וכלים משפטיים מתקדמים.

__________

קשה לכם להחליט על עורך דין הסכם ממון? יודעים למה?
כי הנושא רגיש ומעבר לפרמטרים ‘היבשים’ הרגילים, חשוב שהזוגיות לא תיפגע.
בחירה נכונה של האדם, האישיות של עורך הדין – היא המפתח להצלחה!

בואו לפגוש אותנו ותרגישו באינטואיציה שלכם האם אנחנו מתאימים לכם.

בואו נדבר: 03-9499555
__________

.

הסכמי ממון מטופלים במשרדנו באופן אישי ע”י עורך דין עמית ורד, בליווי צמוד שלו לזוג. התהליך נעשה ברגישות רבה וביעילות, כדי שהקשר שביניכם לא ייפגע.

כל הסכם ממון ‘נתפר’ (‘custom-made’) בהתאמה אישית ומדויקת לבני הזוג, עד הפרט האחרון. ההסכם ייערך לפי הנתונים, הצרכים והמטרות הייחודיים שלכם.

אנו נעניק לכם טיפול יסודי ומעמיק, ובמחיר הוגן. במסגרת הייעוץ והליווי המשפטי יובהרו לכם כל הסוגיות והאפשרויות השונות הכרוכות בעריכת הסכם ממון. במידת הצורך, נוכל לתת מענה ופתרונות יצירתיים וחדשניים גם למקרים מורכבים, תוך חשיבה ‘מחוץ לקופסה’.

תקבלו הסכם מקיף, מפורט ומקצועי. הסכם איכותי אשר יקנה לכם בטחון ושקט נפשי בעתיד, להמשך חיי זוגיות טובים ומאושרים.

למשרד ניסיון פרקטי עשיר בתחום של הסכמי ממון, כמו גם אינטגרציה עם התמחות בדיסציפלינות משפטיות משיקות (כגון: דיני חוזים, מקרקעין ומיסוי, גירושין, צוואות וכו’). הדבר מאפשר לנו לספק לקהל לקוחותינו שירותי עריכת הסכם ממון בראייה הוליסטית (כוללת) וברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

ניתן לאמת במשרדנו הסכם ממון בפני נוטריון, וכן נוכל לטפל לכם בבקשה לאישור הסכם ממון בבית משפט לענייני משפחה, לרבות ייצוג משפטי בדיון לאישור ההסכם.

עורך דין עמית ורד הוא גם מגשר מוסמך ומנוסה (לרבות הכשרה מיוחדת של גישור במשפחה). לכן, בכל מקרה של חשש ו/או מחלוקת בקשר להסכם, נוכל לסייע לכם במציאת מענה הולם לכל בעיה ו/או סוגיה אשר תתעוררנה בדרך.

הסכם ממון יכול להיות ההסכם הפיננסי הגדול ביותר אותו תעשו אי פעם במהלך חייכם. תתייעצו.

כדי שלא להגיע למצב בו בן או בת הזוג שלכם יגישו כנגדכם בעתיד תביעות המבקשות לנגוס ברכושכם מתוך כעס, עלבון, נקמה וכו’ – חשוב מאוד ומומלץ להבטיח ולעגן את ההסכמות הכלכליות הזוגיות ביניכם באמצעות עריכת הסכם ממון.

בעצה משפטית ראויה, לפני שחותמים על הסכם ממון, בהחלט ניתן לערוך הסכם אשר יהיה הוגן לשני הצדדים. זו אינה אשליה, אלא מציאות עובדתית ומשפטית צרופה.

עורך דין המתמחה בדיני המשפחה, בעל ותק וניסיון חיים יודע להיות יצירתי ולמצוא פתרונות מושכלים אשר יכבדו את שני בני הזוג ולאפשר להם להתחתן (או לכונן חיים משותפים) – בשמחה!

אנו מאמינים, כי חזון יוצר מציאות. לפיכך, אנו פועלים במסירות ובנאמנות, בכל האמצעים ובכל זמן נתון, לשם שמירה וקידום האינטרסים של לקוחותינו בדווקנות, תוך יישום הפתרונות המיטיבים ביותר עבורם, בכל פעם מחדש.

כל זאת, אגב חתירה תמידית למצוינות מקצועית ושירותית בניווט בני הזוג במסלול המתאים ביותר עבורם, בהתחשב במאפיינים, בצרכים, במטרות ובשאיפות הייחודיים שלהם, כדי להעניק ערך מוסף מקסימלי לתוצאות מעולות.

עורך דין הסכם ממון עמית ורד ריאיון ברדיו 103

לחץ להאזננה

מתלבטים? ניתן לפנות אל עורך דין הסכם ממון עמית ורד בכל שאלה או בקשה.

בשביל זה אנחנו כאן.

שלכם בברכה

ובנאמנות,

עמית ורד – משרד עורכי דין | נוטריון | גישור

רוטשילד 15 פינת זד”ל 1 (קומה 6)

מתחם גן העיר ראשון-לציון 7526601

טל: 03-9499555 | אימייל: info@amitvered.co.il

הקדמה

למה לי הסכם ממון עכשיו?

טבעו של האדם, כי הוא אינו אוהב לחשוב על סיטואציות לא נעימות למיניהן, כגון: “מה יקרה לי, חס ושלום, אם [..]”.

עם זאת, רוב האנשים מתכוננים במידה לא מבוטלת ליום סגריר. לדוגמה: קונים בית כדי להבטיח לעצמם ולמשפחתם קורת-גג, רוכשים פוליסות ביטוח, פותחים תכניות חסכון לטווח ארוך, דואגים לפנסיה, לעתיד של הילדים, ועוד.

ברם, האם הקדשתם מספיק זמן ומחשבה לשאלה – מה יקרה אם בשלב כל שהוא ברית הנישואין ו/או מערכת היחסים הזוגית שלכם יכלו את ימי האהבה שלהם, יעלו על שרטון והחבילה תתפרק? למשל, כיצד יחולק הרכוש, אותו צברתם במהלך שנות עמל רבות, בחלקו אולי אף לפני תחילת הקשר? או רכוש שהתקבל לטובתכם במהלך השנים בירושה? ומה יעלה בגורל כספים ו/או רכוש אותם קיבלתם במתנה מהוריכם? ואם יש לכם עסק, מה יהיה לגביו? וכהנה וכהנה.

נכון, לא נח לעסוק בנושא של הסכם ממון. כל שכן, במהלך התקופה הכה רומנטית וההתרגשות הרבה המציפה אתכם לקראת החתונה, או בשלבים מוקדמים יחסית של מיסוד הקשר הזוגי, וגם במהלכו. עם זאת, בהרבה מאוד מקרים – פשוט אין מנוס מכך.

הבחירה שלכם בחלופה שלא לערוך הסכם ממון, עשויה להסתבר בדיעבד כלא אחראית בעליל. היא עלולה בעתיד לגבות מכם מחיר כספי יקר, כמו גם בזבוז זמן, צער ומפח-נפש בלתי מבוטלים…

האם יש לכם ביטוח לרכב למקרה של תאונה עם נזק לגוף או לפח, או למקרה של גניבה? האם עשיתם ביטוח משכנתה ביחס לדירה למקרה של שריפה? האם יש לכם ביטוח רפואי משלים? או ביטוח פרטי למקרה של מחלה או ניתוח? ומה לגבי ביטוח חיים? או מקרה של אובדן כושר עבודה? וכיו”ב.

ולכן, האם זה לא הדבר הכי לגיטימי וברור מאליו, כי תרצו לערוך הסכם ממון למען ההגנה הכלכלית והשקט הנפשי שלכם לעת משבר זוגי חלילה?

זה חשוב. ובמקרים רבים אף חיוני. הסכם ממון יכול למנוע מלחמות מיותרות ועגמת-נפש.

ואתם יודעים את זה. רק צריך להתגבר על המבוכה הראשונית… ולצאת לדרך.

הסכמי ממון – טרנד התופס תאוצה בישראל

אתם יכולים לנסות לשכנע את עצמכם, כי “לנו זה לעולם לא יקרה” ולסמוך על יד הגורל. אבל, כדאי לקחת בחשבון את הסטטיסטיקה העגומה של שיעור הגירושין הגבוה בישראל, העולה באופן עקבי בשנים האחרונות. כיום, לדאבון הלב, בערך אחד מתוך שלושה זוגות יתגרש.

או אז, יתכן ותחפצו לקחת את נושא חייכם הזוגיים המשותפים, הכלכליים והאחרים באחריות וברצינות, מתוך בגרות ומחשבה לעתיד ולחתום על הסכם ממון.

לכן, חשוב לערוך הסכם ממון מסודר התפור בהתאם למידת צורכיכם האינדיבידואלים. הסכם מקצועי, באמצעות עורך דין הסכם ממון. מראש, דווקא באותם ימי אהבה וזוגיות יפה ורגועה ושקטה, טרם הגיען של רוחות הסערה.

כיום, הרבה בני זוג צעירים נעזרים בהורים כדי לרכוש דירה (כספים המוענקים מתנה). וזאת, בין אם בנפרד עוד לפני החתונה ובין אם במשותף לאחריה. זה לא סוד שמחירי הנדל”ן בישראל האמירו בשנים האחרונות. כתוצאה מכך, הזוגות הצעירים מתקשים לממן לבדם קניית דירת מגורים ופונים להוריהם לשם קבלת סיוע כספי. לפעמים, רק מצד אחד, או שהמימון הוא אינו שוויוני (הצד שיש לו אפשרות – שם הרבה יותר כסף).

במקרים הללו, חיוני להסדיר את הנושא באמצעות הסכם ממון, למצב שמשהו ישתבש בעתיד. ולכן, הסכמי ממון בין בני זוג ביחס לדירה הם מאוד שכיחים (וראה הרחבה בהמשך).

סיבה נוספת אשר בעטייה הסכמי ממון כבר אינם דבר חריג, אלא הפכו למאוד פופולריים ומקובלים בנוף הישראלי, היא רף הגיל הממוצע לנישואין, העולה בהדרגה.

כיום, במקרים רבים, כל צד כבר מגיע לחתונה עם הישגים אישיים ופיננסיים משלו. לעתים, גם כסף ורכוש הצפוי להתקבל בעתיד בירושה מאת משפחתו. במקרים מהסוג הזה, בני הזוג רואים בהסכם הממון קונסטלציה משפטית לגיטימית, מסודרת ויציבה לשותפות כלכלית, אגב הפרדה והגנה על נכסים מסוימים, הכרוכה ומהווה חלק בלתי נפרד מהקשר הזוגי.

זאת ועוד, יותר ויותר זוגות מתגרשים בגיל מבוגר, לאחר שהם כבר צברו ממון, במהלך שנות עמל רב, ואולי אף שבחלקו התקבל לטובתם במתנה או בירושה. ויתכן שהם גם נכוו מגירושין אשר היו כרוכים במלחמות ומאבקי רכוש מתישים. וכעת, הם מוצאים לעצמם זוגיות חדשה לפרק ב’ של החיים ומעוניינים להסדיר מראש את העניינים הממוניים, למען השקט הנפשי שלהם ושל ילדיהם.

במקרה של בני זוג בפרק ב’, בין אם הם מתחתנים בפעם השנייה ובין אם הם בוחרים לקיים מערכת יחסים זוגית ללא נישואין (כלומר, בסטטוס של ידועים בציבור) הנושא של עריכת הסכם ממון הוא מקובל ומאוד נפוץ (ובאחוזים גבוהים) בישראל.

חשוב להדגיש, כי הסכמי ממון לא נועדו רק לאנשים עשירים. רבים מתחילים את חיי הזוגיות ללא רכוש משמעותי, כאשר רק חשבון בנק צנוע ברשותם. ברם, הסכם ממון הוא חוזה הצופה פני עתיד. משכך, חשוב לערוך הסכם ממון אשר יקבע הסדרים רכושיים מתאימים גם לגבי נכסים אותם תצברו בעתיד (כולל מתנות, ירושות, נכסי קריירה, עסקים, וכו’). כמו כן, ניתן לשלב ולכלול בהסכם נושאים ערכיים ומשפחתיים אישיים שונים, כמו גם סוגיות משיקות נוספות.

אהבה, כסף ומה שביניהם

נישואין מאהבה או מכסף? זו שאלה עתיקת יומין.

נתחיל בזה שבחיים אין שחור או לבן, או כסף או אהבה. אנחנו לא בוחרים במי להתאהב, אבל כן יכולים להחליט עם מי לחיות…

נכון, הסכם ממון אינו דבר רומנטי במיוחד. אבל, הוא בהחלט אינו מעיד על בעיה כל שהיא בקשר.

יתרה מזו, חתימה על הסכם ממון אף בהחלט יכולה להעצים את האמון בזוגיות.

הסכם ממון אשר ייערך ביניכם ברגישות רבה ובאופן מכבד, יגבש ויגן על האינטרסים הלגיטימיים של כל צד, באופן ראוי, הוגן ומאוזן. ותצאו ממנו מחוזקים, להמשך זוגיות בריאה ומאושרת.

לעתים, אנו נתקלים במשרד בשאלה – האם בעצם העלאת הצעה מצד בן זוגי (או בת זוגי), לערוך הסכם ממון (שלא לומר דרישה ו/או אולטימטום) אמורה להדליק אצלי נורת אזהרה אדומה? בהחלט לא. מניסיוננו, הנורה צריכה להידלק רק כאשר התוכן של ההצעה נעשה באופן הפוגע בצד השני. או כזה ששולל את זכויותיו הסבירות בנסיבות העניין. או כאשר השיחות על הנושא הופכות להיות בסגנון בוטה, עוין ולא מכבד!

ולעתים רבות, עולה השאלה – מדוע במקרה של בחורה צעירה ורווקה, המתחתנת בפעם הראשונה בחייה, היא תהיה מעוניינת לחתום על הסכם ממון טרום נישואין? ואנחנו משיבים – מדוע לא?!

שהרי, אם בעלה לעתיד הוא מבוסס, או כמו שאומרים “מסודר”, אשר, לדוגמה, כבר יש לו דירת מגורים משלו, רכב חדש, חסכונות נאים בבנק, או אולי עסק משגשג ובעל מוניטין, או נכסים אחרים, ולחלופין אם הוא בא ממשפחה אמידה והוא יכול להרשות לעצמו ואף מעוניין להעניק לאותה הבחורה חיים מפנקים ברמה גבוהה, האם עליה לוותר עליו (ועל חיי משפחה בריאים וטובים, עם רווחה כלכלית) רק בגלל הסיכוי ו/או החשש המקנן בלבה, כי במקרה של גירושין היא אולי תרד ברמת החיים אליה הורגלה במהלך שנות נישואיהם?

ויתרה מזו, האם במקרה ההפוך, כלומר, אותה בחורה הייתה במקומו, האם היא בעצמה לא הייתה חפצה בוודאות משפטית ובוחרת מיוזמתה לערוך הסכם ממון, במטרה להבטיח את הנכסים אותם צברה עד הלום ו/או את נכסי משפחתה?!

ואתם, בכנות ועם היד על הלב – מה דעתכם?


מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה ייחודי, הנערך בכתב בין בני זוג (בין אם נשואים ובין אם לאו, לרבות בני זוג חד-מיניים), בו מוסדרים באופן הדדי ענייני ממון ורכוש עתידיים, בהתאם לרצון והבחירה האישיים המוסכמים עליהם.

הסכם ממון הוא חוזה משפטי הצופה פני עתיד ובעקרון אמורה להיות לו נפקות רק למקרה של פקיעת הקשר (חלילה), כלומר: פירוד, גירושין, או פטירת מי מבני הזוג.

ההסכם מהווה מעין “פוליסת ביטוח” לזוגיות. הוא נועד להבטיח מן הפן המשפטי, כי במקרה של פקיעת הקשר לא תתעוררנה מחלוקות כספיות קשות, באמצעות כך שבני הזוג ייקבעו ויגדירו מבעוד מועד במסגרת ההסכם קונסטלציה מוסכמת של יחסיהם הממוניים.

הסכם ממון אינו כמו הסכם גירושין הנעשה כאשר בני הזוג כבר מסוכסכים ומחליטים להיפרד, אלא לרוב דווקא בזמן שהם מצויים בתקופה טובה של הזוגיות. משכך, הם מסוגלים לתקשר ביניהם באופן חיובי ולגבש באופן הדדי החלטות והסכמות חשובות, באופן הוגן ואגב אווירה מכובדת, נעימה ושקולה, לקראת העתיד.

הסכם ממון מקצועי בהחלט יכול להגן על שני בני הזוג ובתוך כך ליצור ביניהם מראש מנגנון משפטי מסודר, מושכל, הוגן ומאוזן, במסגרתו גם במקרה של פרידה חלילה בעתיד אף צד לא יצא מדלת הזוגיות מקופח ו/או מופתע מן הפן הכלכלי.

סעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג-1973 (להלן – “חוק יחסי ממון”), קובע כך:

“פרק ראשון: הסדר מוסכם

1. הסכם ממון
הסכם בין בני זוג המסדיר יחסי ממון שביניהם (להלן – הסכם  ממון), ושינוי של הסכם כזה, יהיו בכתב.

2. אישור ואימות
(א) הסכם ממון טעון אישור בית המשפט לענייני משפחה […] או בית הדין הדתי שלו סמכות השיפוט בענייני נישואין וגירושין של בני הזוג […]

(ב) […];

(ג) […];

(ג1) הסכם ממון שנכרת לפני הנישואין יכול שיאומת בידי נוטריון […].”

מכאן, הסכם ממון מבוסס על שלושה אלמנטים (מצטברים):

 • זהו הסכם בין בני זוג.
 • הסכם ממון חייב להיערך בכתב.
 • ההסכם חייב לקבל אישור משפטי, למען שיהא לו תוקף חוקי (הערה: למעט חריגים וראו בהמשך).

בנוסף, סעיף 5 לחוק יחסי ממון, אשר כותרתו “הזכות לאיזון משאבים בפקיעת הנישואין”, קובע כך:

“5. (א) עם התרת הנישואין או עם פקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג […] זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסי בני הזוג, למעט:

(1). נכסים שהיו להם ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין;

(2). […];

(3). נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם […].”

זאת ועוד, סעיף 3 לחוק יחסי ממון קובע כך:

“3. תחולת ההסדר

(א) לא עשו בני הזוג הסכם ממון, ואם עשו – במידה שההסכם אינו קובע אחרת, יראום כמסכימים להסדר איזון המשאבים לפי פרק זה […].”

כעולה מכאן, כאשר בני זוג אינם עורכים ביניהם הסכם ממון, יחול לגביהם ההסדר של ברירת המחדל כקבוע בחוק יחסי ממון.

בהיעדר הסכם ממון, כל הרכוש אשר ייצבר על-ידי בני הזוג ו/או מי מהם במהלך תקופת הנישואין ו/או הקשר הזוגי יחשב כמהווה רכוש משותף. קרי – שייך באופן שווה (50%-50%) לשניהם, לכל דבר ועניין, ומשכך יהיה בר איזון לחלוקה בעת פקיעת הקשר (כאמור: פרידה, גירושין, או פטירה).

הסכם ממון גובר על הוראות חוק יחסי ממון ולמעשה מחליף את אותה ברירת מחדל.

באמצעות עריכת הסכם ממון בני הזוג יכולים ליצור עבורם פלטפורמה משפטית מסודרת של הפורמט הכלכלי הנכון, המתאים, ההוגן והמועדף עליהם. וכך, הם לא יהיו כפופים לברירת המחדל החוקית, אשר לאו דווקא מתאימה לנתונים, לצרכים, לרצונות, להשקפות ולמטרות האישיים והייחודיים שלהם.

הלכה למעשה, הדרך היחידה לקבוע הסדר חלוקת רכוש בשונה מההסדר החוקי האמור לעיל היא אך ורק באמצעות הסכם ממון.

בהקשר זה, חשוב להדגיש, כי בני זוג החפצים לקיים משטר של הפרדה רכושית (בין אם חלקית ובין אם מלאה) אינם יכולים להסתפק רק בעריכת הסכם ממון, אלא גם חייבים לקיים ביניהם אורח חיים שבו מתקיימת הפרדה רכושית דה-פקטו!

ולמה הכוונה?

יש להקפיד בפרקטיקה שלא לבצע ‘עירוב נכסים’. כלומר, על בני הזוג להתנהל ברמה הפרקטית באופן של הפרדה ברורה בין הנכסים המשותפים ובין הנכסים הפרטיים המהווים רכושו הנפרד של כל צד. שאחרת, לפי הפסיקה עלולים בני הזוג להיחשב כמי שלא פעלו בהתאם להסכם וזנחו אותו, ואף יצרו בהתנהגותם בשלב פוסט-הסכמי ‘מציאות קניינית’ הסכמית אשר הגדירה מחדש ובאופן שונה את אופן חלוקת הרכוש וכו’.

לדוגמה –

אם קיבלת כסף בירושה, עליך להפקידו ולנהלו בחשבון בנק פרטי שלך (נפרד, המשויך לרכושך האישי והמוחרג), ולא בחשבון בנק שלכם (משותף, המשויך לשני בני הזוג). שכן, במקרה השני, עשוי בית המשפט לחלק את הכסף ביניכם, באופן שווה (זוכרים את הסיפור המקראי של ‘משפט שלמה’?).

מה כולל הסכם ממון?

כללי

מאחר ועסקינן ברכוש אשר נצבר טרם תחילת הקשר ו/או רכוש שייצבר במהלך החיים המשותפים, ולא ניתן לדעת מראש בדיוק מה ילד יום, הסכם מקצועי בהחלט יעניק לכם שקט נפשי, בכך שיאפשר לכם לקבוע באופן הדדי ומוסכם מראש הסדרים ועקרונות מושכלים והוגנים, וכך להתוות את מערך היחסים המשפטי והכלכלי העתידי, אשר ישרור ביניכם למקרה של פרידה.

כמובן, כל מקרה הוא לגופו. במסגרת הכנת הסכם ממון ניתן לגבש מענה ופתרונות יצירתיים וליצוק אותם לפלטפורמה משפטית המקובלת על שני בני הזוג. ההסכם יעניק לקשר הזוגי בטחון, ודאות, שקט ורוגע, אגב הסרת מכשולים כספיים ושימוש עתידי באמצעים פסולים ובלתי הוגנים ו/או ראויים, בתור ‘קלפי מיקוח’ לדרישות סחטניות בעת גירושין (כגון: הנושא של סרבנות גט, הסתת ילדים, וכן מניפולציות ותחבולות משפטיות שונות).

לרוב, הסכם ממון יכלול בבסיסו שלושה חלקים עיקריים.

הרכוש הקיים

הכוונה להסדר בדבר הרכוש, אשר כבר נצבר בעבר וקיים נכון למועד עריכת הסכם הממון ע”י כל צד לפני מועד הנישואין, או החיים המשותפים, לפי העניין. ניתן להגדיר בהסכם האם הרכוש האמור מהווה רכוש אישי, או שבמקרה של פרידה, אזי הוא יחולק באופן שווה, או אחר.

לדוגמה, במסגרת ההסכם ניתן לפרט במדויק את הרכוש אותו כל צד הביא לנישואין, וכן לקבוע, כי רכוש זה יהא מוגן ויישאר שייך אך ורק לאותו צד שהביאו, ללא קשר למספר שנות הנישואין, הולדת ילדים, וכו’.

ליווי של עורך דין המתמחה בנושא של הסכם ממון יעניק לכם הגנה משפטית מקסימלית ועשוי למנוע בעתיד בעיות ו/או מחלוקות.

הרכוש העתידי

הכוונה לכל הרכוש אשר ייצבר ע”י בני הזוג ו/או מי מהם במהלך חיי הנישואין, או החיים המשותפים, לפי העניין.

ניתן להגדיר במסגרת ההסכם האם רכוש כאמור יהיה שייך לשני בני הזוג, או שתהא משמעות לכמה כל צד השקיע באיזה מהנכסים ו/או על-שם מי הם רשומים, וכיו”ב.

לדוגמה, ניתן לקבוע, כי זכויות סוציאליות (פנסיה, ביטוח מנהלים, פיצויי פיטורים, קרנות השתלמות, קופות גמל, וכיו”ב) של כל צד יהיו משותפות, ולחילופין נפרדות. ניתן לקבוע פרמטרים ברורים באשר לחלוקת נכסים עסקיים, לחלוקת מוניטין אישי ונכסי קריירה אותם יצבור מי מבני הזוג. בנוסף, ניתן גם להבטיח קורת-גג למי מהצדדים (לצד שככל הנראה יהא הצד החלש יותר מבחינה כלכלית בעת פרידה), וכו’.

דוגמה נוספת, היא מקרה של סיוע מההורים לקניית דירה עבור זוג צעיר. ניתן לקבוע בהסכם ממון, כי הדירה תהיה שייכת בחלקים גדולים יותר לצד שהוריו סייעו בנושא, לפי שיעור אחוזי המימון היחסי (למשל: 70% ו-30%). בתוך כך, ניתן לקבוע (רק אם רוצים), כי לאחר מספר שנות נישואין (ובאופן מדורג) תחשב הדירה כשייכת לשני הצדדים באופן שווה, או תועבר לילדים, וכיו”ב.

בנוסף, במסגרת הסכם ממון ניתן גם להגן על ירושות ומתנות אשר יתקבלו בעתיד.

הסדרת מדיניות חלוקת הרכוש בעת פקיעת הקשר

הסכם ממון כולל התייחסות למצב של פקיעת הקשר במקרה של פירוד וגירושין או חלילה פטירה, תוך קביעת מנגנונים להסדרת החלוקה בפועל בין בני הזוג של הרכוש אשר נצבר.

במסגרת ההסכם ניתן לעשות סדר כספי ומשפטי בין: “שלי”,”שלך” ו”שלנו”.

להלן מספר היבטים בנושא זה (רשימה לא סגורה, לשם הדוגמה בלבד):

 • קביעת הפרדה רכושית ככל הנוגע לנכסים ספציפיים.
 • הסדרה ככל הנוגע לנכסים המשותפים, אופן החלוקה שלהם, מנגנון שערוך השווי הכספי וכיו”ב במקרה של מחלוקת בין בני הזוג (אקטואר, שמאי, רו”ח, וכו’).
 • קביעת לוח זמנים לביצוע חלוקת הרכוש המשותף.
 • קביעת מנגנון לחלוקת נכס עסקי משותף אשר נצבר במהלך הנישואין (מי יישאר הבעלים של העסק או החברה).
 • קביעת מנגנוני פיצוי ואיזון כספיים ו/או אחרים ככל הנוגע לנכסים משותפים אשר נצברו במהלך הנישואין (ובכלל).
 • קביעת זהות האינסטנציה המשפטית המוסכמת לדון במקרה של מחלוקות לגבי חלוקת הרכוש המשותף (בית משפט לענייני משפחה, בית דין רבני, גישור, בוררות).

סוגים של הסכמי ממון

קיימים מספר סוגים של הסכמי ממון, הנקבעים בהתאם לסטטוס המשפטי של הצדדים ו/או מועד עריכת ההסכם.

בעקרון, בישראל ישנם שלושה סוגים עיקריים של הסכמים:

 • הסכם ממון לפני נישואין (קרוי גם הסכם ממון טרום נישואין, או הסכם קדם נישואין).
 • הסכם ממון במהלך נישואין (קרוי גם הסכם ממון לאחר נישואין).
 • הסכם ממון בין ידועים בציבור (הקרוי גם הסכם חיים משותפים; ולרבות הסכם בין זוגות חד-מיניים, הקרוי גם הסכם זוגיות).

כאן תוכלו להעשיר את הידע שלכם ולקרוא מידע משפטי (הכולל הסברים, המלצות וטיפים שימושיים), אותו ערכנו וריכזנו במיוחד עבורכם, באשר לכל אחד מן הסוגים השונים של הסכמי הממון.


פורמטים של הסכמי ממון

במסגרת הסכם ממון, קובעים בני הזוג ביניהם בהסכמה, כיצד יש לנהוג ברכוש הפרט של כל אחד מהם בנפרד, וכן כיצד יש לנהוג ברכוש המשותף של שניהם יחד, לאורך שנות הנישואין ו/או הזוגיות שלהם.

להסכמי ממון יכולים להיות מספר פורמטים של משטר רכושי, עליהם רשאים הצדדים להסכים, לפי רצונם ושיקול דעתם.

הסכם ממון הקובע יחסי שיתוף רכושיים

אפשרות ראשונה היא לשתף את כל הזכויות ברכוש של בני הזוג, הן לגבי הרכוש האישי הקיים אשר כל צד הביא עמו לקשר הזוגי והן לגבי הרכוש אשר ייצבר יחד.

לדוגמה –

הסכם מסוג זה יכול ויקבע שכל הרכוש הקיים, וכן זה שייצבר לאחר הנישואין יהיה רכוש משותף של שני בני הזוג (מלבד, למשל, רכוש ספציפי אותו יקבל מי מהצדדים במתנה או בירושה).

הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית

אפשרות שנייה היא לקבוע הפרדה רכושית מוחלטת ביניהם, אשר תמשיך להתרחש לאורך כל מסלול חייהם הזוגיים, כלומר, לכל אחד מהם רכוש נפרד משלו, ורק הוצאות ישירות של משק הבית יהיו משותפות (וינוהלו, למשל, באמצעות ‘קופה קטנה’, או אפילו דרך חשבון בנק משותף, אשר ייועד באופן ספציפי לשמש רק לעניין זה, למען הנוחות מבחינה טכנית).

לדוגמה –

הסכם הקובע החרגה והפרדה רכושית מלאה לגבי מכלול הרכוש, מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל, של כל צד בעבר, בהווה ובעתיד.

כאן תוכלו לקרוא מידע נוסף ומאוד מעניין בנושא הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית.

הסכם ממון משולב

אפשרות שלישית היא להיות שותפים רק בחלק מן הרכוש האישי של כל אחד מהצדדים.

ההחלטה איזה חלק ברכוש יהיה נפרד ואיזה יהיה משותף לשני הצדדים, תקבע ביניהם בהמשך בהסכמה הדדית, לגבי כל זכות וזכות (אם וככל שירצו לשתף).

לדוגמה –

הסכם מסוג זה יכול לקבוע שכל הרכוש שייצבר לאחר הנישואין יהיה רכוש משותף, מלבד רכוש ספציפי לגביו הצדדים מסכימים על החרגה רכושית מלאה (כגון: עסקים, זכויות סוציאליות וכיו”ב).

הסכם ממון מדורג

אפשרות רביעית היא שילוב של איזה מהפורמטים שהובאו לעיל, לפי שלבים (הגעה לנקודת זמן, או קיום תנאי מסוים).

דוגמאות של הסכם ממון מדורג –

 • הסכם הקובע ששיתוף רכושי יחל רק לאחר המועד בו ייוולד לצדדים ילד ראשון משותף.
 • הסכם הקובע הפרדה רכושית לגבי דירת מגורים שיש לצד אחד מלפני החתונה, כאשר בחלוף מספר שנות נישואין יהיה הצד השני (שאין לו דירה) זכאי לקבל אחוזים באותה דירה לפי “פעימות”.
 • הסכם הקובע הפרדה רכושית מלאה בין הצדדים, כאשר בחלוף כל מספר שנות נישואין (למשל: כל 5 שנים) יהיה הצד השני (החלש יותר מבחינה כלכלית) זכאי במקרה של פירוד לקבל (כשיפוי/פיצוי) סכום כסף מסוים וקבוע מראש מאת משנהו (הצד המבוסס יותר מבחינה כלכלית).

יתרונותיו וחשיבותו של הסכם ממון

גם אם אתם מסכימים לרוחו הכללית של חוק יחסי ממון, עדיין קיימת חשיבות רבה לעריכת הסכם ממון, היכול לתת מענה לצרכים ולרצונות האישיים המשתנים והייחודיים שלכם, תוך יצירת ודאות ובהירות לגבי המנגנון המשפטי המוסכם למקרה של גירושין בעתיד.

לעריכת הסכם ממון חשיבות ויתרונות משמעותיים במקרים רבים, ולכן בשנים האחרונות הפכו הסכמי ממון להיות מקובלים ושכיחים מאוד בישראל.

חשוב מאוד לדעת, לדוגמה, כי לאחרונה כרסמה פסיקת בית המשפט העליון בישראל בהוראות חוק יחסי ממון בכך שקבעה, כי במקרים מסוימים גם רכוש שהיה בבעלות מי מהצדדים ערב הנישואין (בין אם צבר אותו בעצמו, או קיבל אותו במתנה, או בירושה, וכיו”ב), עשוי, בנסיבות מסוימות, להיחשב כרכוש משותף, אשר הוא בר-איזון לחלוקה במצב של פקיעת הקשר.

בעיקר, מכוונים הדברים הללו לסוגיה של דירת המגורים בה חיו הצדדים, בהיותה מהווה את גולת הכותרת של התא המשפחתי, לגביה יתכן ותתגבש בעתיד מעין פיקציה משפטית, הקרויה – “חזקת שיתוף ספציפית”, אשר משמעותה, כי גם אם הדירה נרכשה על-ידך מכספיך הפרטי (או הוענקה לך במתנה ע”י הוריך, וכו’) וגם אם נרשמה בטאבו על-שמך ובבעלות בלעדית בטאבו עוד לפני הנישואין, אזי יתכן ולצד השני יוקנו בעתיד זכויות לגבי הדירה הזו (עד לכדי מחצית ממנה), במקרה של פקיעת הקשר הזוגי.

ליווי של עורך דין הסכם ממון בהחלט יכול לפתור את הבעיה הזו וליצור עבור בן/בת זוג שבבעלותו דירת מגורים מלפני הנישואין הגנה וודאות משפטית אל מול תביעה עתידית בעניין זה.

אנו נוטים להמליץ לבני זוג לערוך הסכם ממון, בין היתר, מאחר ולטעמנו רצוי לסכם מראש את ענייני הפרידה דווקא בתקופה כאשר בני הזוג אוהבים ויהיו חפצים לנהוג זה עם זה באופן מושכל והוגן. שכן, אז השיקולים הרלוונטיים נלקחים על-ידם באופן ענייני ומתוך דאגה אמיתית האחד לשני ולא מתוך שיקולים זרים המבעבעים בשעת משבר חלילה, כגון: כעסים, אגו, או רצון לנקמה ולסגירת חשבונות, בעיקר במקרה של מאבקי פרידה ו/או גירושין מכוערים…

מניסיוננו, דווקא שעה זו של אהבה, אמון, כבוד, אחדות ודאגה הדדיים – לפני מועד הנישואין – היא המתאימה ביותר לניסוח הסכם ממון, למען שבשעת משבר יוכלו בני הזוג להסתייע בו. עלינו להכיר בעובדה, כי בפרוץ קרע ומשבר אמון, חס ושלום, מאוד קשה לגבש הבנות ו/או הסכמות, אף באשר לדברים הפעוטים ביותר.

בני הזוג היודעים, כי יחסיהם מוסדרים כהלכה במסגרת הסכם ממון בעל תוקף משפטי מחייב, ינהלו מערכת זוגית בביטחון רב יותר, שכן לעת צרה כבר יש ביניהם מתווה של הסכמות ממוניות. יש לכך, לכאורה, אפקט מרגיע מתחים, העלולים להיווצר במהלך תקופת הנישואין.

הסכם ממון בונה שותפות, מחזק את יסודות מערכת היחסים הזוגית ומסדיר את האחריות ההדדית המשותפת לעת צרה (חולי, קשיים כלכליים, וכו’).

מעוניינים לקרוא עוד על החשיבות של הסכם ממון? נא לחצו על הקישור הבא.

הסכם ממון כאמצעי להגנה על הון ועושר אישי ומשפחתי

כללי

בדרך-כלל, הסכם ממון נערך מתוך רצון ליצור חיץ בין נכסיו הפרטיים של כל אחד מבני הזוג, ובתוך כך מכוון לשמר נכסים, כלומר, “להגן” על נכסיו הנפרדים (וזאת, להבדיל מהמשותפים) של צד אחד מפני הצד האחר, במקרה של סיום הקשר בכל מועד בעתיד.

ברירת המחדל הסטטוטורית הקבועה בחוק יחסי ממון – כשלעצמה – אמנם מהווה לכאורה הסדר נורמטיבי ומוצלח לחלק מן הזוגות. ברם, הלכה למעשה, במקרים רבים במסגרת היישום של חוק יחסי ממון ע”י בתי המשפט למשפחה עלולים ליפול כשלים מהותיים ובעייתיים ביותר, אשר יובילו לתוצאה של חשיפה לסיכון כלכלי עצום.

הסכם ממון = ודאות משפטית!

להלן נביא לדוגמה מספר היבטים, אשר החוק אינו מספק להם מענה משפטי הולם וברור:

 • הגנה על זכויות בדירת מגורים מלפני נישואין (לאור פסיקת בית המשפט העליון שכרסמה בחוק “היבש”).
 • הגנה על זכויות בדירת מגורים אותה רוכשים בני הזוג לאחר חתונה בסיוע כספים המוענקים במתנה מאת ההורים של אחד מהם.
 • הגנה הרמטית על כספים ו/או נכסי מקרקעין המתקבלים בירושה במהלך הקשר הקשר הזוגי.
 • תשואות המתקבלות בגין נכסים (למשל: ריבית על כסף, דמי שכירות מדירה, וכו’).
 • מצב של עליית-ערך של נכסים (השבחות).
 • נכסים אשר התקבלו ו/או התווספו במרוצת השנים על הנכסים הקיימים.
 • שיתוף בזכויות חלופיות (“שחלוף” או “גלגול” עתידי של כספים, נכסים, ירושות, מתנות, תגמולי ביטוח, וכו’).
 • שיתוף בחובות (בגין נכסים ו/או עסקים של כל צד).
 • הסדרת משטר ממוני במקרה של הפרדה רכושית מלאה.
 • פטורים ו/או הקלות שונים במיסוי מקרקעין (לעניין מס רכישה בקניית דירת מגורים ו/או מס שבח במכירת דירת מגורים כאשר לצד אחד כבר יש דירה, או ניצל פטור; לפי פסיקת בית המשפט העליון יש להציג הסכם ממון, כתנאי סף).
 • ועוד…

הסכם ממון מקצועי בהחלט יכול לספק לשני בני הזוג ודאות ובהירות משפטית בכל הנושאים הללו, כמו גם בנושאים רבים אחרים.

הסכם ממון על כסף

מה קורה במצב בו לאחד מבני הזוג אין בכלל חסכונות (או שהוא מגיע עם מינוס בבנק), ואילו לצד השני יש סכום כסף מסוים אותו הוא חסך בעמל רב במהלך השנים שלפני מועד החתונה? או, למשל, כסף שאחד הצדדים קיבל במתנה, או בירושה מלפני החתונה?

מה קורה במצב בו כסף של אחד הצדדים שנצבר לפני החתונה מושקע בבורסה וערכו עולה באופן משמעותי במהלך תקופת הנישואין? מה קורה במצב בו לשני הצדדים אין כמעט כסף במועד החתונה, אולם ההורים של אחד מבני הזוג מעוניינים להעניק כסף במתנה לילד/ה שלהם, למשל: לצורך סיוע ברכישת דירת מגורים לאחר החתונה?

מה קורה כאשר כסף שחסך אחד הצדדים מלפני החתונה משמש להשקעה בעסק שנפתח במהלך הנישואין?

ומה קורה כאשר אחד מבני הזוג מגיע לנישואין עם מינוס בבנק, או עם חובות כספיים לצדדים שלישיים?

על הדילמה של אהבה, כסף, הסכם ממון ומה שביניהם תוכלו לקרוא במדריך הבא.

עורך דין הסכם ממון עמית ורד מסביר ומדגים לכם כיצד הסכם ממון יכול להסדיר מראש את הפערים הכספיים הללו, להגן על הכסף האישי ו/או המשפחתי שלכם במידה והנישואין יעלו חלילה על שרטון, ולמנוע בעיות ומחלוקות עתידיות.

הסכם ממון על דירה

דירת מגורים בישראל היא נכס יקר, ואין ספק שנושא זה הוא מאוד רגיש בין בני זוג, ולעתים עשוי לעורר לא מעט דילמות וחששות.

במרוצת השנים נקבעה בפסיקת בית המשפט העליון הלכה המאפשרת בנסיבות מסוימות הכרה ברעיון של ‘שיתוף ספציפי בדירת מגורים’ (לאור אופייה וייחודה כנכס משפחתי מובהק). קרי –  הכנסת דירת מגורים אשר נרכשה ע”י אחד מבני הזוג לפני החתונה (או כזו שהתקבלה במתנה או בירושה במהלך הנישואין) המהווה לפי לשון החוק ‘נכס חיצוני’ למסגרת של הנכסים המשותפים ברי-האיזון.

המשמעות היא, כי הוראות חוק יחסי ממון אינן מונעות מבן או מבת הזוג (הצד שאינו הבעלים של הדירה) לטעון להכללת הדירה בתוך ‘קופת’ הנכסים המשותפת, ולדרוש את (עד) מחצית משוויה. כמובן, מדובר כאן על המקרים בהם הדירה לא נקנתה במשותף ורשומה על-שם שני בני הזוג (שאז, ממילא, היא מהווה בבחינת רכושם המשותף).

בהקשר זה ההלכה קובעת, כי על הצד הטוען לשיתוף בדירה להוכיח ‘דבר מה נוסף’ – מעבר לקיום חיי נישואין (או חיים משותפים) – אשר יעיד על אותה כוונת שיתוף וממנו יהיה ניתן להסיק על הקניית הזכויות הנטענות ביחס לדירה.

אותו ‘דבר מה נוסף’ העשוי להוכיח את כוונת השיתוף הספציפית משתנה ממקרה למקרה, לפי מכלול הנסיבות. בין היתר, ניתן ע”י בית המשפט משקל לפרמטרים הבאים (רשימה לא סגורה):

 • השתתפות כספית במימון רכישת הדירה (כגון: באמצעות נטילת הלוואת משכנתה משותפת).
 • השתתפות בן הזוג הלא רשום בעלויות של תיקונים ושיפוצים.
 • קיומה של מערכת כלכלית שיתופית הדדית בין בני הזוג.
 • מספר שנות הנישואין.
 • מועד קניית הדירה ביחס לתאריך הנישואין.
 • מגורים בפועל בדירה (מספר השנים שבהן הצדדים התגוררו בה, לרבות עם ילדים משותפים).
 • תקינות יחסי בני הזוג (יינתן משקל להפרות אמון, בגידות וכדומה).
 • התנהלות ביחס לכספים המתקבלים בגין השכרת הדירה לצד שלישי (האם יש שיתוף בדמי השכירות מהדירה, כגון: הפקדה לחשבון משותף, שימוש למימון הוצאות משותפות וכו’) .
 • הדדיות השיתוף (האם לצד השני אין דירת מגורים משלו).

לאור האמור, מה עושים במצב בו לאחד מבני הזוג יש דירה מלפני הנישואין? האם וכיצד ניתן להגן עליה?

בנוסף, מה קורה במצב שבני זוג מבצעים יחד ובמשותף רכישה של דירה, אולם היחס של מימון הכסף הוא לא שוויוני? או לגבי דירה שהתקבלה במתנה או בירושה?

הסכם ממון על דירה מהווה פתרון לכל בעיות הללו.

זאת ועוד, לפי חוקי מיסוי מקרקעין בני זוג נחשבים לאותו “תא משפחתי”. במסגרת הסכם ממון ניתן לקבוע הפרדה רכושית לעניין דירת מגורים. הדבר עשוי לחסוך לכם הרבה כסף בעתיד בעת רכישת ו/או מכירת דירה (מס רכישה ו/או מס שבח, לפי העניין).

במדריך הבא תוכלו לקרוא ולהבין מדוע חשוב (ואף קריטי) לערוך הסכם ממון על דירת מגורים, בליווי הסברים, דוגמאות, המלצות ופתרונות שימושיים.

הסכם ממון על ירושה עתידית או מתנה עתידית

לעתים, לבני הזוג עצמם אין כמעט כסף ו/או נכסים משמעותיים לפני החתונה, אולם אחד מהם בא ממשפחה יותר אמידה ממשנהו, כך שהוא צפוי לקבל מתי שהוא בעתיד מאת הוריו ירושה גדולה, או הענקה בדרך של מתנה, כגון: כספים, דירת מגורים, חברה, עסק, וכיו”ב.

ללא ספק, גם במצב כזה מומלץ לערוך מראש הסכם ממון על-מנת למנוע בעיות וסכסוכים עתידיים בין בני הזוג, ולהגן על הירושה העתידית, או המתנה העתידית, מפני חשיפה משפטית למקרה שחלילה משהו ישתבש בדרך…

רוצים לקרוא בהרחבה על הנושא? במדריך הבא עורך דין הסכם ממון עמית ורד מסביר את הסוגיה של עריכת הסכם ממון על ירושה עתידית, לרבות דוגמאות, המלצות, טיפים שימושיים, ועוד.

הסכם ממון על עסק

במקרים רבים, בני זוג מגיעים אל ברית הנישואין כאשר לאחד מהם יש עסק מלפני הנישואין.

מדובר על כל מי יש לו עסק או חברה, כולל, למשל, בעלי מקצועות חופשיים (כגון: רופא, אדריכל, מהנדס, רואה חשבון, פסיכולוג וכו’), או אנשי הייטק השותפים במיזם ו/או בחברת הזנק (‘סטארט-אפ’), או, אנשי עסקים בתחום הנדל”ן, או בעלים של גלידרייה, חנות צעצועים, חנות מכולת וכו’ (וכמובן, גם בכל תחום אחר של פעילות עסקית).

לעתים, העסק נפתח לפני מספר שנים, בן הזוג טיפח אותו והשקיע בו זמן, כסף חסכונות, מחשבה, אנרגיה וכו’, וכן לקח על עצמו לא מעט סיכונים כדי לבסס את העסק.

ולעתים, מדובר על עסק משפחתי שבן הזוג עובד בו ו/או מנהל אותו כשכיר, אולם בעתיד צפוי העסק לעבור לידיו.

הנגזרת של מצב דברים כאמור היא:

 • בעל העסק, בדרך כלל, ישקיע את רוב מרצו וזמנו לניהול העסק (לפעמים 24/7). לעומתו, בן הזוג השכיר, אולי ולכל היותר 7-8 שעות ביום.
 • לבעל העסק יהיה פחות זמן בכל הקשור לענייני המשפחה. לעומתו, סביר שבן הזוג השכיר הוא יהיה זה שייקח על עצמו יותר עול ואחריות לגבי ביצוע מטלות הבית השונות (הטיפול בילדים, וכו’).
 • בעל העסק יכול להתעשר. לעומתו, בן הזוג השכיר (ככל הנראה) – לא.
 • בעל העסק יכול (חלילה) להסתבך בחובות. לעומתו, בן הזוג השני (סביר להניח) – לא.

לאור זאת, נשאלת השאלה – כיצד מאזנים את הפער הזה באופן הוגן?

על רקע הדברים הללו, עולה החשש (וניתן להבין אותו, לאור הסטטיסטיקה העגומה בישראל…), כי במידה וחיי הנישואין יעלו על שרטון, בית המשפט ייאלץ את בעל העסק לחלק אותו עם בת הזוג (או להיפך), והיא תהפוך לשותפה בו.

ואז עולות כל מיני שאלות, כגון: מי ינהל בפועל את העסק? מי יקבל את ההחלטות בעסק? ואיך זה בכלל כל זה יכול לעבוד (הרי לא הסתדרכם… ולכן ואתם מתגרשים, לא כן?).

ולחלופין, בעל עסק עלול למצוא את עצמו במצב שבו יצטרך לקנות את חלקה של בת הזוג בעסק בחזרה. וגם זה יכול להיות מאוד מסובך וקשה.

איך ולפי מה עושים את הערכת שווי? מה עם המוניטין? אתר האינטרנט או עמוד הפייסבוק של העסק? הלקוחות? שיטות שיווק ואולי פטנטים ויתר הסודות המסחריים כיו”ב? ואיך בכלל יתאפשר לממן את התשלום הגבוה?

הנושא בהחלט מורכב ומסועף.

הסכם ממון מקצועי, עם פתרונות מושכלים ויצירתיים, המותאם באופן אישי ומדויק לנתונים, לנסיבות, למטרות ולרצונות הספציפיים של בני הזוג יספק מענה לכל אותן סוגיות אשר צוינו לעיל (ולנוספות), אשר קצרה היריעה מלהרחיב עליהן כאן.

תכנון וחסכון במיסוי מקרקעין

הוראות המקופלת בהסכמי ממון מאפשרת לבני הזוג לכלכל את צעדיהם לא רק בגזרה התוך-משפחתית, אלא גם אל מול רשויות המס.

סעיף 9 (ג1א) (2)(ב)(1) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה),תשכ”ג-1963 קובע, כלהלן:

“(2) יראו רוכש ובן זוגו, למעט בן זוג הגר בדרך קבע בנפרד, וילדיהם שטרם מלאו להם 18 שנים, למעט ילד נשוי – כרוכש אחד;”.

הסעיף קובע עקרון משפטי, הקרוי – ‘חזקת התא המשפחתי’, המהווה הוראה אנטי תכנונית, אשר מטרתה למנוע תכנוני מס לא חוקיים ע”י רישום דירות באופן מלאכותי על-שם אחד מבני המשפחה, תוך ניסיון לנצל באופן פסול הקלות במס רכישה הניתנות לרוכשי “דירה יחידה”. וגם להיפך, לעניין מס שבח בעת מכירת דירה.

בפסיקת בית המשפט העליון (הלכת שלמי) נקבע, כי כדי לסתור את החזקה דלעיל יש לעמוד בשני התנאים הבאים:

 • על בני הזוג להציג הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית.
 • על בני הזוג להוכיח, כי ההפרדה הרכושית אכן יושמה על-ידם בפועל.

על רקע הדברים הללו, נקבעו מספר מבחני עזר, על-מנת לסייע בזיהוי המקרים שבהם מדובר על עסקה מלאכותית, כגון: הסכם ממון אשר נערך למראית עין בלבד (פיקטיבי), או לחלופין אינו מיושם בפועל.

כמו כמן, במסגרת המבחנים הללו, בית המשפט בודק מספר פרמטרים, ובין היתר – האם קיימת הנאה משותפת מפירות הדירה (לדוגמה: מדמי השכירות), או נשיאה משותפת של הוצאות בגין הדירה (לדוגמה: החזרי משכנתה, השקעות וכו’). בנוסף, עשויה להיבחן הסוגיה של מגורים במשותף בדירה.

כעולה מן המקובץ לעיל, באמצעות עריכת הסכם ממון בשילוב תכנון מס נכון ניתן במקרים מסוימים לחסוך באופן חוקי סכומי כסף גבוהים מאוד בתשלומי מיסוי מקרקעין.

במקרים רבים, בזכות הידע והניסיון של משרדנו במקביל גם בתחום של תכנוני מס במקרקעין הצלחנו להשיג ללקוחות תוצאות מרשימות של חיסכון בתשלומי מס, באמצעות פיצולי שומות וניצול פטורים והקלות לאחד מבני הזוג.

דוגמאות (מבין רבות):

 • מס רכישה בקניית דירה – הצלחנו לחסוך ללקוחות סך של 189,000 ש”ח.
 • מס שבח במכירת דירה – הצלחנו לחסוך ללקוחות סך של 135,000 ש”ח.

הגנה מפני חובות (לנושים)

נהוג להשקיף על הסכמי ממון ככלי יעיל להגנה על רכושו של בן הזוג האמיד.

יחד עם זאת, במקרים רבים, משמשים הסכמי ממון גם כאמצעי משפטי אשר נועד להגן דווקא על זכויותיו של בן הזוג בעל המשאבים הצנועים יותר.

כך, למשל, יכול הסכם ממון לשמש כמגן על בן זוג “סולידי” מפני תהפוכות עסקיו השונים של בן הזוג האמיד יותר בעתיד, או הגנה מפני חובות קיימים מול נושים.

מתחתנים ולבן הזוג שלכם יש חובות? הוא בעל עסק ואתם חוששים מה יקרה במידה והעסק יקרוס חלילה בעתיד וייווצרו לו חובות לנושים?

הסכם ממון על חובות יכול להוות פתרון גם לנושא זה.


כלים משפטיים יצירתיים ופתרונות מתקדמים

הסכם ממון אינו חזות הכול.

במקרים מסוימים, ניתן לערוך אותו בשילוב קונסטלציה משפטית הכוללת מכשירים משפטיים נוספים ומשלימים, כדי להבטיח את ההגנה והשמירה הטובה ביותר על הון אישי ומשפחתי.

בחלק זה נציג בפניכם מספר דוגמאות.

הסכם הלוואה (ומנגנון של שעבוד קנייני)

הפתרון של רישום שעבוד (משכנתה ו/ואו משכון) יכול לספק מחסום נוסף להגנה משפטית יעילה על נכסים מלפני הנישואין, או כאלה המוענקים לילד/ה במתנה ע”י ההורים (ו/או שמומנו באמצעותם),  כגון:

 • זכויות בדירת מגורים.
 • מניות בחברה משפחתית.
 • זכויות בכלי רכב.
 • נכסים פיננסים (תיקי ני”ע, השקעות, וכו’).
 • ועוד.

ניתן להגן על הזכויות הללו באמצעות יצירת הסכם הלוואה.

בנוסף, כדאי לשלב בהסכם ההלוואה מנגנון של רישום שעבוד על הזכויות הקנייניות ברכוש המוענק לטובת ההורים, למקרה שהילד/ה יתגרש בעתיד.

הדבר בהחלט יכול למנוע ו/או לצמצם באופן משמעותי חשיפה מתביעה עתידית מצד בן או בת הזוג.

חשוב לשים לב לדגשים הבאים:

 • הסכם ההלוואה חייב להיחתם מראש, לפני כניסתם לדירה.
 • הסכם ההלוואה חייב להיות מפורט ולהכיל את כל התנאים והמועדים להחזר ההלוואה.
 • הסכם ההלוואה צריך להיחתם על ידי שני בני הזוג.
 • הסכם ההלוואה חייב להכיל בטחונות (הערת אזהרה, משכנתה, משכון, ייפוי כוח בלתי חוזר וכו’).

בית המשפט תופס העברות בתוך המשפחה כמתנות וזוהי ברירת המחדל בתפיסה המשפטית. על כן, בית המשפט בוחן בקפדנות רבה הסכמי הלוואה מסוג זה ומומלץ לחתום עליהם בנוכחות נוטריון.

תקנון חברה בע”מ

אחד הפתרונות האפשריים הוא קביעת הוראות משפטיות בתקנון החברה המשפחתית.

לדוגמה –

 • הוראה המחייבת את בעלי המניות לערוך ולקיים הסכמי ממון עם בני הזוג.
 • הכנסת מנגנון של פקיעת ו/או דחיית מניות במקרה בו הסכם הממון כושל בסופו של דבר.
 • מניעת העברה של מניות המקנות זכויות ניהוליות ו/או אחרות בחברה.
 • הסדרת הנושא של ירושה של מניות בחברה.

הענקה על תנאי

פתרון נוסף הוא להעניק נכס (כגון: דירת מגורים, מניות, עסק, וכו’) מאת ההורים יליד/ה עם תנאי מוגדר מראש, ולפיו הסכם ממון מתאים ייחתם בבוא העת ויעמוד בעינו לכל אורך תקופת הנישואין.

במקביל, ניתן גם לשעבד לטובת המשפחה זכויות בעסק המשפחתי (ראה לעיל), ולחלופין להעניק זכויות בעסק המשפחתי בתור מתנה על תנאי כאמור, וכו’.

באופן דומה, ניתן להגן על נכסי ירושה, באמצעות הכנסת מנגנונים מתאימים לצוואה, לצורך הגנה על רכוש ומניעת העברתו וכו’, כדי למנוע חשיפה לתביעה של בן/בת זוג של הצאצא/ים.

זאת ועוד, הורים יכולים לתת במתנה נכס לילד/ה שלהם עם תנאי מפורש וקבוע מראש, כי אותו נכס יוחזר להורים באופן מיידי (קרי: המתנה תבוטל) במצב של פירוד וגירושין של בני הזוג (ובכך למנוע את האפשרות של הצד השני לטעון לשיתוף ולתבוע זכויות לגבי אותו הנכס).

מנגנון של הסכם נאמנות

זהו כלי משפטי מתוחכם ואפקטיבי ביותר.

במסגרת הסכם נאמנות מועברים נכסים בנאמנות מאת יוצר הנאמנות (למשל: ההורים) לנהנה (למשל: הבן/ת), כאשר במטרה להגן על אותם הנכסים הם נרשמים בפועל על-שם נאמן (או חברת נאמנות).

חיי זוגיות ו/או נישואין עשויים להוביל לעירוב של נכסים, זאת כדרך טבעם של חיים משותפים. לפיכך, השמירה על כללי הפרדה רכושית דה-פקטו כרוכה בהקפדה יתרה מצד בני הזוג, אשר לפעמים אינה צולחת.

אחת מן הדרכים המקובלות לשם הפרדה רכושית, היא הקמת נאמנות היוצרת הפרדה משפטית ברורה בין נכסי בני הזוג.

הסכם הנאמנות יכול ליצור חיץ משפטי בין הנכסים של בני הזוג. כך, תתקבל הבנה ברורה בין הצדדים על ההפרדה הרכושית ביניהם, תוך מזעור החשיפה להיזקק להגנה מפני טענות עתידיות של בן או בת הזוג האחר בדבר כוונת שיתוף זכויות באותם נכסים, או אי-קיומו בפועל של הסכם הממון.

הסכם ממון הוא מסמך משפטי אשר עשוי לטמון בחובו מטענים רגשיים שליליים ולא נעימים, בשל מטרתו ‘לנשל’ את בן הזוג האחר מנכס מסוים. לעומת זאת, נאמנות מהווה מכשיר ‘רך’ יותר ולעתים גם וחזק בהרבה, במיוחד כאשר עסקינן בהון משפחתי אשר נצבר ע”י מי מהצדדים עוד מלפני הנישואין.

כמו כן, ניתן לבצע גם הסכמי הקדש פרטיים (בליווי צוואות הקדש), לפיהם רכוש ינוהל בנאמנות, למניעת השתלטות על רכוש מצד בן/בת הזוג במקרה של גירושין, או סכסוכי יורשים במקרה חלילה של פטירה.

דוגמה –

הורים מעוניינים לסייע לילד ולרכוש לו דירת מגורים (לפני הנישואין, או במהלכם) והם מודאגים וחוששים שיאבדו את הדירה אם חלילה הילד יתגרש בעתיד.

באמצעות עריכת הסכם נאמנות ניתן לרכוש את הדירה עבור הילד ולרשום אותה על-שם ההורים.

דהיינו, קניית הדירה והדיווח לרשויות המס מבוצעים בפועל על-שם הילד, אך רישום הדירה בטאבו נעשה על-שם ההורים (בתור נאמנים).

בדרך זו, משיגים חמישה יתרונות חשובים, כמפורט להלן:

 • הילד לא יכול למכור את הדירה ללא הסכמת ו/או ידיעת ההורים.
 • מההורים נחסך תשלום מס רכישה בשיעור גבוה בגין רכישת דירה נוספת.
 • בעתיד, העברת הדירה לילד (הנהנה) תהיה פטורה ממס.
 • הנאמנות מרחיקה את הדירה מבן או בת הזוג ויוצרת הגנה של הפרדה רכושית (שוללת מצב של עירוב נכסים, טענות בדבר יחסי שיתוף ממוניים לגבי הדירה וכו’).
 • נאמנות מהווה פתרון למקרה בו בן או בת הזוג מסרבים בתוקף להסכים לחתום על הסכם ממון.

מתקל דינים (משפט בינלאומי פרטי)

בבקשה לא להיבהל מהכותרת… מיד נסביר.

תארו לכם סיטואציה כזו:

הסכם ממון אשר נחתם בין שני יהודים אזרחי ישראל. הוא מתגורר בתל אביב והיא בפריז. הם נפגשו והכירו במסעדה בניו-יורק.

הסכם הממון שלהם נחתם בישראל. בהמשך, הם חיו יחד מספר שנים בלונדון, אבל בדיוק תכננו לעבור פריז, ולכן הם רכשו שם דירה.

יחסיהם עלו על שרטון…

הוא נשאר לגור בלונדון, היא חזרה לפריז.

הוא אץ ותובע אותה בלונדון (כי שם הם חיו וההסכם בוצע). למחרת, היא מחליטה לתבוע אותו בפריז (כי שם נמצאת הדירה).

לפי החוק האנגלי, הדין החל הוא דין מקום מושב הנתבע – צרפת. לפי החוק הצרפתי דנים לפי הדין של מקום חתימת ההסכם – ישראל. וחוזר חלילה. והאם בתי המשפט ידונו בתביעות ההדדיות במקביל?

ממש סרט… מבולבלים? (הכול טוב, גם אנחנו. עזבו).

בכל אופן, כנגזרת מהדוגמה דלעיל, עולות שתי סוגיות רלוונטיות לעניינו:

 • הסדרת סמכות מקום השיפוט.
 • הסדרת ברירת הדין החל.

הסכם ממון יכול להסדיר מצב בו בני זוג ישראלים עוברים להתגורר חו”ל (רה-לוקיישיין), מחלקים את זמנם בין ישראל ובין מדינה אחרת, מנהלים עסקים בחו”ל, רוכשים נכסים בחו”ל, וכהנה וכהנה.

לפעמים, מדובר על מצב שבו אחד מבני הזוג הוא תושב חוץ. בשנים האחרונות גם הולכת ומתגברת התופעה של גברים ישראלים הנישאים עם בחורות צעירות ממדינות זרות (כגון: רוסיה, אוקראינה, פיליפינים, וכו’) ומעוניינים לערוך הסכם ממון נישואים אזרחיים כדי להגן על הרכוש שצברו.

בנסיבות כאלו, עלול להיווצר מה שקרוי בשפה המשפטית “מתקל דינים”. מצב כזה עשוי לגרוע מתוקף ההסכם. בנוסף, הוא עשוי לעורר קשיים מבחינת המיקום הגאוגרפי של הערכאה השיפוטית שתהיה מוסמכת לדון בסכסוך המשפטי שנוצר. וכך גם, לגבי תחולת הדין החל על הוראות ההסכם.

הסכם ממון מקצועי יכול להסדיר את הבעיה הזו ע”י קביעת ברירת הדין לפיו יוכרעו שאלות חלוקת הרכוש במקרה של מחלוקות עתידיות, וכן את הדין החל על הנכסים, בין אם מצויים בישראל ובין אם בחו”ל.

זאת ועוד, ניתן לקבוע מראש בהסכם הממון, כי בכל מקרה של תביעה משפטית עתידית, אך ורק לבית משפט לענייני משפחה בישראל תהא מוקנית סמכות מקומית לדון בתיק.

אנחנו ממליצים ללקוחות להכניס בהסכם סעיף הקובע שהיה ולמרות האמור בהסכם תוגש בכל זאת תביעה בחו”ל ויינתן בה פסק-דין, אזי הוא לא יהא בר אכיפה בישראל.

כמו כן, ניתן להכניס בהסכם סעיף הקובע שהגשת תביעה בחו”ל תהווה הפרה של הסכם הממון, תוך קביעת פיצוי כספי בסכום גבוה לעניין זה.


הסכם ממון מול צוואה

הסכם ממון מסדיר את מערכת היחסים הממונית שבין בני זוג בעודם בחיים.

כעקרון, תוקפו של הסכם ממון אינו משתרע גם ‘פוסט מורתום’ (קרי: במקרה של פטירה חלילה), שכן חוק הירושה אוסר על אדם להתחייב בהסכם משפטי בדבר חלוקת ירושתו (עיזבונו) בעתיד, אלא אך ורק בדרך של עשיית צוואה.

לפיכך, על-פי פסיקת בית המשפט העליון בישראל, במישור המעשי, על צד העורך הסכם ממון לדעת, כי יהא עליו לערוך עבורו בנוסף ובנפרד מהסכם הממון גם צוואה, זאת ככל שאינו מעוניין בחלוקת רכושו בהתאם לברירת המחדל הקבועה בחוק הירושה (המעניק לבן הזוג שנותר בחיים זכויות מיטיבות בנכסי עיזבונו של בין הזוג שנפטר).

רוצים לקרוא עוד על הנושא? לחצו על הקישור.


מדוע מומלץ לערוך את ההסכם אצל עורך דין הסכם ממון מומחה?

כל הסכם משפטי מהווה יצירה בפני עצמה, בבחינת חליפה ‘הנתפרת’ (‘custom-made’) בהתאמה אישית ומדויקת לפי מידותיו הספציפיות של אותו אדם.

לכן, חשוב לנסח הסכם בבהירות, בדייקנות ובמקצועיות רבה, באמצעות עורך דין מיומן. וזאת, כדי למנוע בעתיד בעיות ו/או חילוקי דעות ו/או פרשנויות וכו’.

מקל וחומר, כאשר עסקינן במטרייה של הסכם ממון, הנחשב לחוזה מאוד ייחודי ובעל השלכות כלכליות מהותיות ביותר בעתיד.

לא כדאי להסתפק בנוסח של הסכם ממון סטנדרטי (למשל: מהסוג הפשוט שניתן למצוא להורדה חינם באינטרנט). הסכם גנרי ופשוט כזה לא לוקח בחשבון את מכלול הנתונים והצרכים הספציפיים של בני הזוג. בדיעבד, הוא עלול להסתבר כטעות קשה ובלתי הפיכה מצדכם (בית המשפט עלול לא יאכוף את הסכם לאור פגמים שנפלו בו וכו’).

לפיכך, מומלץ להתייעץ עם משרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון מובהק בנישה הספציפית של הסכמי ממון. עורך דין הסכם ממון יוכל לערוך עבורכם הסכם איכותי ומקצועי, אגב מתן תשומת לב מרבית לכל הפרטים והצרכים הספציפיים הרלוונטיים לבני הזוג.

רק עורך דין המתמחה באופן ספציפי בעריכת הסכמי ממון (ורצוי לבחור כזה שכבר ערך מאות הסכמים) יהיה בקיא באופן מושלם בכל החוקים ועדכוני הפסיקה האחרונים למיניהם, ויוכל לתת לכם מענה מקצועי ופתרונות משפטיים הולמים לכל הסוגיות הכרוכות.

כמו כן, חשוב, כי למשרד עורכי דין המטפל בעריכת הסכם ממון תהיינה גם התמחויות בנושאים משיקים, כגון: התמחות במקרקעין ומיסוי, עסקים, וכו’. שכן, לרוב עשויות לעלות על הדרך גם סוגיות משפטיות קשורות.

לדוגמה, בכל הנוגע לבעלות על דירת מגורים הרשומה על-שם אחד מבני הזוג עוד מלפני הנישואין ורצונו של אותו צד להגן עליה במסגרת הסכם ממון, או כספי חסכונות קיימים של מי מהצדדים, אשר ישמשו בהמשך למימון רכישת דירת מגורים עתידית, כולל היבטים של תכנון מיסוי מקרקעין, הגנה על עסק או חברה של מי מהצדדים, מוניטין אישי ועסקי, קניין רוחני, ועוד.


כיצד להעלות את הנושא של הסכם ממון בפני הצד השני?

כפי שראינו עד כה, הסכם ממון הוא בהחלט דבר חשוב ומומלץ. ברם, התהליך הכרוך בעריכתו אינו דבר רומנטי וכיפי במיוחד…

לכאורה, מה הקשר בין הזוגיות הטרייה שלכם, פרפרי האהבה, עצם מעמד טקס החתונה הכה מרגש, הכוונה והציפייה לבנות תא משפחתי חם ויציב לבין מחשבות והתעסקויות משפטיות באמצעות עורך דין בפרידה ובחלוקת כספים בזמן גירושין?!

אנו נתקלים בלא מעט מקרים בהם מתקשר למשרדנו אחד מבני הזוג ומבקש מאיתנו לקבוע פגישה ראשונה ודיסקרטית בנפרד. בדרך כלל, יהיה זה הצד אשר מביא עמו רכוש לחיי הנישואין והוא זה שחפץ מצדו לערוך הסכם ממון.

בפגישה הוא מסביר לנו, כי הוא שוקל לערוך הסכם ממון, אבל מתלבט כיצד עליו להתגבר על חוסר הנעימות המסוים ולהציג בפני הצד השני את הסוגיה של עריכת הסכם ממון.

עורך דין הסכם ממון מנוסה בהחלט יוכל לסייע לכם גם בפן המדובר. לאחר קבלת ייעוץ משפטי אישי, תוכלו לדעת הרבה יותר על הסכמי ממון בכלל, ועל האופן בו יש להתאים את הסכם הממון לצרכים הייחודיים שלכם בפרט. כך, הסכם הממון שלכם יהיה ראוי והוגן. ניתן אף להכניס בו מנגנונים משפטיים ייחודים ויצירתיים, אשר יקנו יתרונות וערך מוסף עבור שני בני הזוג גם יחד.

התהליך בהחלט יכול לעבור ולצלוח בקלות ובמהירות, באווירה טובה ומכבדת.

ההסכם יבוצע ברגישות רבה, בהתחשב במצב העדין, והקשר הזוגי שביניכם לא ייפגע.

מעוניינים לקרוא טיפים שימושיים בנושא? נא לחצו על הקישור.

אישור הסכם ממון

כיצד מאשרים הסכם ממון?

הסכם בין בני זוג נשואים, או בין זוגות העומדים להינשא, חייב להיעשות בכתב וחייב לקבל אישור של בית משפט, או של בית דין רבני.

הסכם הנעשה לפני הנישואין ניתן לאמת בפני נוטריון, ללא צורך בפנייה לערכאות שיפוטיות.

הסכמי ממון בין ידועים בציבור (הסכם חיים משותפים), וכן הסכמי ממון בין בני זוג חד-מיניים (הסכם זוגיות), אין חובה לאשר בבית משפט לענייני משפחה. מספיק לערוך הסכם ולחתום עליו כדי שהוא יהא תקף ומחייב מבחינה חוזית, לכל דבר ועניין. עם זאת, כיום, ניתן בישראל לאשר הסכמים כאלה גם בבית המשפט לענייני משפחה.

לגבי הסכמי ממון של זוגות נשואים ו/או העומדים להתחתן (וכולל נישואים אזרחיים), אישור של ההסכם לא יינתן אלא רק לאחר שנוכח בית המשפט, או בית הדין, או הנוטריון, לפי העניין, כי בני הזוג ערכו וחתמו על בהסכמה חופשית ובהבינם היטב את תוכנו, משמעותו ותוצאותיו.

חשוב להדגיש, כי התנאי של אישור ההסכם במקרה של הסכם ממון לפני נישואין ו/או הסכם ממון לאחר נישואין, הוא תנאי מהותי ולא פרוצדורלי גרידא. כלומר, הסכם ממון בין זוגות העומדים להינשא או זוגות שכבר התחתנו שלא אושר הוא חסר תוקף. אין לו נפקות משפטית מחייבת. ואז, לא ניתן להסתמך עליו ולתבוע רכוש לפיו במקרה של פקיעת הנישואין, או הקשר הזוגי, לפי העניין (הערה: למעט מקרים חריגים ובנסיבות מיוחדות, מכוח חוק החוזים ודינים אחרים).

עוד חשוב לדעת, כי ניתן, ולעתים אף רצוי, לשנות ולעדכן הסכם ממון במרוצת השנים. הדבר יכול לקרות עקב שינויי נסיבות (אישיים, פיננסים, וכו’), מאחר והחיים הם דינמיים. כל שינוי כזה חייב אף הוא להיערך בכתב (ומומלץ לעורכו באמצעות עורך דין הסכם ממון) ובחתימת הצדדים. בנוסף, יש לדאוג לאשרו כדין.

עלות אישור הסכם ממון

להלן מפורטים תעריפי אישור הסכם ממון *:

בית משפט לענייני משפחה (אגרה):

554 ש”ח (482 ש”ח + אגרת פרוטוקול 72 ש”ח).

אימות נוטריון להסכם ממון טרום נישואין (שכר שירותי נוטריון):

368 ש”ח + מע”מ (מחיר בסיס) / 64 ש”ח + מע”מ (לכל עותק נוטריוני נוסף).

* מעודכן לתאריך 1/1/2019.


מידע נוסף על הסכם ממון שכדאי לקרוא

מעוניינים לקרוא כאן באתר עוד מידע וטיפים שימושיים על הסכם ממון?

אנו שמחים להגיש לכם מאגר משפטי מקיף, הכולל מגוון מאמרים מעניינים, כלהלן:

 • מתי צריך לעשות הסכם ממון?
 • מהם היתרונות של הסכם ממון?
 • דוגמאות פרקטיות לחשיבות של הסכם ממון.
 • הסכם ממון שוויוני לעומת הסכם ממון חד צדדי.
 • אישור ההסכם והפרוצדורה הכרוכה בכך.
 • מה תוקפו של הסכם שלא אושר כדין?
 • הגנה על זכויות בדירת מגורים ע”י הסכם ממון.
 • הגנה על עסק ו/או חברה ע”י הסכם ממון.
 • הסכם ממון בין בני זוג נשואים.
 • הסכם ממון הפרדה רכושית מוחלטת.
 • הסכם ממון נישואים אזרחיים.
 • מדוע מומלץ לערוך הסכם ממון אצל עורך דין שזו התמחותו?
 • כיצד לבחור עורך דין הסכם ממון המתאים עבורכם?
 • אימות הסכם ממון בפני נוטריון.
 • על השילוב שבין הסכם ממון ובין עריכת צוואה (מי גובר?).
 • כיצד הסכם ממון יכול להגן על חיית המחמד שלכם?
 • חדשות משפטיות בתחום הסכמי ממון (עדכוני פסיקה).
 • שאלות ותשובות (Q&A) בתחום הסכמי ממון.
 • נוסח של הסכם ממון (טרום נישואין) לדוגמה.
 • חקיקה רלוונטית בנושא הסכם ממון.
 • ועוד…

לכניסה למאגר המידע שלנו על הסכם ממון – נא לחצו על הקישור.


כמה סיבות טובות מדוע כדאי לכם לעבוד איתנו

 • התמחות בנישה של הסכמי ממון.
 • 22 שנות ניסיון.
 • מקצועיות ומוניטין (פירמה מהמובילות בתחום בישראל).
 • ערכנו מאות הסכמי ממון (כולל הסכמים מאוד מורכבים).
 • מקסימום ערך לכסף שלכם (מחירים הוגנים).
 • ההסכם שלכם ייערך בהתאמה אישית ומדויקת.
 • הטיפול יבוצע לאורך כל הדרך ע”י עו”ד עמית ורד.
 • אנחנו שמים דגש רב על יחס אישי.
 • שקיפות מלאה וזמינות גבוהה בכל שלבי העבודה.
 • אין הגבלה במספר סבבי טיוטות עד להסכם הסופי.
 • דיסקרטיות מוחלטת מובטחת.
 • עו”ד הסכם ממון עמית ורד הוא גם מגשר משפחה מוסמך.
 • אפשרות לייעוץ ותכנון מיסוי מקרקעין (לחסכון במס) במשולב עם הסכם הממון.
 • פתרונות יצירתיים וכלים משפטיים מתקדמים.
 • רגישות, הוגנות וכבוד מקסימליים, מתוך הבנת המצב העדין.
 • ומעל הכול – הכי חשוב לנו שהזוגיות שלכם לא תיפגע!

_______________________________

גולשים יקרים,

אם התרשמתם מהמשרד והנכם מעוניינים לקבל מאיתנו ייעוץ משפטי ע”י עורך דין הסכם ממון ו/או ליהנות מהשירותים המשפטיים שלנו בעריכת הסכם ממון מקצועי, הנכם מוזמנים ליצור קשר לתאום פגישה באווירה נעימה.

בפגישת הייעוץ נציע לכם מענה, המלצות ופתרונות משפטיים בהתאמה אישית לנסיבות, לצרכים, למטרות ולשאיפות הייחודיים שלכם.

נשמח מאוד לראותכם ולהכירכם.

ליצירת קשר עם המשרד, אנא ראו האופציות המפורטות בטופס הפניה למטה.

לייעוץ משפטי ו/או תיאום פגישה, צרו קשר עכשיו צור קשר
קבלו עדכונים משפטיים
בלי ספאם, ללא תוכן שיווקי. רק מה שחדש או מעניין.
up

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעדיפים להתקשר? 03-9499555 | הפנייה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מוחלטת מובטחת.
close
שינוי גודל גופנים